fonradar

Satın Alma Avantajı Hesabı

cetvel

Tanınmış Üye
firmamız için hammadde satın alacağız. satın alacağımız firma iki seçenek sunmaktadır.

120 gün vade % 20 peşin ödeme yaptığımızda birim fiyatı 0,25
120 gün vade peşin ödeme olmazsa birim fiyatı 0,26

hangisi bizim için avantajlıdır diye sorulduğunda bilimsel olarak ( formülle hesaplayarak ) nasıl cevap verebiliriz ?

şunun hesabı yapılmalı, ben bu %20 peşinatı satıcıya ödemeyip, kendim kullansaydım 120 günde ne kadar kazanırdım?
bu kazancı, 2.seçeneğin (birim fiyatı 0,26 olan) toplam maliyetinden düşer, çıkan sonucu toplam miktara böleriz. çıkan birim fiyatı 1.seçenekle kıyaslarız.
hangisi uygunsa onu seçeriz.
120 günlük kazanç hesaplaması firmadan firmaya değişir. faaliyet giderlerini krediyle sağlayan firma için başka, nakit problemi olmayan firma için başka hesaplanır.
benim önerdiğim hesapta eğer 1.seçenek uygun gözüküyorsa, şunu da hesap etmelisiniz. Ödeyeceğim bu %20 lik peşinat kısa vadede bir nakit sıkıntısına sokar mı? nakit sıkıntısını aşarım ya da sıkıntı yaşamam diyorsanız problem yok.
kolay gelsin...

1000 kg*0,25 = 250 TL. % 20 si 50 TL. 50 TL.nin 120 günde getirisi (aylık %1 den) 2 TL. 250+2= 252 TL.
1000 kg*0,26 = 260 TL.
Hangisi karlı?

Kaldı ki tamamını peşin ödeseniz bile yine karlı olursunuz.Zira %4 vade farkı koymuş 120 gün için.Şu anda bankalardaki rotatif kredi faizleri %8,5-10 arasında geziniyor.Bu durumda size yıllık %15,96 oranında vade farkı uygulanmış.
Kısaca bankadan kredi alıp malın ödemesini peşin yapıp,3 ay sonra bankaya ödemeyi yapsanız bile karlısınız.