fonradar

Şahıslara Ait Telefon Elektrik Fatura Bedelleri İşlenmesi

Merhaba.Şahıs firmalarında ödenen telefon faturalarındaki özel işlem vergisi nereye yazacağız
a) Gider unsuru olarak mı
b) Gider unsuru değilse şahıslarda kanunen kabul edilmeyen gider de gösteremeyecezği
Birde tüzel kişilerin ( Şirketler de) telefon su doğalgaz faturaları şahıs adınsa kdv indirim konusu yapılamıyor.Peki bunun dayandığı kanun maddesi nedir?

Kalın sağlıcakla

şahıs firması eğer bilanço usülü defterse zaten şirketlerden bir farkı yok aynı şekilde kanunen kabul edilmeyen giderlere işleyebilirsiniz. yok işletme defteri ise, sadece kdv uygulanan tutarı gidere yazar kdv sinide indirirsiniz. son sorunun cevabınıda bilmiyorum. ama zaten en doğru olan bu faturaların şirket adına çevrilmesi. o yüzden o faturaları şirket adına çevirttirin böyle bir derdiniz kalmasın.

Bakın sizin dediğiniz usule göre bu faturayı işleme alamam.Çünkü gider+kdv yapın diyorunuz peki bu durumda ödenen rakamla fatura toplamı tutuşmayacak

furkan 6602 doğru söylüyor.özel işlem vergileri kanunen kabul edilmeyen giderdir. Gidere işlersen ilerde problem yaşayabilirsin. işleme alma bence.
biz öyle yapıyoruz.

Dedim ya bu şekilde de usulsuz bir işlem oluyor yani kasadan çıkan para ile fatura toplamı tutmuyor buda usulsuzluk demek

Re: Şahıslara Ait Telefon Elektrik Fatura Bedelleri İşlenmes

kardanadam05' Alıntı:
... şahıs adınsa kdv indirim konusu yapılamıyor.Peki bunun dayandığı kanun maddesi nedir?

hizmeti fiilen kulanan firma hizmeti ft'da ismi geçen sahısdan (firma)
aldığı görüşü nedeniyle.

örn : T.Telekom ft ali veli'ye kesiyor. kullanan hasan hüseyin. hasan hizmeti gider pusulası ile ali'den satın alıyor.

usülsüz olan kısım nedir anlamadım doğrusu, dediğin işletme hesabına göre defter tutuyorsa, ödenen tutar tutacak diye bir kaide kural yoktur, yani kasa takibi olayı olmadığı için, sizin ödemeyi takip etme zorunluluğunuzda yoktur. önemli olan, gidere yazılan tutar ile kdv ye yazılan tutarların doğru olup olmadığıdır.