Serbest Meslek Makbuzlarının Bilgisayar Ortamında Basımı

Üyelik
11 Tem 2010
Mesajlar
174
Konum
DENİZLİ
Merhabalar
Serbest Meslek Makbuzlarının Lazer Yazıcı ile basılmasında 2 nüshanın da asıl olması VUK'na göre uygun mudur ?
 

a.makineci

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
2,063
Konum
Bozüyük - BİLECİK
Merhaba ;

Sakıncası yoktur. Konu ile ilgili özelgelerden birini de paylaşıyorum.

TARİH : 09.07.2014
SAYI : 27575268-105[231-2014-105]-695

KONU : Fatura ve benzeri belgelerin lazer yazıcı kullanılarak düzenlenmesi hk.

İlgide kayıtlı özelge talep formunuz ve dilekçenizde; ... Vergi Dairesi Müdürlüğünün ... vergi numaralı mükellefi olduğunuz belirtilerek, firmanızda kullandığınız fatura, sevk irsaliyesi, irsaliyeli fatura ve gider pusulalarının basımının ebat ve içerik olarak özelge talep formu ekindeki örneğe uygun olarak, A4 kağıda asıl ve suretleri yan yana olacak şekilde bilgisayar ortamında lazer ya da mürekkep kartuşlu yazıcı kullanarak yapılıp yapılamayacağı hususunda Başkanlığımız görüşü talep edilmiştir.

213 sayılı Vergi Usul Kanununun 229
ve müteakip maddelerinde vergi mükellefleri tarafından kullanılacak belgeler sayılmış olup, Vergi Usul Kanununa göre düzenlenme zorunluluğu bulunan belgelerin basım ve dağıtım işlemlerine ilişkin şekil, şart, usul ve esaslar ile bunlara uyulmaması halinde uygulanacak cezai şartlar Vergi Usul Kanunu Uyarınca Vergi Mükellefleri Tarafından Kullanılan Belgelerin Basım ve Dağıtımı Hakkında Yönetmelik (Yönetmelik) ile düzenlenmiştir.


Yönetmeliğin "Belgelerin Ebadı" başlıklı 10 uncu maddesinde
ise, matbaa işletmecilerince basım ve dağıtımı yapılacak belgelerin hangi ölçülerde basılacağı türler itibariyle belirlenmiş bulunmaktadır.

Diğer taraftan, 164 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinin "II- Belgelerin Basımıyla İlgili Diğer Hususlar" başlıklı bölümünde "Bilgi işlem makineleriyle düzenlenen belgelerin basım ve dağıtımı yönetmelik esaslarına göre anlaşmalı matbaalarca yapılacak, bu belgelerde yönetmelikte belirtilen bilgilerin tamamı bulunacak, fakat yönetmelikte belirtilen ebatlar aranmayacaktır." düzenlemesine yer verilmiştir.

Buna göre;

- Lazer veya mürekkep püskürtmeli yazıcı ile aynı anda veya arka arkaya alınacak dökümlerde her belgenin aslı ile örneğinin aynı bilgileri içermesi, düzenlenen belge aslı ile örnek sayısının belge üzerinde belirtilmesi, belgenin seri ve sıra numarası takip etmesi ve bu özellikleri taşıyacak belgenin anlaşmalı matbaalarda bastırılması şartlarıyla fatura, sevk irsaliyesi, irsaliyeli fatura, gider pusulası,
serbestmeslekmakbuzu düzenlenmesi mümkün bulunmakta olup bu belgelerin aslı ve örnekleri farklı renkler içerecek şekilde olabilecektir. - Belgelerde bulunması zorunlu olan bilgilerin okunmasına engel teşkil etmeyecek ve belgelerin esas niteliğini bozmayacak şekilde belgenin tüm nüshalarının tek sayfaya (A4 fotokopi kağıdı gibi) basılmasında sakınca bulunmamaktadır.

Bilgi edinilmesini rica ederim.
 
Üyelik
20 Eki 2006
Mesajlar
492
Konum
İzmir
Serbest meslek defterine işlerken de bilgisayar ortamında işlemekle alakalı forumda daha önce yazılar okumuştum ama henüz uygulamaya geçemedim. Bilgisayarda işleyip deftere yapıştırıyormusunuz. Bu konudaki uygulamanızı da paylaşırmısınız.
 
Üyelik
15 Eyl 2011
Mesajlar
526
Konum
Gönen-Balıkesir
Bu konudaki görüş noterler uyguluyor makbuza bir kasa bir yazıcı tahsis etmek kaydı ile olabilir idi.Defterde yazıcıa olmak kaydı ile izin vardı aynı sayfaya satır satır yazdıran sayfa sonu yapmayan bir proğram lazım yoksa kağıdı yeniden takmak zor olur.Kolay gelsin.
 
Üst