fonradar

Şahıslarda 193 Hesabı

stajer611

Katkı Sunan Üye
Merhaba
Şahıs işletmesinde 193 hesapta takip edilen geçici vergiler dönem sonunda hangi hesaba atılır ve atılan hesap hangi hesap ile kapanır. Teşekkürler.

Merhaba
Şahıs işletmesinde 193 hesapta takip edilen geçici vergiler dönem sonunda hangi hesaba atılır ve atılan hesap hangi hesap ile kapanır. Teşekkürler.

Şahıs işletmesin de geçici vergi ve ödemeleri,

131 ORTAKLARDAN ALACAKLAR HESABI xxx

360 ÖDENECEK VERGİ VE FONLAR HESABI ....... xxx

İktisadi işletme olmadığı gerçek kişi olduğu için ticari kazanç olduğu için bu şekil de işleminizi yapmanız gerekir.

Gerçek kişi ticari kazanç mükellefleri 193 hesabı kullanamaz.

Şahıs işletmesi de olsa bilanço usulü df 131-331-193 kullanılır. Neden kullanılmasın!
Oldu olacak dönem karı/zararı hesaplarını da kullanmayın!

merhaba
bu konuda biraz fazla yazdım bu aralar foruma, bunun için özür dilerim ama bu konu çok muallak, 193 hesapta ki tutarları hangi hesap ile kapatmak gerekiyor ? mükellefimizin gmsi,msi gibi gelirleri yok sadece faaliyetinden doğan geliri ve vergisi var, yıl sonunda iade de çıkacak, şahıs işletmelerinde karşılık ayırmayın deniliyor, 193 hesabı 131 hesaba mı aktarmak gerekiyor yıl sonunda ?

merhaba
bu konuda biraz fazla yazdım bu aralar foruma, bunun için özür dilerim ama bu konu çok muallak, 193 hesapta ki tutarları hangi hesap ile kapatmak gerekiyor ? mükellefimizin gmsi,msi gibi gelirleri yok sadece faaliyetinden doğan geliri ve vergisi var, yıl sonunda iade de çıkacak, şahıs işletmelerinde karşılık ayırmayın deniliyor, 193 hesabı 131 hesaba mı aktarmak gerekiyor yıl sonunda ?

burda arkadaşlar baya bir tartıştılar ve güzel örnek uygulamalar yapıldı...

burda arkadaşlar baya bir tartıştılar ve güzel örnek uygulamalar yapıldı...
Konu bu olucak yanlış konu vermişim özür dilerim

sayın ismail0309
örnekleri inceledim, 193 hesabı kar ile ilişkilendirmeyi tavsiye etmişler ama gelir tablosu dönem net karı ile aynı olmayacak, 131 hesap ile kapatın tavsiyeleri de var, 131 hesap biraz tehlikeli geldi bana ana faaliyet gelirlerinden olan vergi için, çok alternatif kalmıyor aslında, herkesin bir görüşü var, şu doğru diye bir kavram yok.Karşılık ayırmayın tavsiyeleri de var.

Merhaba

@stajer611

TDHP üzerinden soru sorduğunuza göre şahıs da olsa Bilanço Esasına tabi olduğunu varsayıyorum. Durum bu olduğuna göre TDHP uygulaması tekdir, şahıs yada şirket ayrımı olmaksızın uygulanır.

131/331 hesabın burda kullanılması uygun değil kaldıki ilgisi de yok. ( Şahıslarda 131 kullanımaz gibi bir yoruma da katılmam mümkün değil, gerekçesi de yukarda zaten.)

Doğru yöntem 370 ve 371 hesaplar uygulamasını yapmaktır.

Kısaca 690 hesap bakiyesi için

691
.......... 370
------------------------------
371
........... 193
690
.................691
.................692
692
............590
maddeleri yapılır

Dönem sonu bilançosunda 690, 691, 692 hesaplar kapanmış, 370, 371 ve 590 hesaplar ise bilançoda kalmış olur.
İzleyen yılda ise,

371
............193
370
............371
............360
maddeleri tamamlanır ve 360 bakiyesi de ödemeler tamamlanınca kapanır.

gerekçe olarak ortağın kendi vergisi ve gelirin içinde gmsi, msi gibi gelirlerde olabilir deniliyor, 370 hesapta kurumlar vergisi mükellefleri açıklaması mevcut,
370 Dönem Karı Vergi ve Diğer Yasal Yükümlülük Karşılıkları Hesabı İşleyişi : Dönem karı üzerinden hesaplanan kurumlar vergisi ve yasal yükümlülükler 691 Nolu Hesabının borcu karşılığında bu Hesaba Alacak Kaydedilir. Böylece dönem karı üzerinden hesaplanan yükümlülükler bilançoda borçlarımız arasında ertesi yıla devrederken aynı zamanda gelir tablosundaki ilgili yerini almaktadır.

Dönem Karı Vergi ve Diğer Yasal Yükümlülük Karşılıkları gelir tablosunda dönem kar veya zararından sonra gelerek Net Kar zararın görünmesini sağlamaktadır.
bende karşılık ayırmaktan yanaydım ama birçok kişinin yorumu ve bu açıklama beni biraz tereddüde düşürdü, belki cezalık bir işlem yoktur ama yine de tam doğru nedir bilinmiyor.

gerekçe olarak ortağın kendi vergisi ve gelirin içinde gmsi, msi gibi gelirlerde olabilir deniliyor, 370 hesapta kurumlar vergisi mükellefleri açıklaması mevcut,
370 Dönem Karı Vergi ve Diğer Yasal Yükümlülük Karşılıkları Hesabı İşleyişi : Dönem karı üzerinden hesaplanan kurumlar vergisi ve yasal yükümlülükler 691 Nolu Hesabının borcu karşılığında bu Hesaba Alacak Kaydedilir. Böylece dönem karı üzerinden hesaplanan yükümlülükler bilançoda borçlarımız arasında ertesi yıla devrederken aynı zamanda gelir tablosundaki ilgili yerini almaktadır.

Dönem Karı Vergi ve Diğer Yasal Yükümlülük Karşılıkları gelir tablosunda dönem kar veya zararından sonra gelerek Net Kar zararın görünmesini sağlamaktadır.
bende karşılık ayırmaktan yanaydım ama birçok kişinin yorumu ve bu açıklama beni biraz tereddüde düşürdü, belki cezalık bir işlem yoktur ama yine de tam doğru nedir bilinmiyor.

Diğer gelirlerin olması da mümkün ancak sizin yapacağınız şey işletme karı üzerinden ortaya çıkan GV karşılığını ayırmak. 370 ve 371 hesapların niteliği bu. Firmanın gelir üzerindeki vergi yükünü hesaplayıp işletmenin borcu ile diğer gelirlerin vergi yükünü birbirine karıştırmamak.

TDHP ana ilkesi ile hesap içi açıklamalarını birbiriyle eşleştirmek doğru değil.

Tam doğru konusu ile ilgili cevabı da en başta yazdım. Bilanço esasında TDHP kullanacaksanız ki zorunlu, kullanım açısından hiçbir ayrım yok. Sizin dediğiniz gibi olsa Komandit şirketler için de benzer sorunlar çıkar ortaya. Net.

dediklerinize katılıyorum, benim de düşüncelerim sizin gibi ama beni düşündüren ve üzen nokta, meslek içinde ne kadar çok ikiye ayrılma var, bunların daha belirgin ve net olması gerekiyor, meslek mensup arkadaşlarımızla konuştuğumuzda veya forumlarda okuduğumuzda birçok fikir duyabiliyoruz, fikirler tabiki önemli ama bu gibi yapılan işlemlerde bu kadar çok farklı yorumun olması bazı düzenlemelerde birşeylerin netleştirilmesi gerektiğini gösteriyor.

Forum kurallarına aykırı değilse bu yazıya bir göz atmanızı isterim;
http://www.**************/yazarlarimiz/recepselimoglu/036/

Forum kurallarına aykırı değilse bu yazıya bir göz atmanızı isterim;

Bilanço Esasına Tabi Şahıs İşletmelerinde Muhasebe Uygulamasında Ticari Kazanç Üzerinden Ödenen Geçici Vergiler 193 Hesapta İzlenemez!​

193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nda:

‘’Gerçek kişilerin gelirleri gelir vergisine tabidir. Gelir bir gerçek kişinin bir takvim yılı içinde elde ettiği kazanç ve iratların safi tutarıdır.’’(Md/1)

‘’Gelire giren kazanç ve iratlar şunlardır:

1.Ticari kazançlar

2.Zirai kazançlar

3.Ücretler

4.Serbest meslek kazançları

5.Gayrimenkul sermaye iratları

6.Menkul sermaye iratları

7.Diğer kazanç ve iratlar ‘’ (Md/2)

’Ticari kazanç sahipleri… kazançları üzerinden… geçici vergi öderler.

Bir önceki takvim yılında… tahakkuk ettirilerek tahsil edilen geçici vergi, yıllık beyanname üzerinden hesaplanan gelir vergisinden mahsup edilir. Mahsup edilemeyen tutar, mükellefin diğer vergi borçlarına mahsup edilir. Bu mahsuplara rağmen kalan geçici vergi tutarı, o yılın sonuna kadar yazılı olarak talep edilmesi halinde mükelleflere red ve iade edilir.’’ (Mük.Md/120)

Şahıs işletmelerinde, gelir vergisinin mükellefi işletme hukuki kişiliği değildir, mükellef, işletme sahibi gerçek kişinin kendisidir!

(Şahıs işletmelerinin, tüzel kişiliğe sahip kurumlardan farkı bu noktadadır, kurumlarda kurumlar vergisinin mükellefi kurumun kendisidir…)

Ticari kazancın elde edildiği şahıs işletmelerinde, geçici verginin mükellefi işletme değil, geliri elde eden ticari kazanç sahibi gerçek kişinin kendisidir.

Ödenen geçici vergi, bu gerçek kişinin, varsa beyana tabi olan diğer gelir unsurlarını da dikkate alarak vereceği yıllık gelir vergisi beyannamesi üzerinden hesaplanan kendi şahsi gelir vergisinden mahsup edilecek, mahsup sonrası kalan tutar yine kendisinin diğer vergi borçlarına mahsup edilecek, bu mahsuplara rağmen kalan geçici vergi tutarı ise yine, gelir vergisinin mükellefi olarak kendisine iade edilebilecektir…

Dolayısıyla şahıs işletmelerinde, işletme tarafından işletme sahibi gerçek kişi adına ödenen geçici verginin, işletme sahibine işletme tarafından yapılan nakit ödemeden farkı yoktur!

SONUÇ OLARAK,

Bilanço esasına tabi şahıs işletmelerinde muhasebe uygulamasında, ticari kazanç üzerinden işletme sahibi adına yapılan geçici vergi ödemelerinin, tek düzen hesap planında yer alan 193-Peşin ödenen vergi ve fonlar hesabında değil,

131-Ortaklardan alacaklar hesabında izlenmesinin, muhasebenin temel kavramlarından ‘’Özün Önceliği’’ kavramının gereği olduğu açıktır.

19.10.2020

Kaynak: www.**************

@emrcnr7

Recep Selimoğlunu tanırım, son derece bilgilidir. Onun görüş ve yorumuna saygı duyarım ancak görüşüne katılmam mümkün değil. Özellikle özün önceliği kavramını ortaya koymuşken işin çehresi değişir.

TDHP temel ilkelerinden biri de üniter bir yapı oluşturmaktır. Yaptığınız işlemler yıllar boyunca aynı sistematik üzerinden gerçekleştirilirse yıllık bilançoların kıyaslanabilirliği de doğru ve anlamlı olur. İşletmeden paranın çekilmesi ile vergi karşılığı ayırmak birbirinden farklı şeylerdir. İşletme karı üzerinden "diğer gelirler olmasaydı" nasıl bir karşılık ayırırdınız ise diğer gelirler de varken yine yokmuş gibi karşılık ayırırsınız. Bu üniter yapıyı korur.

Bilahare vergi ödemesi için kasadan çekeceği para 131 hesaba işlenir. Ancak ödemem makbuzunun kaydı 360 hesabın kapatılmasında banka karşılığı kullanılır ve sorunsuz bir yapı yürür.

Yine tekrarlamamda yarar var. TDHP kişi ayırımı gözetmeksizin temel ilkelere de dikkat edilerek uygulanabilir bir yapıdır, ve önceliklidir. Gelirin beyan ilkeleri ile TDHP uygulamasını birbiriyle ilişkilendirilmesini doğru bulmuyorum.
Bu duruma bakmak zorunda kalırsak TTK ile KV kar/zarar mahsubu arasındaki KKEG nedeniyle oluşan farklar açısından da benzer ilginç yorumlar yapılabilir ki bence anlamsız.

Bundan sonrasında karar da sizindir.

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
İşletmenin ana faaliyet konusu ile ilgili olan geliri üzerinden olan vergiyi 131 hesapta izlemenin mantığı bana da uygun gelmiyor.
İlla ki ortaklar cari hs. kullancaksam 331b 193 a olarak işlerim çünkü 131 hs. benim gözümde tehlikeli bir hesap.
Birçok yan gelirden dolayı böyle bir yorum getiriliyor olabilir ama sadece işletme geliri olan birçok şahıs firması var.
Gmsi, msi, bağkur indirimini bile kullanmayan çok firma var, bunların karşılık ayırmasında hiç sakınca olmaması gerekiyor.
Yine başta söylediğim fikrimde sabitim, bu uygulamaların daha net ve anlaşılır hale getirilmesi gerekiyor.
Çok fazla yoruma dayalı uygulamalar bu mesleğe olan şevkimi kırıyor açıkcası.

Gmsi, msi, bağkur indirimini bile kullanmayan çok firma var
burada ki cümlem de bağkur indirimini kullanmamaktan bahsettim, yanlış anlaşılma olmasın :)

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
İşletmenin ana faaliyet konusu ile ilgili olan geliri üzerinden olan vergiyi 131 hesapta izlemenin mantığı bana da uygun gelmiyor.
İlla ki ortaklar cari hs. kullancaksam 331b 193 a olarak işlerim çünkü 131 hs. benim gözümde tehlikeli bir hesap.
Birçok yan gelirden dolayı böyle bir yorum getiriliyor olabilir ama sadece işletme geliri olan birçok şahıs firması var.
Gmsi, msi, bağkur indirimini bile kullanmayan çok firma var, bunların karşılık ayırmasında hiç sakınca olmaması gerekiyor.
Yine başta söylediğim fikrimde sabitim, bu uygulamaların daha net ve anlaşılır hale getirilmesi gerekiyor.
Çok fazla yoruma dayalı uygulamalar bu mesleğe olan şevkimi kırıyor açıkcası.
131 ve 331 hesaplar tehlikeli değildir amacına uygun kuullanıldığı sürece. Yine TTK kuralları gereği 131 hesap yısonunda bakiyesi defaten kapatılmak zorundadır. 331 hesap bakiyesi ise kar dağıtımı nedeniyle bakiye verebilir.