fonradar

Serbest Meslek Erbabına Ödenen Avans Stopajı

Saygıdeğer üstadlarım Hayırlı Ramazanlar dileklerimle hepinizi selamlarım.
Kafama takılan bir hususu sizlere sormak istiyorum. Avukata ödenecek avanstan stopaj kesilecek mi. Bu avans hem avukat ücreti için hem de diğer masraflar için olacak. Bu verilecek avansın avukatlık ücreti kısmı için ne kadar olduğu belli değil. Örneğin 5.000 YTL avans verilecek. Bunun ne kadarı masrafa ne kadarı avukatlık ücretine gideceği belli değil. Bu durumda bu ödemecen ne kadar stopaj kesilecek. Makbuz iş bitince kesilecek.
Ayrıca kafama takılan ikinci soru şu. Şimdi diyelim ki sizler dediniz ki 5.000 YTL avans ödemesinden %22 stopaj kesmen lazım. (1.100 YTL) biz de kestik ve vergi dairesine ödedik. . Adam 1 ay sonra bize serbest meslek makbuzu kesecek. brüt 2.000 YTL. bunun stopajı yapar 440 YTL. Bu stopajı serbest meslek makbuzunda belirtecek mi. Çünkü biz avans ödemesi yaparken 1.100 YTL stopaj kesip vergi dairesine ödemiş idik.
Diğer belgeli (harç, taksi v.s.)harcamaları da diyelim 2.500 YTL.
Bu durumda stopaj konusu nasıl olacak.
Beni bilgilendirirseniz çok memnun olacağım.
Saygılarımla

Eger aldığı para kendi ücreti olacak ise stopaj kesilecek. çünkü serbest meslekte bilindigi gibi tahsilat esastır. Bana göre; aldığı 5.000Ytl den mutlaka kendi ücreti için hesapladığı bi rakam vardır. Örnegin 3.000Ytl nin stopajını öder, kalan 2.000Ytl den 1.500Ytl harcama yaptı. Harcamanın bittigi tarihte ise geriye kalan 500Ytl nin de stopajını ayırır.çünkü bi avukat ne kadar da olsa masrafı aşağı yukarı tahmin eder heralde. İyi çalışmalar dilerim.

Arkadaşım avans ödemesinden stopaj yapılmaz. İş bitiminde evrakları getirip sizle hesap kapatır.
Ücreti vekalet için de kendisi makbuz düzenler stopaj da o zaman yapılır

stopaj

quote="Tamer Başkan"]Merhaba,
Yapılan her türlü ödemeden (avans dahil) stopaj yapmanız gerekmektedir.
Kod:
     Vergi tevkifatı
  Madde 94 - Kamu idare ve müesseseleri, iktisadî kamu müesseseleri, sair kurumlar, ticaret şirketleri, iş ortaklıkları, dernekler, vakıflar, dernek ve vakıfların iktisadî işletmeleri, kooperatifler, yatırım fonu yönetenler, gerçek gelirlerini beyan etmeye mecbur olan ticaret ve serbest meslek erbabı, ziraî kazançlarını bilanço veya zıraî işletme hesabı esasına göre tespit eden çiftçiler aşağıdaki bentlerde sayılan ödemeleri (avans olarak ödenenler dahil) nakden veya hesaben yaptıkları sırada, istihkak sahiplerinin gelir vergilerine mahsuben tevkifat yapmaya mecburdurlar.
     1.
     2.
     3. 42 nci madde kapsamına giren işler dolayısıyla bu işleri yapanlara (kurumlar dahil) ödenen istihkak bedellerinden,
[/quote]

Sn. Ngursoy,
İlginize öncelikle teşekkür ederim.
Yukarıda Sayın Tamer Başkan'ın Kanun maddesinine dayanarak belirttiğine göre avanslar dahil ödemelerden stopaj kesilmesi yolunda.
Değerli görüşlerinizi paylaşırsanız memnun olurum.

Sn Başkan'ın belirttiği durum farklı.
Şimdi siz olaya pratik olarak bakınız.
Bir işin takibi için herhangi birine , avukatınıza , mali müşavire, iş avansı verirseniz bundan stopaj yapmazsanız. Tabi bu avansın makul bir süre avans olarak kalması gerekir. Makul süreyi aşıp sabitleştiği takdirde bu bir ücret ödemesi vasfını kazanır ve dolayısıyla, sn.Başkan 'ın da belirttiği gibi stopaj yapmak ve karşılığında serbest meslek makbuzu almak gerekir.

Ancak bu iş için belirlenen bir avukatlık ücreti varsa , yani işin başından belli ise. O zaman ben olsam bu ödemeyi ayrı yaparım ve stopajını da doğal olarak yaparım. Masraflar için de ayrıca falanca iş işin verilen iş avansı diye c/h açarım, iş bitiminde getirilen evrakla kapatırım.

Ynt: Serbest Meslek Erbabına Ödenen Avans Stopajı

Değerli Büyüklerim,

Bir çok mükkelefimizde karşılaştığımız bir sorunu sizle paylaşmak istiyorum. Avukatımıza verdiğimiz 1000 ytl avansın karşılıgı olarak kapakta masraflarının listesinin yazıldığı bir dosya alıyoruz. Bunun içinde kendi isminin yazdığı belgeler ve ayrıca belgelendirelemeyen harcamalar olarak 200 ytl lik bir kısım oluyor. Avukatımızın bu gideri yaptığından şüphemiz yok ama bu belgelendirelemeyen gider kısmı suistimale açık değil midir? Ben bu makbuz ve noter belgelerini işlerken bu tutarı kanunen kabul edilmeyen gidere mi atmam gerekli?

Saygılarımla

Ynt: Serbest Meslek Erbabına Ödenen Avans Stopajı

kkeg olarak kayıt etmelisin en iyisi.aksi takdirde eleştiri konusu yapılabilir bu durum.