Sarhoş Veya Hasta İşçinin Tespiti Hangi Yolla Yapılır ?

kenanacur

Katkı Sunan Üye
Merhabalar Arkadaşlar gıcık iki konu var ve araştırmalarıma rağmen tatmin edici bir sonuç alamadım.

1. prim sistemi ile çalışan işçinin ayağında aksaklık var ve araç kullanması çok tehlikeli rapor alması gerekiyor bekli ama primimi başka işçi alacak diye rapor almak istemiyor, işveren olarak sağlık kuruluşuna gönderme hakkımız var mı?

2 . Sarhoş olduğunu fark ettiğim çalışanı hangi şekilde tespit ettirebilirim. İşçi ısrarla sağlık kuruluşuna gelmek istemiyorsa yapabileceğim bir şey var mı?

teşekkür ederim şimdiden...

1.Var.
O aracı kullanmaya ehliyeti var ise sorun yok,o aracı kullanmaya uygun ehliyeti yok ise bu defa o aracı zaten kullanamaz/kullanmamalı/kullandırılmamalı ama malum ki başlangıçda bu işçinin o aracı kullanmasını gerektirecek bu iş de çalıştırılmaması gerekir idi.
Madem bir engel var,bu defa çalışma koşullarında işçi aleyhine değişiklik olmayacak başka bir iş önerilmeli/verilmeli,kabül etmez ise 22 ci madde doğrultusunda işlem başlatılabilir(diğer yönden taraflar anlaşarak çalışma koşullarında her zaman değişiklik yapabilirler
2.Başıma gelmedi ama ispat açısından işverenlerin zorlandığı bir konudur.Çalışmaya engel promil alkol miktarı vs.Bu durum özellikle işyerinde tehlikeli ve çok tehlikeli sınıf ve yüksek düzeyde dikkat-duyarlılık-özen gerektiren işlerde ciddiye alınması gereken bir durumdur.Tabi olayın iş sağlığı ve güvenliğini ilgilendiren boyutu da var.
İşveren işin mevzuata uygun ve sağlıklı bir şekilde yürütümünden sorumlu/yürütmekle yükümlü,bu bağlamda olayımız yönünden elbette işverenin yönetim hakkından kaynaklanan talimatları,işçinin de uyması gereken hususlar/ödevler olacaktır.Olay mahallindeki tanıkların da bilgiisi dahilinde bu durum önce tutanak altına alınmalı,tespit etme/ettirme noktasında zorluk çıkarır,uyarı ikaz edilmesine rağmen bundan kaçınır,gitmemekte ısrar eder, dolayısıyle işverenin bu haklı talimatına uymaz ise sonuç ne olur bilmiyorum ama belki M.25/h bendi işletilebilir,üstelik taşkınlık/sataşmada da bulunur ise(bu noktada "d"bendi zaten uygulanabilir) mahallin polis karakolu aranıp şikâyetçi olunarak,bu yolla tespit de yaptırılabilir diye düşünüyorum.

Son düzenleme: