Sebepsiz İşten Çıkarıldım..!!!!!!

Merhabalar,

Bu forumda yeniyim. Bir buçuk seneyi gecik bir süredir ihracat yapan bir firmada sipariş sorumlusu olarak çalışmaktaydım. İşe girerken kronik bir rahatsızlığım olduğu nu kendilerine iletmeme rağmen fazla rapor aldığım gerekçesiyle işten çıkarıldım. Bunların hepsi müdürümün haberi dahilinde olan izinler ve raporlardı. Kaldı ki kronik bir rahatsızlığım olması sebebiyle heyete girdiğim takdirde bir ay rapor alabiliyorken hiçbir zaman bu şekilde bir hareketim olmadı. Birden müdürüm beni çağırdı ve devam etmeyeceğimizi söyledi. Yalnız izinler konusunda şimdiye kadar hiçbir memnuniyetsizlik ve ihtar yapmamıştı. Performansımla ilgili müdürüm dışında bütün müdürlerim memnunken bu sebeple işten çıkarıldım ve hakkımı aramak istiyorum. Şuan hastalık atak durumunda olduğu için dinlenme dönemindeyim ama tamamen işyerimdeki stres yüzünden hastalığım tekrar nüksetti. Haksızlığa uğradığım içinde mahkemeye başvurmak istiyorum. Yardımcı olabilir misin? Bu konuda bana bilgi verebilir misiniz lütfen?

Fesih belgemde rapor aldığım gerekçe gösterilmiş bu yüzden işimin aksadığı yazılmış o yüzden herhangi bir kağıda imza atmadım. Fakat Çalıştığım kurumdan da bana herhangi bir tebligat henüz gelmedi. (ihbar ve kıdem tazminatım tarafıma ödendi)

Bilgi verir misiniz?,
Şimdiden teşekkür ederim.

Kıdem ve İhbar tazminatınızı almışsınız hiç değilse... Çalıştığınız yerde çalışan sayısı 30 üzerindeyse işe iade davası açma hakkınız var. Mahkeme sizi haklı bulursa işe iadenizin yapılmasına hükmeder. İşveren tazminat ödemek suretiyle yinede işe başlatmayabilir sizi. İşe başlatmazsa 4 ila 8 ay arasında hakimin takdir ettiği tutarda bir tazminatı size ödemek zorunda kalır. İşe başlatırsa bu tazminatı ödemez. Fakat boşta geçen süreyle ilgili en çok 4 aylık ücretinizi ödemek zorunda kalır. İş hukuku davalarında tecrübeli bir avukata durumunuzu anlatarak işe iade davası açıp açmama konusunda görüşlerini almanız faydanıza olur.

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Bu işe iade için mahkemeye başvurma durumunu dilekçe vererek kendim halledebilir miyim?yada Çalışma Bakanlığına şikayette bulunmalı mıyım?

Çalıştığım firma da en az 130 kişi çalışıyor. Birde onlar tarafından bana herhangi bir tebligat gelmedi. Herhangi bir kağıt imzalamadım. Bunun içinde şikayette bulunmalı mıyım?

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Bu işe iade için mahkemeye başvurma durumunu dilekçe vererek kendim halledebilir miyim?yada Çalışma Bakanlığına şikayette bulunmalı mıyım?..................................bu noktada ayrıca şikayette bulunmanıza gerek yok,zira fesih yapılmış,bir avukat kanalıyla dava açmanız uygundur,ben kendimde yürütebilirim diyorsanız takdir sizin.
Çalıştığım firma da en az 130 kişi çalışıyor. Birde onlar tarafından bana herhangi bir tebligat gelmedi. Herhangi bir kağıt imzalamadım. Bunun içinde şikayette bulunmalı mıyım?................................Fesih bildirimi yapılmış,ayrıca belge imzalamanız gerekmez ,şikayet konusu etmek yerine ,doğrudan dava açmanız daha uygun,çünkü bu noktada şikayet, size zaman kaybettirmekden başka fayda getirmez.

İşe iade konulu bu davayı, 1 ay içinde açmayı unutmayınız.

Ben noter kanalıyla tebligat gönderildikten sonra bir ay zannediyordum . Uyarınız için teşekkürler.Yarın bir avukata danışıp dava açacağım hemen.Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.Bu tarz davalar ne kadar zamanda sonuçlanıyor biliyor musunuz acaba?

Sayın sonargan.
şayet kıdem ve ihbar tazminatınızı alarak kullandıysanız zaten otomatik olarak fesih durumunu kabul etmiş sayılırsınız. bu durumda yapılabilecek bir şey olduğunu sanmıyorum.
saygılarımla.

Sayın sonargan.
şayet kıdem ve ihbar tazminatınızı alarak kullandıysanız zaten otomatik olarak fesih durumunu kabul etmiş sayılırsınız. bu durumda yapılabilecek bir şey olduğunu sanmıyorum.
saygılarımla.

İşveren tarafından yapılan fesih sonucunda, tazminat hakları ödenen işcinin,işe iade davası açabilmesi için koşullar yerindeyse,bu davayı açması mümkün,buna engel yok.İşverenin kendi iradesiyle fesih nedeninine bağlı olarak yaptığı tazminat
ödemelerini, işcinin kullanmış olması da,işverence yapılmış olan feshin,işci tarafından kabül edilmiş sayılacağı anlamı çıkarılmamalı,belki bu olaya ilişkin açılan işe iade davasınının sonuçlarını ayrıca değerlendirmek mümkün,bu noktada 21 nci maddenin 4.fıkrasını değerlendirmek yanlış olmaz.

Bu tarz davalar ne kadar zamanda sonuçlanıyor biliyor musunuz acaba?

İlk mahkeme karanına, tarafların itirazı olur ise 2 ve 2.5 yıl sürebilir(net olarak bir süre vermek doğru değil)