fonradar

Satılan ticari araç

arzuty

Katkı Sunan Üye
Merhaba arkadaşlar, bir konuda yardımınıza ihtiyacım var, doğalgaz işi yapan limited şirket mükellefim 22/03/2012 de ticari kamyonetini yanında sigortalı gösterdiği kişiye satmış, ben bunu tesadüf dün öğrendim, sorduğumda unuttuklarını söylediler. Benim şimdi yapmam gereken nedir? Araç ticari karşı taraf vergi mükellefi değil, yanlarında sigortalı görünen birisi. faturayı şimdi kestirsem haziran ayına 3 ay gecikmeli olacak, düzeltme mi vermem gerekir? Birde satın alan kişi vergi mükellefi değil, bu sorun olur mu? Konuyla ilgili bildiklerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Ynt: satılan ticari araç

1-Faturayı bugün tarihli kesin

2-Ödenecek KDV çıkıyorsa Mart/2012 ve izleyen dönemler için düzeltme beyannamesi verin.

3-Ödenecek KDV çıkmıyorsa Mart/2012 ayında, yeni düzeltmenize göre ödenecek KDV çıkan ayda.

4-Muhasebe kaydını yapıp aktiften çıkartın aracı.

5-Geçici vergi içinse %10'luk yanılma payı sınırları içinde kalmayı umut etmekten başka pek bir çözüm yok, ama isterseniz I.Geçici'yi de düzeltin.

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için, kdv çıkmıyor, ama tutar 6800 tl, daha doğrusu kasko değeri 6800 tl yazıyor, satış bedeli yazmıyor noter satış sözleşmesinde. b formuna da giriyor, b formunda nasıl bir durum olabilir?

Bence BS formunu düzeltmeyin, karşı taraf vergi mükellefi olmadığı için çapraz kontrolle ortaya çıkmaz. Diğer türlü de bulunması çok zor zaten.

kuvvetle muhtemel yapılması gerekenler yasal süre içinde yapılmamış ve siz nasıl yapılacağını biliyorsunuz :)
şimdi nasıl kurtarılır,
Şirket aktiflerine alındığı için fatura kesilmesi zorunlu mart ayında kesilmediği için faturayı Haziran ayına kesin eğer KDV beyan edilmedi ise yinede kesin zaten vaktiniz var, KDV oranına dikkate ticari 18 KDV fatura edin
Alan kişi vergi mükellefi olsun olmasın fatura düzenlenmesi zorunluluktur, haziran ayına kestiğiniz faturayı BS de bildirin kapansın gitsin,
ileride bir soruşturma ihtimali pek mümkün olmaz nihai tüketici old için, olsada bişey çıkmaz kanaatim bu şekilde bir örnek 2 sene önce yayamıştık şu ana kadar bir sorun olmadı...

Ynt: Satılan ticari araç

Teşekkür ediyorum verdiğin bilgiler için için, kolay gelsin...