Serbest Meslek Makbuzu (Gözetim Altında Staj İçin)

• Konbuyu başlatan DENİZ SİBEL
  • Başlangıç tarihi
D

DENİZ SİBEL

Ziyaretçi
Denetim ve gözetim altında staj yaparken staj dosyasına meslek mensubunun şirkete vermiş olduğu serbest meslek makbuzu koyulması gerekiyor.Eğer sözleşme düzenlendiği halde 2005 yılına ait olan serbest meslek makbuzunu YMM müşterisine vermemişse ne olur?????Stajyerin bu durumda stajı yanar mı?Bu problem ne şekilde çözülmelidir?
NOT:2004-2005-2006 SÖZLEŞMELERİ MEVCUT.2004 VE 2006 YILINA AİT SERBEST MESLEK MAKBUZU DZENLENMİŞ.

Neden vermemis,firma bunu gider olara gostermiyor mu, vermemisse neden talep etmiyorsunuz?

2005 yılı içerisinde stajınız devam ediyor ise stajınız yanar hatta serbest meslek makbuzu olduğu halde tarifenin altında serbest meslek makbuzu kesilmiş olsa bile satjı yakıyorlar

staja bişey olmazda serbest meslek makbuzunu 2004 yılında verdiği hizmete karşılık halen kesmemiş olan meslek mensubu kdv kanunu açısından cezaya kalır. ona sorsanız paramı tahsil edemedim diyecektir ama kdv kanununa bakarsanız vergiyi doğuran olay mal veya hizmetin teslim edilmesidir. hizmet teslim olmuş kdv de doğmuş..
staj açısından bi sorun olmaz meslek mensubu vergi kaçırıyorsa yada devlete ödemesi gereken parayı geciktirerek kullanıyor üzerinden gelir elde ediyorsa stajerin bunda suçu neeee... ama burası türkiye nuh der peygamber demezler kafaya takarlarsa stajı yakadabilirler...çözüm merciiide türk mahkemeleri olmaz artık hakkını aramak için avrupa mahkemelerinemi başvurursun amerikaya iltica mı edersin bilmem.... türkiyede smmm stajeri olmanın bedeli çok ağır... haaaa smmm olduğunda ne olacak herşey güllük gülistanlıkmı olacak ... 3 kuruşa talim yine .... burası türkiye ... burda ekmek yok...

Ynt: Serbest Meslek Makbuzu (gözetim Altında Staj İçin)

merhaba aynı konudan bende muzdaribim
stajım nisanda bitiyor.kesilmemiş makbuzlar yüzünden stajım tehlikeye girermi?
bu konuda yardım ve deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim

staj açısından da mali açıdan da hiç bir sorun çıkmaz. aynı şeyle ben de karşılaştım. Kdv kanununda bu konu ile ilgili özel bir durum söz konusu.

Sevgili stajyer arkadaşlar,bu konudaki net bilgileri ,bağlı olduğunuz odalar ile görüşerek öğreniniz.

NİSAN ' Alıntı:
Sevgili stajyer arkadaşlar,bu konudaki net bilgileri ,bağlı olduğunuz odalar ile görüşerek öğreniniz.
Kesinlikle katılıyorum, yönetmeliklerde ben bu durumu açıklayan bir maddeye rastlamadım. Belki yönergelerde vardır.

Staja İlişkin Usul ve Esaslar Hakkındaki Uygulama Yönergesi

4- YANINDA STAJ YAPILACAK MESLEK MENSUPLARI, STAJIN YAPILMASI VE YÖNTEMİ

1- Serbest Muhasebeci adayları stajlarını Yeminli Mali Müşavir, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir veya Serbest Muhasebecilerin yanında ve/veya onların denetim ve gözetiminde yaparlar.

2- Serbest Muhasebeci Mali Müşavir adayları ise stajlarını Yeminli Mali Müşavir veya Serbest Muhasebeci Mali Müşavir yanında ve/veya onların denetim ve gözetiminde yaparlar.

Gözetim ve denetim altında staj yapan aday meslek mensupları, bu stajlarını bir ticari işletmenin merkezinde, bağımlı veya sözleşmeli meslek mensubunun denetim ve gözetiminde yaparlar. Bu işletmelerde yalnızca bir stajyer staja başlatılır. Staj yapılan yerde birden fazla bordrolu meslek mensubu ya da sözleşmeli meslek mensubunun bulunması bu sonucu değiştirmez. Meslek mensubu bağımlı çalışıyor ise adayın ve meslek mensubunun aynı bordroda bulunması gerekmektedir. İşletmelerin şubelerinde, temsilciliklerinde, şantiyelerinde, fabrikalarda ve bölge müdürlüklerinde. . . vb. staj yapılamaz. Bu durumda TESMER?e gönderilen dosyalar kabul edilmeyecektir. Gözetim altında staj yapan adaylar, meslek mensubunun işletme ile yapmış olduğu her yıla ait sözleşmeleri ve alınan ücrete ilişkin makbuz/fatura örneklerini sunmak zorundadırlar. Bu sözleşmeler ve her aya ilişkin makbuz örneklerinin adayın dosyasında bulunması zorunludur. Uygulamada ilgili yıla ilişkin sözleşmede gösterilen ücretin tek bir belge (makbuz, fatura?) karşılığında tahsil edildiği gözlemlenmektedir. Bu durumda, meslek mensubunun sözleşme yaptığı işletmeden almış olduğu ücrete ilişkin tek bir belge de kabul edilecektir. Ancak belgede gösterilen ücret tutarının asgari ücret tarifesi ile uyumlu olması aranacaktır. Ayrıca belgenin sözkonusu yıl içinde düzenlenmiş olmasına dikkat edilecektir.

benimde serbest meslek makbuzum eksik daha önce çalıştığım firmaya makbuz kesilmemiş ymmm parasını alamadığı için kesmemiş firmada battı kapandı
4 aylık makbuzum eksik başından geçen varmı stajı nasıl etkiler bilgi verirseniz sevinirim

benimde serbest meslek makbuzum eksik daha önce çalıştığım firmaya makbuz kesilmemiş ymmm parasını alamadığı için kesmemiş firmada battı kapandı
4 aylık makbuzum eksik başından geçen varmı stajı nasıl etkiler bilgi verirseniz sevinirim

aynı durum bendede var eksik makbuzlarım var bilen birisi açıklama yaparsa seviniriz..

Bu teos sisteminde benim evrak eksik olarak görünüyor sizinki de öylemiydi

hangi oda sizin

Arkadaşlar bende stajımı denetim altında yaptım ve en çok dikkat etmem gereken şeyin bu olduğunu biliyordum. Zaten odadaki arkadaşda sürekli uyarıyordu her senenin sözleşmesini ve sözleşmeye uygun serbest meslek makbuzunu getir diye. Stajınız bittikten sonra odalar tüm dosyanızı tesmere gönderiyor ve tesmer inceliyor evrakları tammı bir eksiklik varmı diye. Benim dosyamda tam vermeme rağmen 2010 yılı sözleşmesi eksik diye tekrar istediler, tekrar verdim. Evrağında eksiklik olanlar sınava girme hakkı elde etmiyor yani stajı onaylanmıyor dolayısıyla sınav giriş belgeside çıkmıyor. Hatta odalar 4 aylık hizmet listeleri ile beraber serbest meslek makbuzları da (yıllık olanlar yıllık serbest meslek makbuzunu götürecek) gelmezse tesmere durumu bildirip stajınızı iptal ettirebilir bu yetki odalarda var inanmayan odalara sorsun. Makbuzun düzenlenmesi sizin sorumluluğunuzda olmasa bile tesmer dosyada eksik görürse stajı onaylamaz. Benden size tavsiye bu evraklara önem göstermeniz. Buna rağmen dosyanızda eksiklik varsa ilk önce odalarla görüşmenizi sonrada tesmerle görüşmenizi tavsiye ederim. Aklınızda şu sürekli bulunsun; her aşamada ücretleri çok olan (örnek dosya açtırma, kurslar, sınav giriş ücretleri, sınav itiraz ücretleri, belge almak için ruhsat harçları vs) ve ücretsiz olabilecek şeylerden bile ücret almaları, yarım kapaklı pembe karton dosyaya 400 tl gibi. belgeye başvurmasınlar diye ücretler sürekli yüksek ve yükseliyor. Staj süresi başvurmasınlar diye 2 yıldan 3 yıla çıkıyor. (sorsan meslekte kalite derler) Başvurmasınlar diye sınavlar sürekli zorlaşıyor staja başlama zor, yeterlilik zor. Tüm bunlar yıldırmak için o yüzden staj dosyası evrağında eksiklik olanların stajı yanmıştır ve yanmaya devam edecektir. Dikkatli ve başarılı olmanızı dilerim.

Son düzenleme:
Arkadaşlar bende stajımı denetim altında yaptım ve en çok dikkat etmem gereken şeyin bu olduğunu biliyordum. Zaten odadaki arkadaşda sürekli uyarıyordu her senenin sözleşmesini ve sözleşmeye uygun serbest meslek makbuzunu getir diye. Stajınız bittikten sonra odalar tüm dosyanızı tesmere gönderiyor ve tesmer inceliyor evrakları tammı bir eksiklik varmı diye. Benim dosyamda tam vermeme rağmen 2010 yılı sözleşmesi eksik diye tekrar istediler, tekrar verdim. Evrağında eksiklik olanlar sınava girme hakkı elde etmiyor yani stajı onaylanmıyor dolayısıyla sınav giriş belgeside çıkmıyor. Hatta odalar 4 aylık hizmet listeleri ile beraber serbest meslek makbuzları da (yıllık olanlar yıllık serbest meslek makbuzunu götürecek) gelmezse tesmere durumu bildirip stajınızı iptal ettirebilir bu yetki odalarda var inanmayan odalara sorsun. Makbuzun düzenlenmesi sizin sorumluluğunuzda olmasa bile tesmer dosyada eksik görürse stajı onaylamaz. Benden size tavsiye bu evraklara önem göstermeniz. Buna rağmen dosyanızda eksiklik varsa ilk önce odalarla görüşmenizi sonrada tesmerle görüşmenizi tavsiye ederim. Aklınızda şu sürekli bulunsun; her aşamada ücretleri çok olan (örnek dosya açtırma, kurslar, sınav giriş ücretleri, sınav itiraz ücretleri, belge almak için ruhsat harçları vs) ve ücretsiz olabilecek şeylerden bile ücret almaları, yarım kapaklı pembe karton dosyaya 400 tl gibi. belgeye başvurmasınlar diye ücretler sürekli yüksek ve yükseliyor. Staj süresi başvurmasınlar diye 2 yıldan 3 yıla çıkıyor. (sorsan meslekte kalite derler) Başvurmasınlar diye sınavlar sürekli zorlaşıyor staja başlama zor, yeterlilik zor. Tüm bunlar yıldırmak için o yüzden staj dosyası evrağında eksiklik olanların stajı yanmıştır ve yanmaya devam edecektir. Dikkatli ve başarılı olmanızı dilerim.

BAŞINDAN GEÇEN KİMSE YOKMU ACABA
benim ilk 4 aylık makbuz yok ymmm den paramı alamadığım için makbuz kesmedim diye dilekçe aldım odaya verdim. adamda haklı serbest meslek makbuzu tahsil olunca kesilir firma battı kapandı ymmm de saten parasını alamamış . Odaya sordum stajına devam et bakalım dediler stajın bitince bakarız diyorlar benim stajım yanacaksa niye ben 2,5 yıldır bu cefayı çekiyorum birde yeterlilik sınavlarına hazırlanacağım şimdi stajın yanar diyor arkadaşlar bu kafayla gel ders çallış
başından geçen biri varsa yazarsa çok sevineceğim..

Bana da geçen hafta bildirdiler SMMM meslek makbuzu yokmuş..Sınava şurda ne kaldı:(..Stajımda 2012 Aralık ilk haftasında bitmişti..Genel ve özel şartları aradım taradım odanın genelgelerine baktım "stajın kabul edilmeyeceği yada geçersiz olacağı"...na dair bir yazı göremedim...olmadı artık idare mahkemelerine başvuracağım...

BEN AYLARDIR YAZIYORUM
başından böyle geçen varmı varsa noldu diye hiç döönen olmadı benimde 4 aylık yok ymmm parasını almadığı için kesmemiş
stajım nisan sonunda bitiyor ama oda eksik derse dört ay uzayacak sanırım