fonradar

Serbest Meslek Makbuzu Olmayan ve Hizmet Alınan Kişilere Yapılan Ödemeler

Bir konuda yardımınızı rica ediyorum. İşyerimde belirli süreli olarak çalıştırdığımız insanlar mevcut. Bu insanlar 4-6 ay civarında çalışıyorlar. Ben bu kişileri bordroma almadan (kadrolu çalışanım yapmadan) kendilerinden bu servisi almak ve ücret ödemek istiyorum. Çalıştıracağım insanın herhangibir resmi belgesi (Makbuz, fatura vs.) yok. Bunun yöntemleri ile ilgili olarak bizi yönlendirirseniz çok sevinirim.

Ödemelerin GVK ve KDV Kanundaki durumları nedir?

Saygılarımla,

Smmm Orhan

Başlık açarken büyük harf kullanmayınız. Forum Kurallarını okuyunuz.

Ynt: Serbest Meslek Makbuzu Olmayan ve Hizmet Alınan Kişilere Yapılan Ödemeler

Gider pusulası düzenleyerek giderleştirebilir, işin niteliğne göre kesinti yapıp muhtasar beyannameyle bildirebilirsiniz . Kdv açısından ise bir indirim konusun olmadığını belirtirim.
Saygılar.

Merhaba ;

4 - 6 ay çalıştıkları düşünüldüğünde gider makbuzu ile olmayacağını düşünüyorum. Süreklilik gündeme gelir bu da bordroya dahil etmek demektir.

GV Kanunu Md. 18 kapsamında yapılsa md.94 e göre ödeme yapılamaz mı?

Süre bir iki gün değil ki! Ya o kişiler mükellef olup resmi belgelerini keser ve ödeme yaparsınız yada sgk yapar ve bordro ile ödersiniz.

muhasebe ' Alıntı:
Merhaba ;

4 - 6 ay çalıştıkları düşünüldüğünde gider makbuzu ile olmayacağını düşünüyorum. Süreklilik gündeme gelir bu da bordroya dahil etmek demektir.

T U R K O ' Alıntı:
Süre bir iki gün değil ki! Ya o kişiler mükellef olup resmi belgelerini keser ve ödeme yaparsınız yada sgk yapar ve bordro ile ödersiniz.

+1