fonradar

Serbest Meslek Home Office Vergi Açılışı Hakkında

Herkese merhabalar öncelikle. Ben bürosunu yeni açacak olan bir avukatım ve bu büroyu tapusu babamın üzerine olan evin bir odasını kullanarak yapmak istiyorum. Yani evdeki odamı home office olarak kullanmak istiyorum. Bunun için işe başlama bildirimi yaptım interaktif vergi dairesine ve işlemlerimi tamamladım fakat şöyle birkaç sorum olacak:
- Ben başvuru yaparken evin bana ailem tarafından işyeri olması için karşılıksız tahsis edildiğini belirttim. Acaba evin bir odası için babam ile bir kira sözleşmesi düzenleyip vergilendirme işlemlerini bu yolla yapmak daha mı mantıklı? Zira artık konut maliyece işyeri olarak değerlendirileceği için emsal bedel üzerinden babamın vergi ödemesi olacak sanırım. Bunun yerine düşük bir ücretle kira kontratı daha mı iyi olurdu?
- Kira sözleşmesi yapılmadığı yani bedelsiz olarak ofisi kullandığım durumda stopaj ödeme dururum oluyor mu? Ben olmuyor diye biliyorum fakat vergi dairesi müdür yardımcısı oluyor dediği için soruyorum.
- Yine daireden yoklama için herhangi bir memur evinize gelmeyecek denildi. Peki ben evin tümünü değil sadece 1 odasını ofis olarak kullanacağımı daireye nasıl beyan edeceğim? Çünkü sistemde şu anda sanki ikamet ettiğim dairenin tümü artık işyerim gibi görünüyor. Emsal bir değer belirlenme gibi durumlarda ben sadece odamın metrekaresi kadarının değerlendirilmesini istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim?
Şimdiden teşekkürler.

Ailenden bedelsiz bir konut veya isyeri alabilirsin bunda sorun yok.ailen evin odasina istinaden muvafakatne duzenler adina vergi dairesine dilekce ekinde verebilirsin.Kira odemedigin yere kira gostermek stopaj odemek demektir.odemelerin bankadan gecmesi demektirki buda yanlis bir islemdir.Kira gostermeyin.Babaniz bedelsiz verdigi icin size yillik gmsi beyannamesi verecek.Buda emlak rayic bedelinin yuzde 5 i olucak.Bunuda evin tamamuna degil odayla orantili alacaksiniz.istisnalar ciktiktan sonra vergi dogmuyorsa eger yine vd bilgi amacli bir dikekce verebilirsiniz.

Çalıştığınız müşavirden bu konuda mutlaka destek alın.Avukatlar kendimiz de yapabiliyoruz diye müşavirler ile bazen çalışmıyor. Sonra birikmiş mahsuplar ve cezalar ile daha iş karışıyor.

Sorunuzun cevabı ile ilgili olarak;

mülkiyeti babanıza ait olan işyeri için nakden veya hesaben kira ödemesinde bulunmamanız ve defter kayıtlarınızda bedelsiz olarak tahsis edilen işyerine ait kira ile ilgili herhangi bir gidere yer verilmemiş olması kaydıyla gelir vergisi tevkifatı yapılmayacak olup, başkaca tevkifata tabi ödemede bulunulmaması halinde muhtasar beyanname verilmeyecektir.
Ancak, söz konusu işyeri için Gelir Vergisi Kanununun 73 üncü maddesi hükmüne göre emsal kira bedelinin hesaplanması ve emsal kira bedelinin Kanunun 86 ncı maddesinin birinci fıkrasının (1) numaralı bendinin (d) alt bendi hükmü uyarınca, 1.580-TL'yi (2016 takvim yılı gelirleri için) aşması durumunda, babanız tarafından yıllık gelir vergisi beyannamesi ile beyan edilmesi gerekmektedir