Serbest Meslek Defterinde Telefon faturası Kaydı Hk.

Muhasebesini tutmakta olduğum Hukuk Müşavirliğine ait gsm ve sabit telefon hatlarına ait telefon faturalarının deftere işlenmesi esnasında şu konuda tereddütte kalmaktayım;

Faturada belirtilen Kdv rakamı ve onun matrahı ile birlikte toplandığı zaman elde edilen sonuç fatura bedelini yani ödenen rakamı karşılamamakta. Bunun nedeni de Özel İletişim Vergisinin de ayrıca belirtilmiş olmasıdır.
Deftere işlerken Özel iletişim vergisi tutarını da matrahla birlikte mi kabul etmeliyim yoksa özel iletişim vergisi rakamını yok mu saymalıyım?

Ynt: Serbest Meslek Defterinde Telefon faturası Kaydı Hk.

Selam
Defter bilgisayarda yazılıyorsa hesap planı kullanıyorsunuzdur.Bu durumda aynı faturayı alt alta iki defa işleyebilirsiniz.Ben öyle yapıyorum.ilk kayıtta gider + kdv.. ikinci kayıtta sadece özel iletiişim vergisi.Sonrasında hesap planında KKEG lerin toplamını dikkate alırsınız.Veya kkeg leri ayrı bir tabloda da takip edebilirsiniz.Örneğin defteri elle yazıyorsanız kkeg ler için ayrı bir liste oluşturabilirsiniz.Saygılar.

Merhaba arkadaşım konu ile ilgilenip yanıt verdiğin için teşekkür ederim;
Teyit etmek amacıyla şöyle diyebilir miyiz;
740 hesabında Haberleşme Giderleri diye bir alt hesabımızda normal fatura matrahını yazıp kdv yi de bu hesap devamında işleyebiliriz.
Ayrıca; 740 hesabına "Özel İletişim Vergisi" adlı bir alt hesap açıp gerek sabit hat gerek adsl ve gerekse GSM hatlarına ait özel iletişim vergisi tutarlarını bu hesaptan takip ederek dönem sonlarında geçici vergi hesaplamalarında bu kolaylıktan faydalanabiliriz diye düşünüyorum.

Sizin Serbest Meslek Defterini bilgisayarda işlerken bu gibi özel iletişim vergilerini hangi alt hesapta tutmaktasınız?

KKEG açıklamasında takip edilecek hesabın ilgili olduğu gider hesabının altında açılmasında fayda olduğu söylenmektedir.Bu nedenle kkeg hangi ana gider grubuna aitse onun altında açılması yeterlidir.Saygılar.

Merhaba ;

Hukuk Müşavirliği denilmiş gerçi de eğer sermaye şirketi ise tamam da serbest meslek defterinde 740 hesabı anlayamadım.

muhasebe ' Alıntı:
Merhaba ;

Hukuk Müşavirliği denilmiş gerçi de eğer sermaye şirketi ise tamam da serbest meslek defterinde 740 hesabı anlayamadım.

Defterin bilgisayarda tutulup, hesap planı kullanıldığı varsayımından yola çıkılmış.

Merhaba ;

Varsayımlara kaldıysak işimiz zor.

Sn snapsprovolone 'ın bir açıklaması olmalı.

Muhasebe programlarında işletme ve serbest meslek defteri tutarken, gelir gider sütünları için hesap kartı tanımlaması yapmanıza izin veriyor.

Bunu kastetmiş sayın twolf....

Garipsenmesini anlamadım ama

serbest meslek defterinde k.k.e.g. e gerek var mı, ben direk özel iletişimi düşüp gidere esas kısmı gider sütununa yazıyorum ?

SİBEL ' Alıntı:
........................Garipsenmesini anlamadım ama

Merhaba ;

Sn SİBEL , yazınız benim için ise ki sanırım öyle serbest meslek defterinde 740 'ı garipsedim.Siz anladı iseniz eğer yazan arkadaşımız açıklamıyor siz açıklar mısınız ?

serbest meslek yada işletme defterini bilgisayarda işlerken gelir ve gider sütunlarındaki hasılat, gider, masraf yada mal alımı gibi işlem kodlarını program otomatikman bize sunuyor.. Ben mesela işletme yada serbest meslek defteri işlerken hasılata 600 kodunu altına muavinini, masrafta 770 i altında muavinini ve KKEG i, mal alımı varsa 153 ü ve altında muavini açıyorum. Tabi bunları kendimiz manuel oluşturuyoruz. Kolaylık olsun diye. Tek düzen planını bu şekilde sadece işlem kodları bazında açıyoruz.. sadece hesap formatları kullanılıyor. İşleyiş yine aynı gelir ve gider... Yani bundan bahsediliyor..

Merhaba ;

Şimdi anladım anlamasına da burada açılan manuel işlem kodlarınden söz etmek varken , 740 nolu hesap ve alt hesapları yazılınca aklım karışmıştı.

Sn Stajyer35 teşekkür ederim.

Merhaba arkadaşlar, telefon faturası şöyle;

ödenecek tutar 24,25
vergilendirilen tutar 18,19
KDV%18 tutar ve matrah 3,27/18,19
ÖİV%15 tutar ve matrah 2,73/18,19

bu durumda serbest meslek defterine nasıl işlemeliyim acaba?Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleme: