fonradar

Sanatçıların vergiden muafiyeti

Merhaba, ben sanatçıların vergi muafiyeti konusunda birşey sormak istiyorum. Abim Ebru sanatçısı ve maliye kaydı yoktur. Abimin eserlerini ebay, amazon ve gittigidiyor gibi sitelerde yurtiçi ve yurtdışına satmak istiyoruz. Bu satışlar için maliye kaydı gerekiyormu, yoksa vergi muafiyetine bunlarda giriyormu? Eğer kayıda gerek yoksa fatura durumunu nasıl yapacağız? Birde kendisi kredi kartı kullanmıyor, acaba abim adına bu satışları ben yapabilirmiyim (benimde maliye kaydım yoktur). Cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Ynt: Sanatçıların vergiden muafiyeti

merhaba benim de bu konu ile ilgili sorularım var.
!-vergi muafiyeti belgesi olan bir sanatcı atolye icin bir yer kiralayıp,calısmalarını orada sergileyip, her hangi bir vatandasa sattıgında, aldıgı para icin bir makbuz, fiş ,fatura,gider pusulası vb (bunlar benim ogrendiklerim) bir sey kesmesi gerekiyor mu?
2-bu calısmaları turistlere satarsa nasıl bir belge duzenliyecek?
3-atolye is yeri olarak kabul edilip serbes kazanc makbuzu kesilecekse vergi muafiyeti ne oluyor?
4-bu durumda vergi muafiyeti icin internetten mi satıs yapmak gerekiyor.
5-vergi muafiyeti icin atolye isimi olarak (yada internette) kendi ismimi kullanmak zorunda mıyım,yoksa baska bir isim verebilir miyim ?
ilginize cok tesekkur ederim.
bu meslegin dilini anlıyamıyorum,benim anlıyabilecegim sekilde acıklarsanız cok memnun olurum
saygılar