fonradar

Satışlarda Fire Hk.

bilanco

Katkı Sunan Üye
Merhabalar,

Bir firmaya hurda kağıt gönderiyoruz. Bizim stoklarımıza örnek olarak 10 kg girmiş bir malı çıkış yaparken karşı firmaya 10 kg olarak irsaliye ile gönderiyoruz. Karşı firma labaratuvar analizleri sonucunda bu maddenin %10 fire verdiğini tespit ediyor ve bize 9 kg fatura kesmemizi söylüyor. Şimdi arada kalan 1 kg mal bizim stoklarımızı şişiriyor. Durum kısaca bu şekilde. Firelerin satış yapan firma açısından vergisel durumu hakkında yorumlarınızı bekliyorum. Saygılar...

Siz firmaya 10 Kg üzerinden fatura kesmeniz gerekiyor. Karşı firma da size 1 kg üzerinden fire farkı faturası kesmeli. Karşı taraftan gelen faturayı örneğin 157-Diğer Stoklar Hesabı vs. gibi bir hesapta toplayıp, dönem sonunda maliyete ekleyerek stoklarınızı dengelemiş olursunuz.

Ayrıca fire oranını makul olup olmadığı da sorgulanmalı. İTO'nun randıman oranlarından yararlanabilirsiniz.

Siz firmaya 10 Kg üzerinden fatura kesmeniz gerekiyor. Karşı firma da size 1 kg üzerinden fire farkı faturası kesmeli. Karşı taraftan gelen faturayı örneğin 157-Diğer Stoklar Hesabı vs. gibi bir hesapta toplayıp, dönem sonunda maliyete ekleyerek stoklarınızı dengelemiş olursunuz.

yanlışınız var kenan bey. 10 kg çıkış yapıyorum, 10 kg fatura kesersem zaten herhangi bir sorun kalmıyor ki ! 10 kg çıkış yapıp 9 kg olarak fatura edersem sorun var. Neyse sorunun cevabına yaptığım araştırmalar sayesinde ulaştım.
Ticaret işletmelerinde stoklardaki fire (tabi sizin dediğiniz gibi makul seviyede olanlar) 621 (b) 153 (a) şeklinde kapatılıyormuş. Yani, 9 kg için normal fatura kesiliyor, geri kalan 1 kg için 621-153 kaydı yapılıyor. İlginiz için teşekkür ederim.

Sayın bilanço açıklamamda yanlışlık yok. Sizin verdiğiniz örnekte karşı tarafın fireyi tespit ettiğini söylüyorsunuz. Dolayısıyla bunu belgelendirmeniz gerekir. Benim açıklamama dikkat ederseniz 10 kg fatura kesip, 1 kg fire farkı faturası almanızı tavsiye etmiştim. Sizin son yazdığınız normal ticaret firesi uygulaması. Onda fire tespiti size ait. 9 kg satıp,1 kg maliyete atarsınız, randıman oranlarını aşmamasınız aşarsanız ispatı size ait.