Serbest Meslek Faaliyetinde Amortisman ve Sigorta Giderleri

Değerli Meslektaşlarım,

Emekli olduktan sonra çalıştığım kurumda serbest danışman olarak göreve başladım.
Şu anda serbest meslek erbabı olarak vergi dairesine kayıt oldum. Defterimi de kendim tutuyorum.
Aşağıdaki konularda yardımcı olursanız çok sevinirim.

1- Maaşımdan her ay düzenli kesilen Sosyal güvenlik destekleme primimi aylık dönemler itibarı ile doğrudan kanuni defterime gider olarak kaydedebilir miyim? Yoksa 110 seri nolu VUK tebliğine göre aktif sigortalılar gibi yıılık beyannamede mi düşeceğim.
2- İş yerime 14.10.2012 tarihinde bir televizyon satın aldım. Bu televizyonuma ayıracağım kıst amortismanı fatura tarihinde mi yoksa aralık ayında son dönemde mi gider yazacağım?
3- Bu sabit kıymete 300 TL değerinde +4 yıl sigorta yaptırdım. Bu giderin tamamını 2012 yılında ticari defterime kaydedebilir miyim?

Selamlarımla;

1-Maaşınızdan kesilen SGD primini aktif sigortalı olduğunuz için kesiliyor, ancak elde ettiğiniz safi serbest meslek kazancının elde edilmesi ile doğrudan bir bağlantısı olmadığı için gider yazamazsınız.

2-Beyanname üzerinden de indiremezsiniz, ki kaldı ki 110 Nolu VUK Genel Tebliği 1972 yılında çıkartılmış bir genel tebliğ olup hem güncel değildir, hem de konumuzla alakası yok.

3-Televizyona kıst değil tam amortisman ayıracaksınız, kıst amortisman uygulaması sadece binek otomobiller için olan bir uygulama.

4-Serbest meslek kazancının tespitinde tahsilat ve tediye esası geçerli olduğu için 4 yılın sigorta primini bir 2012 yılında gider yazabilirsiniz, yalnız ufak bir düzeltme ticari defterlere değil serbest meslek kazanç defterine kaydedeceksiniz.