fonradar

Şahıstan Limited Şirkete Nevi Değişikliği

arzuty

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar merhaba,bir konuda yardımınıza ihtiyacım var, çünkü ilk defa yaptım, herhangi bir şeyi atlamak yada yanlış yapmak istemiyorum. Nakliye işi yapan bilanço usülü şahıs mükellefim limited şirkete dönüştü. Ticaret odası işlemleri yapıldı, sonra bu evraklarla beraber vergi dairesine yeni şirket için açılış şahıs firması için kapanış verildi. Yeni şirketin tescil tarihi 09/04/2015. Fakat eski şahıs firması 15/04/2015 e kadar fatura kesmeye devam etti çünkü faaliyeti devam ediyordu ve yeni şirket için yoklamaya gelinmediğinden vergi levhası çıkmadığından fatura bastıramadı. vergi dairesi bu duruma birşey demedi. 1 ay içinde kıst dönem 01/01/2015-09/04/2015 gelir vergisi dilekçe ekinde kendilerine teslim etmemi istediler. Ben şimdi kıst dönem gelir vergisini hazırlamaya çalışıyorum, ama bitiş tarihi 09/04/2015 olacak, kesilen faturalar 15/04 e kadar var, alınan gider faturaları da tescil tarihinden sonra kesilen var, vergi dairesini aradım , net birşey söyleyemediler. İşçi giderleri, araç amortismanlarını nisan da nasıl işleyeceğim. B formunda mutabık kaldıktan sonra tescilden sonra kesilen alınan faturalar sorun olur mu? Uzun oldu ama kafam çok karıştı, daha önce bu işlemi yapan arkadaşlar varsa yardımcı olurlarsa sevinirim. Bu arada tescil evraklarını ssk ya teslim ettim,onlar sadece ünvan değişikliği ve vergi numarasını değiştirdiler, onlarla ilgili bir sorun olmadı. Birde şahıs başka biryerde sigortalıydı , ama şirket ortağı olduktan sonra bağkura kaydını geçirmemiz gerekiyor sanırım.

Bilanço usülü şahıs mükellefin limited şirkete dönüş işlemini bozmuşsunuz. Ya 09/04 sonrası şahıs ft toplayıp iptal edeceksiniz yada şahıs kapanış tarihi itibari ile elindeki mal/sabit kıymet ne varsa ltd satış ft kesmesi gerekir.
Başka bir yerde 4-a kesintisiz devam ettiği sürece 4-b gerekmemekte. SGK durumu açıklayan dilekçe verebilirsiniz.

Merkür2 cevabınıza teşekkür ederim, nakliye firması aracı çok, fatura keserse çok fazla KDV öder, ki nevi değişikliği olduğu için fatura kesmememiz gerekiyor diye biliyorum, faturaları iptal etme olayı olabilir, ama gidere ihtiyacı olan bir firma,sonuçta kestiği faturalarda var, ve vergi dairesi bu duruma birşey demedi, son kestiği 15 Nisan'a göre diğer faturalarını iptal etti, birde sgk da kesintisiz olma olayı işe girişinin 01/10/2008 den önce geçerli olur diye biliyorum, bu kişinin girişi 2012,arada boşlukları da var, mecburen bağkurlu olması gerekiyor diye düşünüyorum.

Sigorta için; artık son değişiklik ile 4-a olduğu (kendi işyerinde olmamak koşulu ile) süreler için 4-b olma zorunluluğu yok. 4-a sigortalılıkta boşluk (işten çıkış/giriş arası) olursa o süreler için 4-b ödemesi çıkar.

Şahıs firmasını ltd şirketine nevi değişikliği yapıyorum 30.09.2016 bilançosuna göre özvarlık raporu hazırlamamda bir sakınca var mıdır?

Bir adi ortaklık firmasını limited şirkete dönüştürme yapacağız.Elinde uygulama örnekleri olan varsa paylaşırsa sevinirim.Saygılarımla.