fonradar

Satılan Malın Maliyeti

elifbe

Katkı Sunan Üye
Satılan malın maliyetini yaparken 720 ve 730 hesaplarını dağıttıktan sonra ;

dönem başı stok + dönem içi alışlar - dönem sonu stok yapıyorum. Çıkan sonuca da SMM diyorum. Doğru mu yapıyorum????

Satılan malın maliyeti (621) il3 720 ve 730 arasında bir bağlantı yoktur, çünkü onlar mamul üretimi ile bağlantılıdırlar. Zaten tam olarak ne yaptığınızı anlamamış olsam da, yaptığınız iş baştan yanlış.

Nasıl bir bağlantı yok ben de onu anlayamadım. 720 ve 730 hesapları dağıtmadan nasıl maliyet yapacağız?

Şöyle anlatayım :

İlgili dönemdeki üretimim 200 birim olsun ve bu 200 birim için kullandığım hammedde toplamı ise 400 TL olsun. Ayrıca bu üretimi yapmak için 50 TL işçilik (720 hesap) ve 100 TL genel üretim giderim (730 hesap) var.

toplam üretim maliyetim 200 birim için 550 TL 'dir. Ki Satılan malın maliyeti tablosunu bile yaparken 720 ve 730 hesaplar kullanılmaktayken siz nasıl bağlantı yoktur dediniz tam anlayamadım. ya da aramızda bir anlaşmazlık var.

Sn.elifbe, smm derken 150 hesaptan 710 hesaba çıkışları (üretimde kullanılan mallar) kasdediyorsanız hesaplamanız doğru. Ancak üretim işletmelerinde kullandığınız ifade yanlış. Üretim işletmelerinde, üretimde kullanılan malları 150 hesaptan 710 hesaba çıkış yaparsınız. Daha sonra 710+720+730 hesaplar, 151 hesaba oradan da 152 hesaba gider.
152 hesaba aldığınız mamüllerin satılan kısmı için (620 hesaba giden) SMM ifadesini kullanabilirsiniz.

Bülent Bey konuyu gayet güzel açıklamış. Sanırım sizin açınızdan da konu netleşmiştir Sayın Elifbe.