Satıcı Firmaların müşterile adına kullanmış olduğu kredinin muhasebe kaydı nedir

Herkese merhabalar , tereddüte düştüğüm bir konuyu sizlerle paylaşarak çözmek istiyorum. Bir firma müşterileri adına banka kredisi kullanıyor. Yani müşteri mal bedelini nakit yahut çek senet gibi ödeme araçlarıyla ödeyemeyeceğini beyan ediyor ve satıcı firma müşterisi adına bankaya kredi müraacatında bulunuyor. Eğer banka onaylar ise durum şu şekil devam ediyor.
Satıcı Firma müşterisine mal bedeli 5.000,00.- TL + 200,00.- TL bankanın kredi komisyonu ile birlikte 5.200,00 TL olarak faturayı kesiyor.Sonra müşteri bankaya borçlanıyor ve satıcı firma alacağını bankadan tahsil ediyor ama 5.000,00 TL olarak 200,00 TL komisyonunu kesip 5.000,00 TL kalanını ödüyor. Bu durumda 200,00 TL benim hem giderim hemde gelirim oluyor.
Muhasebe kaydı ile ilgili düşüncem şu şekil;
Satıcı Firma İlk faturayı kestiğinde muhasebe kaydı
120-ALICILAR 5.200.-
600-Y.İÇİ SAT. 5.000.-
649-FAAL.DİĞ.GEL.KAR. 200.-
Satıcı Firma parayı bankadan tahsil ettiğinde:
102-BANKALAR 5.000.-
760-PAZ.SAT.DAĞ.GİD. 200.-
120-ALICILAR 5.200.-

muhasebe kayıtlarında kullanmış olduğum 649 hesabın yerine 679 hesap veya başka bir hesapmı kullanmalıyım yahut 649 hesap doğrumudur.
İkinci kayıtta kullanmış olduğum 760 hesabın yerine 780 hesap veya başka bir hesapmı kullanmalıyım yahut 760 hesap doğrumudur.

Sayın üstadlarım çelişkide kaldım bu konularda beni aydınlatırsanız çok mutlu edersiniz.
İlginiz için peşinen teşekkür ederim

Ynt: Satıcı Firmaların müşterile adına kullanmış olduğu kredinin muhasebe kaydı nedir

Satıcı nasıl alıcı adına kredi alıyor. Soruda biraz mantık hatası var gibi. Krediyi alıcı kullanıyorsa satıcı niçin bunun için fatura kesiyor. Zaten satıcıya boçlusun, fatura kesilmesi ile borcun azalmıyor daha da artıyor.

Ynt: Satıcı Firmaların müşterile adına kullanmış olduğu kredinin muhasebe kaydı nedir

Bülent bey soruda mantık hatası yok , biraz karışık bir işlem olduğu doğru fakat ticarette böyle işlerin olması gayet normal. Banka ile anlaşma yapılıyor ve banka diyor ki; mal sattığınız kimselere mal karşılığında kredi kullandıralım , Satıcı firma eğer malı vadeli veya çek senetle satmış olsa idi hem tahsil edememe hemde çok ileri vade seçeneklerinden dolayı sıkıntı çekecekti , Banka ise kredi kullandırarak faizden dolayı gelir elde ediyor ve son olarak alıcı mal bedelini taksit taksit ödediğinden oda kazançlı çıkıyor bu işten. Banka ile anlaşma yapıldığından onun komisyonu da faturada gözüküyor ve banka satıcı firmadan kesince komisyon bedelini hem gelir hem gider olarak satıcı firmanın

Sorunuzdan anladığım kadarıyla kredi müşteri adına çıkıyor mal satan adına değil. Ancak alınan 200 TL Kredi masrafı için kesmiş olduğunuz faturayı + KDV şeklinde kesmeniz gerekecektir. 200 Lira için yapmış olduğunuz işlemlerde zaten gelir ve gider unsurlarını çalıştırarak 0 lamışsınız.