fonradar

Serbest Bölgede Kira Stopajı ?

selamlar;

serbest bölgede ödenen kiranın stopajı var mı?

iyi çalışmalar...

Ynt: serbest bölgede kira stopajı ?

06 Şubat 2004 Tarihli Resmi Gazete

Sayı: 25365

YATIRIMLARIN VE İSTİHDAMIN TEŞVİKİ İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN

Kabul Tarihi: 29.01.2004
Kanun No:5084
MADDE 9. — 3218 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

GEÇİCİ MADDE 3.- Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla bu Kanuna göre kurulan serbest bölgelerde faaliyette bulunmak üzere ruhsat almış mükelleflerin;

a) Bu bölgelerde gerçekleştirdikleri faaliyetleri dolayısıyla elde ettikleri kazançları, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla faaliyet ruhsatlarında belirtilen süre ile sınırlı olmak üzere gelir veya kurumlar vergisinden müstesnadır. Bu istisnanın 31.12.1960 tarihli ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 94 üncü maddesinin birinci fıkrasının (6) numaralı bendinin (b) alt bendi kapsamında yapılacak tevkifata etkisi yoktur.

Yasa metninden de anlaşılacağı üzere Serbest Bölgelerde kiralanan işyerleri için 94.madde ye göre Gelir vergisi tevkifatı yapılması gerekir.

Ynt: serbest bölgede kira stopajı ?

srbest bölgede Kurumlara ödenenler hariç olmak üzere kira ödemelerinden gelir vergisi stopajı yapmak durumundadır.

Belediye Mülklerinde Stopaj Varmı?

S.A Belediye Mülküne Ait İş yerim var. Aynı durumda Olan komşularım Stopaj vermemektedir. Ben bu konu ile ilgili bildiride bulundum. bana böyle bir kanun olmadığı sölendi. ??? Yardım cı olursanız sevinirim. Allah Türkü Korusun Ve Yüceltsin.

Ynt: Serbest Bölgede Kira Stopajı ?

ayurdagul ' Alıntı:
S.A Belediye Mülküne Ait İş yerim var. Aynı durumda Olan komşularım Stopaj vermemektedir. Ben bu konu ile ilgili bildiride bulundum. bana böyle bir kanun olmadığı sölendi. ??? Yardım cı olursanız sevinirim. Allah Türkü Korusun Ve Yüceltsin.

50 SERİ NO'LU KURUMLAR VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ
Resmi Gazete No 22224
Resmi Gazete Tarihi 11/03/1995
Kapsam

Diğer taraftan, sendikalar, ticaret odaları, sanayi odaları, ticaret borsaları, esnaf odaları veya bunların birlikleri ile diğer mesleki kuruluşlara ait oda ve birlikler sözkonusu tevkifatın uygulanmasında dernek olarak kabul edilecektir. Dolayısıyla, bunlara yapılan kira ödemelerinden de % 25 oranında gelir vergisi tevkifatının yapılması gerekmektedir. Ancak, Devlete, özel idarelere, belediyelere ve köylere ait gayrimenkullerin kiralanması karşılığında ayrılan kamu kurumlarına yapılan kira ödemelerinden sözkonusu gelir vergisi tevkifatı yapılmayacaktır.