Serbest Meslek Makbuzu

Merhabalar,kolay gelsin benim merak ettiğim konu müşteriden her ay tahsil edilen ücret için smmm kesilmesi zorunlu mu kesmeyen smmm lerin olduğunu veya eksik kestiğini duydum böyle bir durum olabilir mi ?cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba, malum GVK ve Kdv kanunu halen birbiri ile çeliştiği halde, kesilmesi gerekir. Siz zorunluluk olarak görün ve buna göre hareket edin.
Malesef kesmeyen veya eksik kesen varmı mutlaka vardır. Bu kendilerini bağlar.
Şuda bir gerçektir ki kdv oranı düşmedikçe, haksız rekabet ortadan kalkmadıkça, tahsilat sorunumuz var oldukça daha yıllar boyunca bu konuşmaları yaparız gibime geliyor malesef.

Merhaba, malum GVK ve Kdv kanunu halen birbiri ile çeliştiği halde, kesilmesi gerekir. Siz zorunluluk olarak görün ve buna göre hareket edin.
Malesef kesmeyen veya eksik kesen varmı mutlaka vardır. Bu kendilerini bağlar.
Şuda bir gerçektir ki kdv oranı düşmedikçe, haksız rekabet ortadan kalkmadıkça, tahsilat sorunumuz var oldukça daha yıllar boyunca bu konuşmaları yaparız gibime geliyor malesef.
Üstadım malesef öyle ama çoğu smm parayı aldığı zaman kesiyor faturasını ama bence en güzeli her ay bütün mükelleflere 1 fatura kesiceksin para geldi gitmedi derdin olmicak yani tahsil esasına göre değil tahakkuk esasına göre yaparsak daha iyi olmaz mı?

Üstadım malesef öyle ama çoğu smm parayı aldığı zaman kesiyor faturasını ama bence en güzeli her ay bütün mükelleflere 1 fatura kesiceksin para geldi gitmedi derdin olmicak yani tahsil esasına göre değil tahakkuk esasına göre yaparsak daha iyi olmaz mı?
Peki tahsil edemediğin makbuzu neden kesmek zorundayız

KDV mal veya hizmeti alıp verince doğar
Dolayısıyla beyannameyi verdiğiniz gün hizmet yerine geldiğinden KDV doğar.
Olası bir incelemede sözleşmeler vergi dairesinde kayıtlı olduğundan vergi memuru kesmiş olduğunuz makbuzlar ile beyannamelerinizi karşılaştırınca kesmediğiniz her ay için cezayı keser.

KDV mal veya hizmeti alıp verince doğar
Dolayısıyla beyannameyi verdiğiniz gün hizmet yerine geldiğinden KDV doğar.
Olası bir incelemede sözleşmeler vergi dairesinde kayıtlı olduğundan vergi memuru kesmiş olduğunuz makbuzlar ile beyannamelerinizi karşılaştırınca kesmediğiniz her ay için cezayı keser.
Her ay müşteriden hizmet karsiligi olan ücretimizi bir kaç ay alamadığımız durumlar da da alamadığımız ücret tutarına yine de kesmek durumunda miyiz?

Her ay müşteriden hizmet karsiligi olan ücretimizi bir kaç ay alamadığımız durumlar da da alamadığımız ücret tutarına yine de kesmek durumunda miyiz?
Bu yazı yardımcı olabilir yani sonuç olarak GVK"ya göre tahsil esasına bağlı olsakda KDV açısından tahakkuk esasına bağlıyız fatura kesmedende tahakkuk edilen kdvyide beyan edemiceğimize göre normalde her ay bütün faturaların kesilmesi lazım ama çoğu smm yıllık takip ediyor yıl sonunda sözleşme tutarı yetmeyen tutarları kesiyorlar...