fonradar

Satıştan İadede Maliyet

hakan1972

Katkı Sunan Üye
Merhabalar.
Satıştan iade gelen malın faturasını kullandığım programın satıştan iade modulünden girdiğimde sanki o malı iade almamışım da
yeni bir mal almışım gibi stok modülüne işlediğini farketttim.
Satış fiyatından giriş yapmakta.
Yıl sonunda envanter yapılırken
Mal iadesinin ana parası 621'den 153'e virman yapılarak stokları düzelteceğim
lakin
aslında malın satış günündeki maliyetinden stoklara giriş yapmam gerekmez mi?
Bunu nasıl yaparım?
Yaparsam aradaki farkı ne yapcağım Çünkü gelen fatura ile maliyet arasında fark var.
Sizde bilirsiniz ki YMM'e yıl sonlarında devreden giren çıkan bütün malların olduğu bir tablo veriyoruz
Benim programımda bu stok modülünde Kar zarar analizi olarak geçiyor.
Yıl sonunda mizan üstünden bulduğum karla bu kar zararın bire bir tutması gerekiyor.Lakin
malı maliyetten girersem o zaman'da kar tutmuyor.
İşin içinden çıkamadım.
Yardımlarınıcı rica ediyorum.Kullandığım programın ismini vermem sanırım sakıncalı ama 3 harfli ismi var dersem sanırım herkez anlar.
Şimdiden teşekkürler

Son düzenleme:
Sayın hakan1972,

Programınız işlemi doğru yapıyor, iade mal satış fiatından stoklara intikal etmelidir. Konuya birde şöyle bakın, mal iade değil aynı fiyattan alım olsaydı ?

Sayın hakan1972,

Programınız işlemi doğru yapıyor, iade mal satış fiatından stoklara intikal etmelidir. Konuya birde şöyle bakın, mal iade değil aynı fiyattan alım olsaydı ?

Üstad,
Satış fiyatından giriş yaparsam bu sefer malın maliyeti yükseliyor.Çünkü maliyet 30 tl satış 40 tl satıştan iade 40 tl.sanki 40 tl'den mal almışım gibi işlem oluyor.
Sizde bu doğru mu?

Satıştan iade edilen mal 610 hesaba satış fiyatıyla kaydedilir. Geçici vergi döneminden sonra yani 621/153 kaydı yapılmışsa, maliyet bedeli ile 153/621 kaydı yapılır. 621/153 kaydı yapılmamışsa yalnızca 610 hesaba kaydı yeterlidir.
Örneklersek 01.08.2014 tarihinde 30 TL.lik malınızı 40 TL.ye sattınız... 30.09.2014 geçici vergi döneminde 30 TL. 621/153 kaydını yaptınız. Kârınız 10 TL.olur. Bu mal 15.10.2014 tarihinde iade geldiğinde 610 hesaba 40 TL. borç, 153/621 hesaba da 30 TL. kayıt yapılır. Böylece karınız 0, 153 stokunuzda 30 TL. olur.

Sayın hakan1972,

Sanırım envanterden bahsediyorsunuz ve bu söylediğiniz durumun olması mümkün değil.İsterseniz kendiniz olması gerektiği şekliyle hesaplayarak deneyin ve envanter sonucu ile karşılaştırın.İki sonucun da aynı çıktığını göreceksiniz.

Sayın Bülent bey ve Zeynep hanım,öncelikle cevap için teşekkürler.
Yurtiçi satıştan iade faturası geldiğinde,
Sizde bunu işlerken
Tabi cari stok, fatura ve muhasebe modülü kullandığınızı varsayarsak.
Fatura modülünden bu faturayı işlediğinizde
Sonra kaydedip Stok listesinden o malın girişine baktığınızda
giriş maliyetten mi? yoksa satıştan iade tutarından mı
Ayrıca dönem sonunda 153 hesabın maliyeti yapılırken
Stok modülündeki stok listesinden alacağımız bakiyelerden virman yaptığımıza göre
X malının Stokta maliyeti 1.000 kg 35.000 tl olacak.
lakin 153'de 1.000 kg 30.000 tl olacak.
Sonuçta benim kullandığım programdan kaynaklanan bir hata var.
Nasıl çözerim bilmiyorum.

Kullandığınızı tahmin ettiğim programın eski versiyonu mevcut bende, deneme kaydı yapayım, sonucu sizinle paylaşırım, sayın hakan1972.

Kullandığınızı tahmin ettiğim programın eski versiyonu mevcut bende, deneme kaydı yapayım, sonucu sizinle paylaşırım, sayın hakan1972.

Teşekkür ederim.Sonucu bekliyorum.
Bu sorundan 2 şekilde kurtulurum diye düşünüyorum.
1.Satıştan iadeyi mal alışı gibi işlemek.
O zaman Stok envanteri ile Muhasebe tutarlı olur.
Ama Gelir Tablosunda satış iadesi görünmez.Kdv beyannamesinde iade görünmez.
Ayrıca maliyet artar kar azalır.
Anlaşılırsa Gelir Beyannamesi karının %10 hata yapma payını kullanabilirim.
2-İade faturayı fatura modülünden değil.
Stok modülünden manuel giriş yapacağım tabi maliyetten.
yani 30 tl'den.
Müşterinin CAri kısmını manuel yapacağım.
Muhasebe bacağınıda yine manuel yapacağım.
610 40.000
321 40.000
153 30.000
621 30.000

Evet o programda dediğiniz sorun mevcut, başka bir programda denedim böyle bir sorun yok.
Size önerim, stok hareketinden işleyin ve muhasebe bağlantısı yapmayın, 30 TL den giriş yapın, muhasebeye de ayrı kayıt yapın,
610
191
120 şeklinde.
Siz de aynını söylemişsiniz zaten ama gelir tablosunda iade görünür bu durumda neden görünmesin ki?

Üstad,
Satış fiyatından giriş yaparsam bu sefer malın maliyeti yükseliyor.Çünkü maliyet 30 tl satış 40 tl satıştan iade 40 tl.sanki 40 tl'den mal almışım gibi işlem oluyor.
Sizde bu doğru mu?

Programda hata yok. Bakın 30 TL tutarla aldınız ve 40 TL tutarla sattınız . 10 TL kar ettiniz. Mal 40 TL tutarla iade geldi ve maliyetiniz yükseldi. Eğer stok maliyetinizde kaydı 40 TL olmazsa dönem sonu envanterinizde 30 TL görüneceğinden aslında satmadığınız maldan 10 TL kar etmiş görünürsünüz. 153 / 621 kaydınız 30 TL stok kaydınız 40 TL olacağından stok maliyeti olmuş görünen karı bertaraf eder. O yüzden bir yerde hata aramayın.

Sürekli envanter yada benzer uygulama kullansanızda sonuç değişmeyecektir.

Sayın Kevork Simkeşyan,
150 birim ürünü 100 TL'ye alıp bunun 100 adedini 200 TL'den sattığımızı, daha sonra bu 100 adedin tamamını iade aldığımızı düşünelim.
KDV'yi ihmal ederek kayıt yapıyorum.

Alış kaydı

153 15.000
320 15.000

Satış kaydı

120 20.000
600 20.000

İade kaydı

610 20.000
120 20.000

Şimdi bu kayıtta 600 ve 610 birbirini sıfırladı, 153'ün ise bakiyesi 15.000 TL
Bu muhasebe kısmıydı

Şimdi stok modülüne geçip envanteri alıyoruz
Giriş 150*100 TL=15.000
Çıkış 100*100 TL=10.000
İade 100*200 TL=20.000

Envanter değeri =25.000

Bu şekilde çıkıyor.

Sayın Kevork Simkeşyan,
150 birim ürünü 100 TL'ye alıp bunun 100 adedini 200 TL'den sattığımızı, daha sonra bu 100 adedin tamamını iade aldığımızı düşünelim.
KDV'yi ihmal ederek kayıt yapıyorum.

Alış kaydı

153 15.000
320 15.000

Satış kaydı

120 20.000
600 20.000

İade kaydı

610 20.000
120 20.000

Şimdi bu kayıtta 600 ve 610 birbirini sıfırladı, 153'ün ise bakiyesi 15.000 TL
Bu muhasebe kısmıydı

Şimdi stok modülüne geçip envanteri alıyoruz
Giriş 150*100 TL=15.000
Çıkış 100*100 TL=10.000
İade 100*200 TL=20.000

Envanter değeri =25.000

Bu şekilde çıkıyor.

Zeynep hanım sorun aynen yazdığınız gibi
Kullandığım programda yazınızın altında reklam veren şirketin v7 versiyonu.
Merak ettiğim başka programlarda satıştan iadeyi fatura modülünden işlerken nasıl oluyor?
Ayrı bir pencere açılıp oraya maliyet mi yazıyorsunuz.
yoksa alış sırasındaki maliyet otomatik olarak stoğa mı işleniyor.

Ama bu stok doğrumu olur?. Böyle şey olur mu? malı sattın , sonra aynı malı iade aldın. stok değerin değişir mi.? Bir yerde hata olmasın.
Stok değerleme yöntemleri bellidir. Fifo, Lifo, Ortalama maliyet, ağırlıklı ortalama maliyet.

Bende başka program da var ve o programda bu sorun yok.Sanırım bendeki de sizdeki ile aynı versiyon kullanmayalı epey zaman oldu unutmuşum.Eski kayıtlarıma baktım, iade faturasını fatura modülünden işlememişim, muhasebe kaydını ayrı, stok girişini ise stok hareketinden ayrı yapmışım ve hem tablolarım
hem envanterim doğru sonuç vermiş.

Ama bu stok doğrumu olur?. Böyle şey olur mu? malı sattın , sonra aynı malı iade aldın. stok değerin değişir mi.? Bir yerde hata olmasın.
Stok değerleme yöntemleri bellidir. Fifo, Lifo, Ortalama maliyet, ağırlıklı ortalama maliyet.

Nizam Bey, iki ayrı programda yaklaşık 20 deneme kaydı yaptım ve sayın hakan1972'nin bahsettiği program aynen yukarıda verdiğim örnek gibi çıkıyor.Diğer programda ise sorun yok.
Zaten biliyorsunuz Lİfo artık kullanılmıyor ve ben yürüyen ortalama maliyeti daha doğru buluyorum tabi bu benim fikrim tabi.

Üstadım.
Stok modülü bilgileri faturadan alıyor.
Alış faturası işledik 1.000 kg * 30 tl = 30.000 tl

Malı Sattık
1.000 kg 40 tl = 40.000 tl
Stok 0 landı.

Mal iade oldu.
Girişi nereden yapacağız FAtura modulünden satışlardan iade kısmından
Elimizdeki fatura 1.000 tl * 40 = 40.000 tl
Fatura modülü işte burada yanlış yapıyor.
Geliyor
x malının stok girişine 40 tl'den 40.000 tl işliyor.
Yıl sonu geldi.Ênvanter yapacağız.
Bir bakıyoruz ki kar zarar allak bullak
Niye Ortama maliyet yöntemine göre
30.000+40000=70.000
70.000 /2.000 kg =35.000
Yıl sonunda stokda 1000 kg 35.000 tl maliyetten mal var.
Dönüyoruz 153'e
153'de 30.000 tl görünüyor.
Olması gereken satış iade kaydında stoğa girişin alışla aynı birim fiyatta olması.
Ama program bunu nasıl ayırt eder bilmiyorum.
Tam tasdik ymm ile çalışanlar bilir
bizden kar zarar tablosu isterler
Buradaki tablo bilgileri stok modülünden alır.
Buradaki tabloyla muhasebe bölümündeki kar zarar, maliyet 1'e 1 eşit olmalıdır.
olmazsa hata vardır.Dolayısıyla
Satıştan iade birim maliyet satış tutarından girerse
asla tablo tutmaz.
Bu sebepten bu programı kullananlar ufak tefek iadeleri alış gibi gösterirler.
Ama bu sefer tutar büyük Zeynep hanımın dediği gibi manuel deneyeceğim.
Ama zor

Zeynep hanım,
Malın maliyetinin stok modülünden manuel işlerken
Alacağınız maliyet X malının satıldığı tarihteki maliyeti mi?
yoksa Malın iade olduğu tarihteki maliyet mi?

Sattığınız tarihteki maliyeti kullanmanız doğru olur.

Pazartesi manuel olarak giriş yapıp Kar zarar alacağım.
Maliyeti tutturacağımı sanmıyorum ama deneyeceğim.
Başka programlarda yurt içi satıştan iade fatura modülünden işlendiğinde
Malın stoğuna bu giriş nasıl işleniyor.
Bu sorumun cevabını alamadım.
Teşekkürler

Kullandığım diğer program bunu otomatik yapıyor ve bakmadım ama, satıldığı tarihteki maliyeti bulabilmek için elinde hiçbir veri olmadığına göre, iade alındığı tarihteki maliyetten aldığını düşünüyorum.