fonradar

Satılan Ticari Araç Hk.

gcatar

Katkı Sunan Üye
Şirket adına kayıtlı ticari aracın satışı yapıldığı zaman bunu şirketin bağlı bulunduğu vergi dairesine bildirimde bulunmak gerekiyormu birde, araca daha önceden alınmış k yetki belgesinin iptali için nereye hangi evraklarla başvuru yapılması gerekiyor.
Teşekkürler.

Ynt: Satılan Ticari Araç Hk.

Selamlar.
Eğer araç alınırken daireye bildirimde bulunulmuşsa satışının da bildirilmesi yerinde olur.Her ne kadar nakil vasıtalarından bunu görebiliyor olsalarda bildirim yükümlülüğü açısından (ilk alış bildirilmişse) bildirilmesinde fayda vardır.
Yetki belgesi iptali için hangi evrakların gerekliliği şu an ezberimde yok ama dilekçe ekinde araç satış belgeleri,yetki belgesi ve taşıt kartının iade edilmesi gerekir sanıyorum.Nereye derseniz nereye müracaat edilmişse (yenibosna yeşilköy havalimanı yanı) yine oradan iptali yapılması gerekir diye düşünüyorum.
Saygılar

Şimdi internet vergi dairesinden baktım da araçlar bizde gözükmüyor kayıttan düşmüşler bu durudma vergi dairesine bildirmeye gerek yok :D kaldı yetki belgelerinin iptali fakat bunda da şöyle bir sorun var taşıt kartlarının asılları kayıp ne yapmak gerekir cezası varmı?

taşıt kartlarının asıllarının kayıbı nedeniyle yerel gazeteye ilan verdiniz mi?

vermediyseniz öncelikle bu ilanı verin.. daha sonra ilan verdiğiniz gazete ve satış evraklarıyla birlikte iptal için başvurun