fonradar

Satılan Demirbaş Veya Araç Matrahı Kdv Beyanında Teslim Ve Hizmetlerin Karşılığı Bedeline Eklenir mi

Araç satışımız oldu,haliyle 254. taşıtlardan satıldı,bu rakamı kdv beyannamesinde teslim ve hizmetlerin karşılığını teşkil eden bedele ekletecekmiyiz?

Selamlar
Yapacağınız bir araştırmada,bu sorunuzun iki değişik cevabına rastlayacaksınız..Eklenir veya eklenmez şeklinde yorumlara rastlarsınız -ki maalesef bu konuda ortak bir görüş yok.her iki değişik karara göre özelgelere de rastlamak mümkün.. Şahsi fikrim matraha dahil edilmesi gerektiği yönündedir.Hakeza geçmişte vergi dairesiyle yaptığım bir görüşmede matraha eklenmesi gerektiği konusunda da bilgi almıştım. Tabi burada şimdi matraha dahil ederseniz ne olur,etmezseniz ne olur gibi teknik ayrıntılara girmek mümkün değil..Bana sorarsanız matraha dahil edin.
Saygılar

Maddi duran varlık satışları demirbaş ve taşıt,

KDVK madde 1/1

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica]Ticarî, sınaî, ziraî faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetler, [/FONT]

KDVK madde 2/1

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica]Teslim, bir mal üzerindeki tasarruf hakkının malik veya onun adına hareket edenlerce, alıcıya veya adına hareket edenlere devredilmesidir. Bir malın alıcı veya onun adına hareket edenlerin gösterdiği yere veya kişilere tevdii teslim hükmündedir. Malın alıcıya veya onun adına hareket edenlere gönderilmesi halinde, malın nakliyesinin başlatılması veya nakliyeci veya sürücüye tevdi edilmesi de mal teslimidir. [/FONT]

İlk kanun maddesinde hangi hizmet ve teslimlerin KDV tabii olduğu belirtilmiş ikinci kanun maddesinde ise teslimin tanımı yapılmıştır.
Bu durumda satış hasılatını KDV beyannamesinin MATRAH bölümünde TEVKİFAT UYGULANMAYAN İŞLEMLER bölümünde beyan edilmesi gerekir.

İyi Günler.

Selamlar
Yapacağınız bir araştırmada,bu sorunuzun iki değişik cevabına rastlayacaksınız..Eklenir veya eklenmez şeklinde yorumlara rastlarsınız -ki maalesef bu konuda ortak bir görüş yok.her iki değişik karara göre özelgelere de rastlamak mümkün.. Şahsi fikrim matraha dahil edilmesi gerektiği yönündedir.Hakeza geçmişte vergi dairesiyle yaptığım bir görüşmede matraha eklenmesi gerektiği konusunda da bilgi almıştım. Tabi burada şimdi matraha dahil ederseniz ne olur,etmezseniz ne olur gibi teknik ayrıntılara girmek mümkün değil..Bana sorarsanız matraha dahil edin.
Saygılar

Sayın twolf,

Araçın satışı işletmenin ana faaliyet konusunu oluşturmadığından KATMA DEĞER VERGİSİ yönünden bakıldığında ticari niteliğe haiz olması nedeni ile yukarıda belirtiğim şekilde beyan edilmesi gerekir.

İyi Günler.

Selamlar
Sevgili Demiral, sizin görüşünüzle benim görüşüm arasında ne fark var... :)

Selamlar
Sevgili Demiral, sizin görüşünüzle benim görüşüm arasında ne fark var... :)

Sayın twolf,

Hiç bir fark yok :) sadece cevabınızda eklenir-eklenmez kelimesini kullandığınız için hafızalarda terettütler yaşanmaması için bu şekilde beyan edilmesi gerektiğini belirtmek için yazdım.

İyi Günler.

Sayın twolf,

Hiç bir fark yok :) sadece cevabınızda eklenir-eklenmez kelimesini kullandığınız için hafızalarda terettütler yaşanmaması için bu şekilde beyan edilmesi gerektiğini belirtmek için yazdım.

İyi Günler.

Tabiki, teşekkür ederim.özellikle böyle yazmak zorunda hissettim,zira soruyu soran arkadaşımız eminimki tereddütlü yorumlara rastlamıştır. Ama bana göre hala bu konuda kesin bir görüş birliği yok...