fonradar

Serbest Meslek Defteri A4

• Konbuyu başlatan SMMM FATİH
  • Başlangıç tarihi
S

SMMM FATİH

Ziyaretçi
Merhaba,
Arkadaşlar Bildiginiz gibi Serbest meslek defterine kayıtlar günlük kaydediliyor. Bu nedenle staj yaptığım meslek mensubu Serbest Meslek defterleri normal defter olarak tasdik ettiriyor ve kayıtları manuel olarak işliyordu. Şimdi ben Serbest meslek defterini A4'e tastik ettirmek istiyorum bir sakıncası var mı? Siz nasıl yaptırıyorsunuz?

Ynt: Serbest meslek defteri A4

Bende yaptırıyorum.

Bu sene serbest meslek defterimi A4 kağıda yaptırmayı düşünüyordum ancak A4 kağıda günlük olarak kayıt yapılmadığının net olarak görüneceğini düşündüğümden vazgeçip yine normal defter yaptırdım.

A4 sayfa kullanılacaksa, günlük kayıt için her günü ayrı bir sayfaya bastırmak lazım herhalde. A4 kullananlar nasıl yapıyor merak ediyorum?

Cerrah ' Alıntı:
Bu sene serbest meslek defterimi A4 kağıda yaptırmayı düşünüyordum ancak A4 kağıda günlük olarak kayıt yapılmadığının net olarak görüneceğini düşündüğümden vazgeçip yine normal defter yaptırdım.

A4 sayfa kullanılacaksa, günlük kayıt için her günü ayrı bir sayfaya bastırmak lazım herhalde. A4 kullananlar nasıl yapıyor merak ediyorum?

Normal defter derken sürekli form mu?

Bu yıl bütün defterleri A4 yaptım.Eğer bu yıl iyi verim alırsam bundan sonra bu şekilde yapmayı düşünüyorum.Windows tabanlı programlar sürekkli forma baskı yaparken (oki ve benzeri yazıcılarda) sorun çıkarabiliyor.Yazıcı ayarları,sayfa yapısı,kartuş sarfiyatı gibi..Örneğin A4 le 100 sayfalık bir defteri 15 dk.yazarken sürekli formda ve okide bu en az 1,5 saat sürmektedir.Ayrıca kenar tırtıklarının yırtılması veya kopması ayrı bir sorun yaratıyor.A4 te böyle bir sorun yok.A4'ün tek zor yanı,defter basıncaya kadar muhafaza edilmesi.Onlarıda kutular içinde muhafaza ediyoruz.Defter basılınca zaten paketlenip firmaya teslim ediliyor.Noter ve kırtasiyelerle görüştüm geçen yıla oranla yarı yarıya A4 yaptıranlarda artış var.Sonraki yıllarda dahada artabileceği söyleniyor.Cilt defter yaptırılması çok zor.Her firma için bu maliyetin altından kalkamayız.Mükellef isterse kendisi ayrıca ciltleştirsin artık.

Kırtasiyelerden edinebileceğiniz ağzı bantlı poşetleri kullanabileceğiniz gibi, kargo firmalarından alacağınız poşetler içinde de saklayabilirsiniz. Hem kağıt nemlenmemiş olur. Yer sorunu zaten olmaz sanırım, süreklileri sakladığınız yer kadar yer kaplar.

twolf ' Alıntı:
Bu yıl bütün defterleri A4 yaptım.Eğer bu yıl iyi verim alırsam bundan sonra bu şekilde yapmayı düşünüyorum.

Defterlerin A4 yapılmasında yevmiye ve kebir defterleri açısından bir problem yok ancak serbest meslek defterinde bildiğiniz gibi günlük kayıt yapılması lazım. A4 olarak düzenlenip yazıcıda yazıdırılan SM defterinde günlük kayıt yapılmadığı çok bariz olmuyor mu? veya bu problemi nasıl çözüyorsunuz?

Sn. Cerrah
A4 veya sürekli form şeklinde defter-i kebirde veya işletme defterinde kayıtların 10 günlük süre içinde işlenmediği bariz bir şekilde belli olmuyor mu peki?

Evet haklısınız ancak SM defterinde günlük kayıt durumunun çok bariz dikkat çekebileceğini düşünüyorum. Yevmiye ve kebirde ise 10 gün, 45 gün gibi sürelerden dolayı durum bu kadar bariz değil hiç olmazsa. SM defterinde örneğin lazer yazıcılarla yazdırıldığında günlük olabilmesi için her günün ayrı bir sayfaya yazılması lazım.

Ancak A4 SM defteri tutup incelemeye girip hiçbir problem yaşamayanlar da varmış gördüğüm kadarıyla ama bugün sorun olmaz yarın olabilir diye düşünüyorum ben. O yüzden bu bir tercih meselesi sanırım.

Her gün ayrı sayfaya olmasa bile bankaların hesap defteri işlemesi gibi bir düzenin olması gerekir.

Üzerinden çok zaman geçmiş ama serbest meslek defterini A4 şeklinde onaylatıp incelemeye giden ve sıkıntı yaşayan yada yaşamayan varmı. Şu anki durum nedir?

A4 tasdik ettirdi iseniz her gün günlük yapılan kayıtlar günü gününe yazdırılmalıdır.

Defter tastiklerinin yaklaştığı şu günlerde bu konuyu tekrar hortlatmak istemezdim ama olabiliyorsa bu sene ben de geçmek istiyorum.Ama nasıl yapacağımı anlamadım. Elle işlediğimiz zaman da her faturayı kendi tarihine işliyoruz. A4 yapınca her gün için ayrı sayfa mı yapmam gerekiyor yoksa mesela Kasım ayının alış faturalarını işliyorsam bir sayfaya Kasım ayına ait faturaları (yine her faturayı kendi gününe), diğer sayfaya Aralık ayına ait faturaları yazsam yeterli mi. A4 defter yapıp incelemeye giren oldu mu?

Merhaba ;

SM mensubu olan müşterilerime ait defterleri ciltli defter olarak tasdik ettiriyor ( kendi defterim dahil ), diğer müşterilere ait olan defterleri de A4 olarak (yevmiyeleri önlü arkalı ) tasdik ettiriyorum.

Son düzenleme:
Kusura bakmayın ben soruyu pek anlamadım.Ben normal işletme veya serbest meslekleri birkaç yıldır a4 tasdik ederim (diğerleri gibi) normal muhasebe programı ile de kayıtları yaparım.Her gün için bir sayfa gibi bir işleyiş veya basım yapmadım.Defter dökümünde önce giderler akabinde de gelirleri yazdırıyorum.Birkaç kerede inceleme geçirdim,herhangi bir sorun yaşamadım.Tam olarak neden bahsettiğinizi de açıkcası anlayamadım.
Abdulah Bey bu arada yevmiyeleri önlü arkalı tasdik ettirmek ne demektir,maalesef bunuda anlayamadım.Arka sayfalarını da kullanıyorum mu demek istiyorsunuz,cahilliğimi mazur görün...

Merhaba ;

Estğ. Evet ,noterden yaprağın her iki yüzünü de tasdikletmek suretiyle yazdırabiliyorum.Tabi ki burada yazıcının da önlü arkalı yazdırma özelliğinin olması gerekli.

Konu ile ilgili bir özelgenin talep ve sonuç bölümlerini paylaşıyorum.

Sayı
:
B.07.1.GİB.4.06.18.02-32225-8373-338

01/06/2011
Konu
:
Serbest meslek kazanç defterinin A4 kağıdına müteharrik yapraklı olarak tasdik ettirilebileceği ve bilgisayar ortamında tutulabileceği hk.

Yukarıdaki açıklamalardan da anlaşılacağı üzere; tasdik edilecek defterlerde kullanılacak kâğıtların nev'i önemli olmayıp, tasdik işlemlerinin kanunda belirtilen usul ve esaslara uygun olarak yapılmış olması yeterlidir.

Buna göre, kullanılacağı tahmin edilen sayıda A4 kâğıdının her sayfasının tasdik makamının resmî mühürü ile mühürlenmesi ve müteselsil sayfa numaraları verilmesi kaydıyla bu kâğıtların tasdik edilmesi ve kayıtların bilgisayar ortamında tutulması mümkün bulunmaktadır.

Öte yandan, serbest meslek kazanç defterinin bilgisayar ortamında tutulması ve günlük yapılan işlemlerin bilgisayara girilmesi, tek başına kayıtların deftere işlendiği anlamını taşımayacağından, muamelelerin defterlere günü gününe kaydedilmesi gerekmektedir.

Bilgi edinilmesi rica ederim.