Şantiye Şefi Sigorta Mecburiyeti

acziyet

Katkı Sunan Üye
Üyelik
5 Ara 2006
Mesajlar
677
Konum
İSTANBUL
Sigortanın yeni başlatmış olduğu uygulamaya göre şantiye şeflerinin sigortalı olma mecburiyeti varmış. Ancak şantiye şefi bağkurluysa yine mecburi olur mu acaba ?
 

Rietveld

Tanınmış Üye
Üyelik
6 Eyl 2010
Mesajlar
3,398
Konum
Lüleburgaz
Bağkurlu olsa dahi sigorta girişi yapılır.Sigorta girişinin olduğu tarihten itibaren bağkuru durdurulur ve bu kişi bağkur ödemez.İşveren bu kişi adına sigorta primi ödemeye başlar.İşten ayrıldıktan sonra tekrar SGK'ya başvurup bağkurunu devam ettirebilir.
 

a.makineci

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
2,066
Konum
Bozüyük - BİLECİK
Merhaba ;

İSMMO odasında da yer alan 7.Mart.2014 tarihli http://archive.ismmmo.org.tr/docs/duyuru/2014_23_Ş.pdf " Şantiye Şeflerinin Sigortalılığı " başıklı 2 sayfalık genel yazıyı okumak gerekir.

Şantiye şefliğinin 5510 sayılı kanunun 4/B 1.ve 3.maddelerine göre sigortalılığı bulunanlardan 4/A bendine göre sigortalı olma zorunluluğu aranmayacaktır.

Benim anladığım her zamanki gibi belirsizliklerle dolu bir angaryamız daha olduğudur.
 

acziyet

Katkı Sunan Üye
Üyelik
5 Ara 2006
Mesajlar
677
Konum
İSTANBUL
Merhaba ;

İSMMO odasında da yer alan 7.Mart.2014 tarihli http://archive.ismmmo.org.tr/docs/duyuru/2014_23_Ş.pdf " Şantiye Şeflerinin Sigortalılığı " başıklı 2 sayfalık genel yazıyı okumak gerekir.

Şantiye şefliğinin 5510 sayılı kanunun 4/B 1.ve 3.maddelerine göre sigortalılığı bulunanlardan 4/A bendine göre sigortalı olma zorunluluğu aranmayacaktır.

Benim anladığım her zamanki gibi belirsizliklerle dolu bir angaryamız daha olduğudur.

Yazıyı okudum sayın Abdullah MAKİNECİ

Ancak şöyle bir tereddüt oluştu be seferde, tabiki SGK ile görüşmemiz gerekir fakat sizin yorumunuz nedir acaba ?

Şantiye şefi 4-b'ye tabi ancak farklı işyerlerinden inşaat süresince 4-a olarak sigortası yapılmış. Sigorta bu durumu nasıl değerlendirir ? Yani vergi mükellefi olduğu için 4-b olarak mı kabul edilir, yoksa 4-a giriş yapıldığı için 4-a mı ? Bu çok önemli bir husus bizim için çünkü şantiye şefimiz vergi mükellefi ancak başka şantiyelerde 4-a yapılmış..
 

merkür2

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Tem 2012
Mesajlar
5,291
Konum
Manisa
Şantiye şefi size ft kesiyor ise sorun olmaması, ancak sizde iş akdi ile çalışıyor ise 4-a göstermeniz gerekir.
 

acziyet

Katkı Sunan Üye
Üyelik
5 Ara 2006
Mesajlar
677
Konum
İSTANBUL
İlgili yazının son sayfasında 5 numaralı paragrafın devamında dikkat çekici bir bölüm var, nasıl yorumluyorsunuz bilemiyorum ama, ilişisizlik belgesinin verilme sürecinde şantiye şeflerine yer verilmediği için bu genelgeye göre işlem yapılır diyor, yani yazının geri kalan kısmındaki hükümler geçersiz hale geliyor aslında..
 
Üyelik
24 Mar 2008
Mesajlar
201
Konum
istanbul
Bugün sigortaya ilişkisizlik belgesi için gittim.Belediye yapı kontrol müdürlüğüne verilmek üzere düzenlenen istedikleri evrakları içeren bir dilekçe verdiler.Dilekçenin sonunda kalın puntolarla yapı ruhsatındaki şantiye şefinin sözleşmesini istiyorlar. :)
Ruhsatta şantiye şefi ile yapılmış olan sözleşmenin tarihi 04/04/2013.Ruhsatın tarihi ise 05/06/2013.Bu inşaat kat karşılığı bir inşaat.Şantiye şefi ile yapılan sözleşme ruhsat tarihinden önce.SGK inşaat açılışında ruhsatı verdiğimize göre ben nasıl açılış tarihinde şantiye şefini sigortalı göstericem. Bu kişi ile yapılan sözleşmenin tarihi 4.ay.bu nasıl olacak?Diyelim ki sözleşme tarihi önemli değil inşaat devanm ettiği süreler içinde ben bu kişiyi sigortalı yaptım.O zaman henüz dosyam kapanmadığına göre yapayım bu kişin sigorta girişini pirimleri ödensin.Sgk da kurtulsun biz de.Ama duruma bakacak olursak SGK nın amacı ceza kesmek gibi görünüyor.
 
Üyelik
15 Eyl 2011
Mesajlar
526
Konum
Gönen-Balıkesir
12.2.2014 tarihli görüş yazısı daha sert ve acımasızdı 7.3.2014 tarihli görüş daha yapıcı ve uygulanabilir görünüyor.Boşluk olan konuda idare görüş vermiş yinede eski ve özel inşaat olanlarda sıkıntı olacak kabakta meslek mensubuna patlayacak gibi görünüyor.
5510 sayılı kanunda 4A lı olacaklar belli görüş yolu ile bunlara ek yapılamazki eski dosyalar için biraz uğraşacağız mücadele edeceğiz gibi görünüyor.Ne sitresli bir mesleğimiz birirleri görüş değitiriyor birileri inşaat yapıyor sıkıntısı bize kalıyor.
 

acziyet

Katkı Sunan Üye
Üyelik
5 Ara 2006
Mesajlar
677
Konum
İSTANBUL
Bugün sigortaya ilişkisizlik belgesi için gittim.Belediye yapı kontrol müdürlüğüne verilmek üzere düzenlenen istedikleri evrakları içeren bir dilekçe verdiler.Dilekçenin sonunda kalın puntolarla yapı ruhsatındaki şantiye şefinin sözleşmesini istiyorlar. :)
Ruhsatta şantiye şefi ile yapılmış olan sözleşmenin tarihi 04/04/2013.Ruhsatın tarihi ise 05/06/2013.Bu inşaat kat karşılığı bir inşaat.Şantiye şefi ile yapılan sözleşme ruhsat tarihinden önce.SGK inşaat açılışında ruhsatı verdiğimize göre ben nasıl açılış tarihinde şantiye şefini sigortalı göstericem. Bu kişi ile yapılan sözleşmenin tarihi 4.ay.bu nasıl olacak?Diyelim ki sözleşme tarihi önemli değil inşaat devanm ettiği süreler içinde ben bu kişiyi sigortalı yaptım.O zaman henüz dosyam kapanmadığına göre yapayım bu kişin sigorta girişini pirimleri ödensin.Sgk da kurtulsun biz de.Ama duruma bakacak olursak SGK nın amacı ceza kesmek gibi görünüyor.

Hangi sigorta istiyor acaba ? Ayrıca şantiye şefi sözleşmelerinin bir çoğunda gün sayısı belirtilmiyor..
 
Üyelik
24 Mar 2008
Mesajlar
201
Konum
istanbul
GAZİOSMANPAŞA SGK istiyor.Birde şantiye şefi ile sözleşmeyi yapı sahibi yapıyor.Müteahhid ile yapılmıyor.Sözleşmenin aslı yanımda yok yarın belediyeden alıcam bakalım ne yazıyormuş
 

acziyet

Katkı Sunan Üye
Üyelik
5 Ara 2006
Mesajlar
677
Konum
İSTANBUL
O sözleşmeler bende var, ancak onlarda gün sayısı belirtilmiyor, işveren müteahhit ile şantiye şefi arasında imzalanıyor.
 
Üyelik
15 Eyl 2011
Mesajlar
526
Konum
Gönen-Balıkesir
Gün sayısı ve ücret yoksa sözleşme eksik hükmündedir.İdare genel şartlara göre 30 gün ve Mühendisler odası ücreti kadar bir ücrette ısrarlı olur veya sözleşmeyi düzeltin diyebilir.Maalesef sadece dosya tamamlamak ruhsat almak için usulen bir sözleşme konuluyor belli bir alana kadar yapı denetim ve şantiye şefi izni verildiğine göre bu sınırı delmek istiyorlar.Belediyeye verilen sözleşmeden suret almıyorlar mal sahibi meslek mensubuna gelirken getirmiyor yok diye dosya açılıyor ve avlanılıyor.Bazı Ruhsatlarda yazan mütaahhit adı usulen oluyor sadece adını veriyor inşaat yapımı ile ilgisi yok kendini riske atıyor neden yapıyorsun dediğimde başka türlü proje işi alamıyoruz insanlar paket hizmet istiyor diyor .İnşaat dosyalarından hep korkarım ama birileri bu dosyaları tanzim etmek zorunda.Kolay gelsin.
 
Üyelik
24 Mar 2008
Mesajlar
201
Konum
istanbul
O sözleşmeler bende var, ancak onlarda gün sayısı belirtilmiyor, işveren müteahhit ile şantiye şefi arasında imzalanıyor.

Denetim firmasına sorduğumda, sözleşmenin; şantiye şefi ile yapı sahibi arasında yapıldığını müteahhit arasında yapılmadığını söylemişti.Ama sizin de söylediğiniz gibi akşam araştırdım müteahhit arasında yapılıyormuş.Görev süresi ruhsat alım tarihinden sonra başlıyor.
 

acziyet

Katkı Sunan Üye
Üyelik
5 Ara 2006
Mesajlar
677
Konum
İSTANBUL
Sayın faber G.O.P. sigorta inşaat servisiyle görüştüm, geriye dönük eksik günde verseniz olur dediler, ayrıca belediyeye verilen sözleşmeden hiç bahsetmediler, anlamadım gitti memurlar ayrı telden çalıyor demek ki.. Siz görüştünüz mü, son durum nedir ?
 
Üyelik
24 Mar 2008
Mesajlar
201
Konum
istanbul
Sgk ' nın belediyeden sitediklerini almak için bu belediyeye gidicem.Aslında işlemleri hızlandırmak adına ben elden alıcam.Bugün sgk ya götürebilirsem durum daha da netleşicek.Sizleri de haberdar ederim.Daha önceden de söylediğim gibi 3 hafta öncesine kadar şantiye şefini sigortalı çalıştırmayan müteahhitlere ilişkisizlik belgesi sorunsuz bir şekilde verilmiş.(G.O.P. SGK )
 

acziyet

Katkı Sunan Üye
Üyelik
5 Ara 2006
Mesajlar
677
Konum
İSTANBUL
Eğer şantiye şefiniz bağkurluysa son tebliğe göre sıkıntı yok, lütfen gelişmelerden bizi haberdar ediniz sayın faber, kolay gelsin..
 

SB

Üyelik
2 Şub 2006
Mesajlar
77
Konum
İSTANBUL
Merhaba,

Genel Yazının 5 . maddesinden anladığım kadarı ile, ihbar ve şikayet yoksa şantiye şefleri ile ilgili (2011-13 sayılı ilişiksizlik genelgesinde herhangi bir açıklama olmadığı için) bir işlem yapmaya gerek yok diye anladım. Yani giriş ve ek bildirge verme durumu ihbar ve şikayete tabi diye anladım ne dersiniz yanlış mı?
 
Üyelik
24 Mar 2008
Mesajlar
201
Konum
istanbul
Belediyeden evrakları almak için gittim fakat Sultangazi Belediye binası yeni yerine taşınmış.Arşivi taşımamışlar,arşivden evrağı alamayacaklarını en geç 1 ay içinde verebileceklerini söylediler.Çok geç bir süre evrağa acil ihtiyacım olduğunu söylememe rağmen, ellerinden bir şey gelmediğini ve 30 günlük süre haklarının olduğunu söylediler.
 

acziyet

Katkı Sunan Üye
Üyelik
5 Ara 2006
Mesajlar
677
Konum
İSTANBUL
Söz konusu sadece şantiye şefi sözleşmesi ise yapı denetim firması ile irtibat kurun, onlarda vardır.
 

acziyet

Katkı Sunan Üye
Üyelik
5 Ara 2006
Mesajlar
677
Konum
İSTANBUL
Merhaba,

Genel Yazının 5 . maddesinden anladığım kadarı ile, ihbar ve şikayet yoksa şantiye şefleri ile ilgili (2011-13 sayılı ilişiksizlik genelgesinde herhangi bir açıklama olmadığı için) bir işlem yapmaya gerek yok diye anladım. Yani giriş ve ek bildirge verme durumu ihbar ve şikayete tabi diye anladım ne dersiniz yanlış mı?

Aynen katılıyorum bu görüşe, ancak SGK'nın işine gelmiyor galiba o kısım ki bu kadar uğraştırıyorlar..
 

Benzer konular

Üst