fonradar

Sanayi Sicil Belgesi Olanlar ve Almayanlar Cezalara Dikkat

osmanaga

Katkı Sunan Üye
Sanayi Sicil Kanunun;

- 2 nci maddesi gereği, faaliyete geçtiği andan itibaren 2 (iki) ay içerisinde sanayi sicil belgesi almak için Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerine başvuruda bulunmayan,

- 4 üncü maddesi gereği;
- Unvan değişikliği
- Üretim konusu değişikliği
- İş kolu değişikliği
- Adres değişikliği,
- Kapatılması (üretime son verilmesi)
gibi değişiklikleri ?1 (bir) ay? içerisinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerine yazılı (dilekçe ile) olarak bildirmeyen,

işletme sahiplerine, Sanayi Sicil Kanununun 9 uncu maddesi gereği idari para cezası uygulanmaktadır. 2012 yılı için uygulanacak idari para cezası miktarı ?679 TL.? dir.

Bu güne kadar Sanayi müdürlükleri bu cezaları kesmiyorlardı. Daha çok yıllık işletme cetvellerini vermeyenler için ceza uygulanıyordu.

Ancak Bursa İl Sanayi çatır çatır ceza kesmeye başladı. Adres değişikliğine 1 aydan sonra gidene 679 kestiler.

Tekstil işi yapan bir firmaya kapasitesinde hiçbir değişiklik olmadığı halde ünvanını değiştirmeden, sadece yeni amaç konu eklenmesi nedeni ile ünvana yapılan eki değişiklik olarak görüp ceza uyguluyor. 679-tl

Ben elektrik indirimi istemiyom, ihracatçı değilim, ihraç kayıtlı mal satmıcam bana ne sanayi sicil belgesinden deme şansınız malesef yok. Sanayi sicil belgesi hala almadıysanız nur topu gibi 679-tl cezanı oldu demektir.

Kapasite raporu aldınız 1 ay içinde sanayi sicil belgesi almadınız hayırlı olsun 679-tl ceza..

Şirketi kurdunuz üretime başladınız ve 2 ay içinde hala sanayi sicil belgesi almadınız 679-Tl ceza..

Bursa İl Sanayi hiç bir uyarı yapmadan başvurları alıyor, sonra bir bakıyorsunuz ceza tebligatı yukarda saydığım nedenlerden...

Sanayi sicil deyip hafife almayın sizede piyango çıkabilir benim 2 mükellefe çıktı ben yandım siz yanmayın...

Ynt: Sanayi Sicil Belgesi Olanlar ve Almayanlar Cezalara Dikkat

Geçmiş olsun. Bu cezalarla bu tren nereye kadar gider bilemem...