zirve

Serbest Meslek Mükellefi _ Doktor

Üyelik
5 Eki 2012
Mesajlar
106
Konum
İSTANBUL
Kıymetli muhasebe meslek mensupları yardımınızı rica ediyorum..


Doktorluk faaliyet karı : 125.000 TL

İşyeri kira geliri : 12.500 TL stop. kesintisi 2.500 TL

ortağı olduğu LTD ŞTİ kar payı : 150.000 TL ödenen kesinti 30.000 TL


Bu durumda, vergi matrahı ne olacak ? istisnalar var ama ne kadar ? İşyeri kira geliri beyan edilecek mi ? Kar payı beyana dahil edilecek mi ?

İlgi ve yardımlarınız için teşekkür ederim..
 
Üyelik
14 May 2012
Mesajlar
102
Merhaba,
sadece verilerden hareketle;

Serbest Meslek Karı : 125.000.-TL

İşyeri kira geliri : 12.500 TL, tek başına GVK 103.maddede yer alan ve 2013 gelirleri için beyan sınırı olan 26.000 TL den küçük olmakla birlikte, yine GVK 86/1-c maddesine göre diğer gelir unsurlarıyla birlikte vergiye tabi gelir tutarı ( 125.000+12.5000) 26.000 TL yi aştığı için işyeri kira gelirinin tamamı beyan edilecek. Tevkif edilen 2.500.-TL yi beyanname üzerinden hesaplanan gelir vergisinden mahsup edeceksiniz. Ayrıca %25 götürü gider seçimide mevcut. Ancak 3.200 TL lik istisnadan yararlanamaz. Çünkü bu istisna sadece konut kira gelirine uygulanır.

150.000.-TL kar payına gelelim;
Bu kar payı da; GVK 75/1-2.ci maddesi gereği tevkif suretiyle vergilendirilmiş Menkul sermaye iradı olup, doktorun ortağı olduğu Ltd.Şti tarafından stopaj kesintisi (30.000 TL) yapıldığı için; GVK 86/1-2 maddesi gereince beyan edilmez.


Serbest Meslek kazancı..........125.000 TL
İşyeri kira geliri..................... 9.375 TL
Kesinti yoluyla ödenen........... (2.500.-TL)

Vergiye tabi gelir (Matrah)...... 134.375.-TL
 
Son düzenleme:
Üyelik
28 Mar 2007
Mesajlar
195
Konum
İSTANBUL
Kıymetli muhasebe meslek mensupları yardımınızı rica ediyorum..


Doktorluk faaliyet karı : 125.000 TL

İşyeri kira geliri : 12.500 TL stop. kesintisi 2.500 TL

ortağı olduğu LTD ŞTİ kar payı : 150.000 TL ödenen kesinti 30.000 TL


Bu durumda, vergi matrahı ne olacak ? istisnalar var ama ne kadar ? İşyeri kira geliri beyan edilecek mi ? Kar payı beyana dahil edilecek mi ?

İlgi ve yardımlarınız için teşekkür ederim..

Hepsini toplayıp beyan edeceksiniz (karpayının yarısı 75.000 tl) Kira ve karpayının sizin adınıza ödenen stopajlarını beyanınızdan düşebilirsiniz (2.500 + 30.000 )
 
Üyelik
5 Eki 2012
Mesajlar
106
Konum
İSTANBUL
Sn.Burçak ve Sn. Faruk Yaşar cevaplar için teşekkür ederim.. Ancak; kar payı hususunda farklı değerlendirmeniz olmuş.. Çelişkiye düştüm.. Yanlış mı anlıyorum acaba ?
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Hepsini toplayıp beyan edeceksiniz (karpayının yarısı 75.000 tl) Kira ve karpayının sizin adınıza ödenen stopajlarını beyanınızdan düşebilirsiniz (2.500 + 30.000 )
Bu doğrudur.


Sn Burçak;

Hesaplamanız şöyle:

"Serbest Meslek kazancı..........125.000 TL
İşyeri kira geliri..................... 9.375 TL
Kesinti yoluyla ödenen........... (2.500.-TL)

Vergiye tabi gelir (Matrah)...... 134.375.-T"

12500 tl kira gelirini nasıl 9375 yaptınız? Böyle beyanname hesabı yapılmaz.
Bütün gelirler toplanır, istisnalar ve gider payı varsa düşülür, daha sonra çıkan vergiden yapılan stopajlar düşülür kalanı ödenecek vergidir.
 
Son düzenleme:

merkür2

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Tem 2012
Mesajlar
5,270
Konum
Manisa
Defterinizi kendiniz tutup yıl içinde verilen kdv, muhtasar gibi beyanları kendiniz mi veriyorsunuz?
 
Üyelik
24 Mar 2008
Mesajlar
201
Konum
istanbul
stopaj kesintisinin 15.000 tl olması gerekmiyormu?yani beyandan düşürülecek stopaj (2.500+15.000) olmalı.yanlış mı düşünüyorum?
 
Üyelik
14 May 2012
Mesajlar
102
sn.nguroy,

12500 TL kira gelirine % 25 götürü gideri uyguladığınızda 9375 TL ye ulaşırsınız, beyanda böyledir.
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Tamam onu anladım . Ancak bunu ayrıca belirtmek lazım. Beyannamede yeri ayrıca vardır. Ancak gelir olarak 12500 tl alınır.
Kar payları da menkul sermaye iradıdır . Balınan bedelin %50 si eklenip ödenene stopaj vergiden düşülür.
 
Üyelik
5 Eki 2012
Mesajlar
106
Konum
İSTANBUL
Çok özür dileyerek teyit için tekrar soruyorum:

125.000 S.M Kazancı
150.000 Kar Payı
12.500 Kira geliri
--------
287.500 MATRAH
75.000 kar payı istisna
3.125 Götürü gider indirimi
---------
209.375 TL vergi matrahı

22.500 TL + 2.500 = 25.000 TL çıkacak vergiden yapılacak indirimler.... HESAP DOĞRU OLDU MU ?

Teşekkür ederim..
 
Son düzenleme:

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Çok özür dileyerek teyit için tekrar soruyorum:

125.000 S.M Kazancı
150.000 Kar Payı
12.500 Kira geliri
--------
287.500 MATRAH
75.000 kar payı istisna
3.125 Götürü gider indirimi
---------
209.375 TL vergi matrahı

22.500 TL + 2.500 = 25.000 TL çıkacak vergiden yapılacak indirimler.... HESAP DOĞRU OLDU MU ?

Teşekkür ederim..


Buraua kadar doğru görünüyor. Serbest meslek kazancı net herhalde. Çıkacak vergiden yapılmış olan stopajlar (S:M ve GMSİ ve M:S:İ için) düşülerek ödenecek vergi bulunur.
 
Üyelik
27 Ara 2006
Mesajlar
18
Konum
Ankara
Kar Payı ile ilgili açıklama
Kar payları GVK 86-1-2 ye göre istisna denmiş. Bu yanlış bir bilgi.
Kar Payları arkadaşımızın yukarıda dediği gibi Menkul Sermeya İradı geliridir. Tevkifata tabi tutulan MSİ ve GMSİ 86-1-c'ye göre değerlendirildiğinde "Vergiye Tabi Gelir" belirlenen sınırı geçtiği için beyan edilecektir. Fakat GVK 21'e göre Tam mükellef kurumdan kar payı elde edilmişse eğer yarısı istisna.
Elde edilen Kar payı net tutarsa brüte tamamlanıp, yarısı istisna tutulacak ve kalan yarısı beyan edilecek. Kesinti yapılan verginin de yarısını mahsup edeceksiniz.
 
Üyelik
5 Eki 2012
Mesajlar
106
Konum
İSTANBUL
Kar Payı ile ilgili açıklama
Kar payları GVK 86-1-2 ye göre istisna denmiş. Bu yanlış bir bilgi.
Kar Payları arkadaşımızın yukarıda dediği gibi Menkul Sermeya İradı geliridir. Tevkifata tabi tutulan MSİ ve GMSİ 86-1-c'ye göre değerlendirildiğinde "Vergiye Tabi Gelir" belirlenen sınırı geçtiği için beyan edilecektir. Fakat GVK 21'e göre Tam mükellef kurumdan kar payı elde edilmişse eğer yarısı istisna.
Elde edilen Kar payı net tutarsa brüte tamamlanıp, yarısı istisna tutulacak ve kalan yarısı beyan edilecek. Kesinti yapılan verginin de yarısını mahsup edeceksiniz.

Kesintinin tamamını mahsup etmiyor muyuz ? Yani 100.000 TL kar payı aldı ise; 50.000 İstisna, 50.000 TL MSİ matrah beyanı ve mahsup edilecek 15.000 TL değil mi ?
 
Üst