fonradar

Serbest mimarlık bürosu.

Mimarım. Serbest mimarlık bürosu açmayı düşünüyorum. Hali hazırda bir inşaatta sigortalı olarak çalışıyorum. Büroyu açtığımda ssk durumum ne olacak. SSK çıkışı yapılıp bağkura mı girmem gerekiyor. Yoksa inşaatta çalışmaya devam ederek de büro açıp proje onayı yapabilirmiyim.

Arkadaşlar böyle bir durum da yapılması gerekenler neler.
Firma şahıs firması olsa ne olur şirket kursak ne olur.

Konu başlığı ve içeriğinde Büyük Harf kullanmak yasaktır.!
Lütfen Forum Kuralları' na uyunuz.!

Ynt: Serbest mimarlık bürosu.

Usulen serbest meslek bürosu açtığınızda bağkurlu olmanız gerekir ancak, SSK lılığınız bitmediği sürece inşaatta ssklılığınız devam eder, bittiği gün bağkura başvuru yapmanız gerekir.

Proje onayı yapmak için SSK lı mı bağkur lu mu olmanız gerek bunu bilemiyorum herhalde odanız yardımcı olur.

Firma şahış olsa şirket olsa ne olur oldukça kapsamlı bir konu, burda uzun zaman alır.
İşinizin getiri ve maliyetinide bilmek gerekir. Bir mali müşavirden destek alın önce sonra açılış yapın.

Kolay gelsin

Sibel Hanım cevap için teşekküt ederim. Ben Şirket mi şahıs mı derken ssk açısından sormuştum. Şirket ortalığı olursa ssk sı devam eder mi gibi.
Birde Vergi mükellefi oldu. ssk sı devam ediyor. Arada gün atlamadan ssk sı bir yerden başka bir yere aktarılabilir mi ? Bağkura geçmeden devam etmesi için.

Şirket ortaklığı olursa boşluk vermeden ssk olur.

Boş gün olmadan başka yere geçmede yapılabilir.

Ayın 9 unda bir yerden çıkış verilip aynı gün başka bir yere ssk girişi yapılabilir mi ?

bazı sosyal guvenlık uzmanlarına gore ısten cıkıs ve farklı ıs yerıne gırıs her ne kadar bosluk olmasada sosyal guvenlıgı kesıntıye ugratan sebep olarak degerlendırılıyor.