Şahsi Amme Hizmeti Aboneliği Harcamalarının Kurumlar Vergisinden Düşülmesi.

Merhaba,

Anladığım kadarıyla, ofis merkez/şubelerinin amme hizmeti (artı iletişim, internet, pasif güvenlik, GSM vb.) aboneliklerine dair aylık ödemeler, kurumlar vergisi döneminde ödenecek vergiden bir miktar düşülebiliyor.

Home-office (evden iş, ev-ofis) bir limited şirket işletmem var; GiB yoklaması sırasında kaydedildi. Ev, dolayısıyla şirket merkezinin tapu mülkiyeti 1/1 bana ait. Öğrenmek stediğim, şu senaryoların hangileri, amme (artı iletişim, internet, pasif güvenlik, GSM vb.) aboneliklerine yapılan ödemelerin vergiden düşülmesi için doğru ve uygun yaklaşımdır:
1- Amme hizmeti abonelikleri şahsen/bireysel kendi adıma olsa; ödemeyi bireysel hesabımdan yapsam. Masraf gösterme gibi bir şey ve yarısını vergiden düşmek nasıl olur?
2- Amme hizmeti abonelikleri şahsen/bireysel kendi adıma olsa; ödemeyi şirket hesabından yapsam. Eğer doğru ve uygunsa, tercihim budur.
3- Amme hizmeti aboneliklerimi şahıs/bireyselden şirketim adına yaptırsam/değiştisem; ödemeyi şirket hesabından yapsam. Bu ilk tercihim değil, ama doğru ve uygun olan buysa tamamdır.

Önerilerinizi bekliyorum.

Burada yakın zaman içinde sorduğum ve soracağım her soru için aynı yanıt verilebilir. Ama şu tatil döneminde YMM'mi rahatsız etmek istemediğim için buradan bilgi almayı tercih ettim.

Henüz beyannamelik süresi yok şirketin. Ama ilk aşamada YMM'm benim/şirket adıma verecek (Tasdik ona ait olacak diye anlıyorum bunu ama bir iddiam yok). Ki beyannameleri kendimin vermesi için şartlar olgunlaşır ve cesaret edecek denli de öğrenir veya kurumsallaşırsam ileride, kendim vermeyi irdelerim. Şu aşamada muhasebe olgusunun işleyişi ile ilgili olarak öğrenebileceklerimi öğrenme peşindeyim.

Sakın cezaya girmeyin, Ymm'ler beyanname veremez sadece tasdik yapabilir. Sizin de kendi beyanname verme yetkiniz bulunmuyor.

Girişimciliğinizin ilk günlerinde ceza olmasın, şirketinizi kuran kişilere benim aylık beyannamelerim kim tarafından verilecek diye bir sorun mutlaka