Serbest Meslekte Gayrimenkul Alımı ve Kaydı

serbest meslek defteri tutan doktor. kendine bir işyeri satın alıp muayenehane olarak kullanmak istiyor. alacağı işyerinin işletmeye tabi olabilirmi. bunu işletmeye kayıt edebilirmiyiz. diğer sorum ise bu işeyeri için kredi kullanılacak bunun faiz leri işletmeye işlenebilir mi. dhaa önce gayrimenkul işlemi olmadığı için sormak istedim.

soruma ilave olarak aynı şahıs. işyerinde çalışan personelinin kullanması ve ailesinin kalabalık olması sebebiyle minübüs almak istiyor. alacağı araç 2. el firma aracı. bunu işletmeye 18 kdv ile ve aktifine kayıt etmemizde bir sorun yok değil.

teşekkürler

Ynt: Serbest Meslekte Gayrimenkul alımı ve kaydı

Doktor minübüsü işle ilgili olarak nasıl kullanacak? seyyar muayenehane yaptım mı diyecek yoksa hastalarımı getirip götürüyorum mu?

hali hazırda bir adet işletmeye kayıtlı özel oto var. fakat ilave olarak hem teknik malzemeleri hemde gerekli kitap alet edevat vs. için geniş bir araç istiyor. aileside kalabalık. ama esas amaç araç kdv sinden yararlanmak. amaç bu olsa bile iş için kullanacağı kesin onuda belirtmek isterim. yani burada şöyle bir yaptırım yok diye tahmin ediyorum. serbest meslek mensupları bizlerde dahil. firmalarına sadece kullandıkları özel otolarını kayıtlayabilir. ilave olarak bir minübüs bir ticari araç aldığında bunu firmaya kayıt edemezler yada bir sakıncası vardır hükmü varmıdır. bunu sormak istiyorum

İşle ilgili olsunda hava ambulansı olarak kullanacağım diye helikopter bile alabilir. Ama siz diyorsunuz ki "ailesi kalabalık" yani işte kullanmayacak.

araç bir amaca yönelik değil. mükellefin bir çok ihtiyacı var.

1-evrakları taşınacak malz. sürekli bir bavul halinde
2-ailesi kalabalık aile amaçlı kullanacak
3-personel şefine verip çalışanları ihtiyaç olunca evden alıp götürecek
4-hastaya ilaç desteği vs.

yani genel bir kullanım ve maksimum fayda

hali hazırda bu amaçlarım var ikende işletmemede faydası olması açısından hastalarının birini minübüsünü almak istiyor. alacağı araç işletmeye kayıtlı doğal olarak ft. kesilecek bunun kdv sindede istifade edecek. araç bakım ve masraflarındada yani burada amaç bir madde değil. genel manada maksimum verim.

sorumu yineliyorum. bunda bir sakınca varmı?
teşekkürler

Ynt: Serbest Meslekte Gayrimenkul Alımı ve Kaydı

GELİR VERGİSİ KANUNU
Madde No 68
Kapsam
(5035 sayılı Kanunun 13 üncü maddesiyle değişen madde; Geçerlilik:01.01.2004; Yürürlük:02.01.2004) Serbest meslek kazancının tespitinde aşağıda yazılı giderler hasılattan indirilir:

1. Mesleki kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için ödenen genel giderler (İkametgâhlarının bir kısmını iş yeri olarak kullananlar, ikametgâh için ödedikleri kiranın tamamı ile ısıtma ve aydınlatma gibi diğer giderlerin yarısını indirebilirler. İş yeri kendi mülkü olanlar kira yerine amortismanı, ikametgâhı kendi mülkü olup bunun bir kısmını iş yeri olarak kullananlar amortismanın yarısını gider yazabilirler.).

2. Hizmetli ve işçilerin iş yerinde veya iş yerinin müştemilatındaki iaşe ve ibate giderleri, tedavi ve ilaç giderleri, sigorta primleri ve emekli aidatı (bu primlerin ve aidatın geri alınmamak üzere Türkiye'de kain sigorta şirketlerine veya emekli ve yardım sandıklarına ödenmiş olması ve emekli ve yardım sandıklarının tüzel kişiliği haiz bulunmaları şartıyla) ile 27 nci maddede yazılı giyim giderleri.

3. Mesleki faaliyetle ilgili seyahat ve ikamet giderleri (seyahat maksadının gerektirdiği süre ile sınırlı olmak şartıyla).

4. Mesleki faaliyette kullanılan tesisat, demirbaş eşya ve envantere dahil taşıtlar için Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre ayrılan amortismanlar (amortismana tâbi iktisadi kıymetlerin elden çıkarılması halinde aynı Kanunun 328 inci maddesine göre hesaplanacak zararlar dahil).

5. Kiralanan veya envantere dahil olan ve işte kullanılan taşıtların giderleri.

6. Alınan mesleki yayınlar için ödenen bedeller.

7. Mesleki faaliyetin ifası için ödenen mal ve hizmet alım bedelleri.

8. Serbest meslek faaliyetleri dolayısıyla emekli sandıklarına ödenen giriş ve emeklilik aidatları ile mesleki teşekküllere ödenen aidatlar.

9. Mesleki kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için ödenen meslek, ilan ve reklam vergileri ile iş yerleriyle ilgili ayni vergi, resim ve harçlar.

10. Mesleki faaliyetle ilgili olarak kanun, ilam ve mukavelenameye göre ödenen tazminatlar.

Her türlü para cezaları ve vergi cezaları ile serbest meslek erbabının suçlarından doğan tazminatlar gider olarak indirilemez.(*)

bu durumda işyerinde minübüs kullanılacağı için indirime tabidir . aynı şey bizler içinde geçerli tabiki.

teşekkürler

sayın kayadevrim öncelikle serbest meslek erbablarında şube yasaktır. o yüzden yeni alacağı yer şu anki işyerinden bağımsız ikinci bir işyeri olarak kullanmaz. o yüzden yeni işyerini aldıktan sonra vergi dairesine nakil vermeli ve yeni işyerinin bulunduğu yer sınırlarına bakan vergi dairesine kayıt yaptırmalıdır kendisini. bu durumda ise yeni işyerinde dairenin tapusunu açılış evrakları ile vergi dairesine vermesi halinde yeni işyerinde kira stopajı ödemez. saygılarımla....

(5035 sayılı Kanunun 13 üncü maddesiyle değişen madde; Geçerlilik:01.01.2004; Yürürlük:02.01.2004) Serbest meslek kazancının tespitinde aşağıda yazılı giderler hasılattan indirilir:
1. Mesleki kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için ödenen genel giderler (İkametgâhlarının bir kısmını iş yeri olarak kullananlar, ikametgâh için ödedikleri kiranın tamamı ile ısıtma ve aydınlatma gibi diğer giderlerin yarısını indirebilirler. İş yeri kendi mülkü olanlar kira yerine amortismanı, ikametgâhı kendi mülkü olup bunun bir kısmını iş yeri olarak kullananlar amortismanın yarısını gider yazabilirler.).

2. Hizmetli ve işçilerin iş yerinde veya iş yerinin müştemilatındaki iaşe ve ibate giderleri, tedavi ve ilaç giderleri, sigorta primleri ve emekli aidatı (bu primlerin ve aidatın geri alınmamak üzere Türkiye'de kain sigorta şirketlerine veya emekli ve yardım sandıklarına ödenmiş olması ve emekli ve yardım sandıklarının tüzel kişiliği haiz bulunmaları şartıyla) ile 27 nci maddede yazılı giyim giderleri.

3. Mesleki faaliyetle ilgili seyahat ve ikamet giderleri (seyahat maksadının gerektirdiği süre ile sınırlı olmak şartıyla).

4. Mesleki faaliyette kullanılan tesisat, demirbaş eşya ve envantere dahil taşıtlar için Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre ayrılan amortismanlar (amortismana tâbi iktisadi kıymetlerin elden çıkarılması halinde aynı Kanunun 328 inci maddesine göre hesaplanacak zararlar dahil).

5. Kiralanan veya envantere dahil olan ve işte kullanılan taşıtların giderleri.

6. Alınan mesleki yayınlar için ödenen bedeller.

7. Mesleki faaliyetin ifası için ödenen mal ve hizmet alım bedelleri.

8. Serbest meslek faaliyetleri dolayısıyla emekli sandıklarına ödenen giriş ve emeklilik aidatları ile mesleki teşekküllere ödenen aidatlar.

9. Mesleki kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için ödenen meslek, ilan ve reklam vergileri ile iş yerleriyle ilgili ayni vergi, resim ve harçlar.

10. Mesleki faaliyetle ilgili olarak kanun, ilam ve mukavelenameye göre ödenen tazminatlar.