fonradar

Serbest Zaman Kullandırma Ve Fazla Mesai Ödemesi

Arkadaşlar merhaba! Kafama takılan bir konu var aydınlatırsanız gerçekten memnun olacağım. Fazla Çalışma karşılığı serbest zaman kullanmak isteyen personel için diyelim ki 30 saat mesai yaptı(bir ay içerisinde). Bunu 30*1,5= 45 saat izin olarak kullanabilir. Peki diyelim ki 25 saatini kullandı geri kalan kısmını da ödeme olarak istiyor. Ödemeyi kalan 20 saatin tekabül ettiği 13,4 saat üzerinden mi yapacağım? Nasıl olacak bilemedim :(

Arkadaşlar merhaba! Kafama takılan bir konu var aydınlatırsanız gerçekten memnun olacağım. Fazla Çalışma karşılığı serbest zaman kullanmak isteyen personel için diyelim ki 30 saat mesai yaptı(bir ay içerisinde). Bunu 30*1,5= 45 saat izin olarak kullanabilir. Peki diyelim ki 25 saatini kullandı geri kalan kısmını da ödeme olarak istiyor. Ödemeyi kalan 20 saatin tekabül ettiği 13,4 saat üzerinden mi yapacağım? Nasıl olacak bilemedim :(

30 saat çalışmış ve karşılığında 45 saatlik süre yada ücret hak etmişse; Burada baz alınacak ölçü artık çalıştığı süre değil hak ettiği süredir.
Yani 25 saatini izin kullandıysa kalan 20 saatini serbest zaman yada ücret olarak vermek gerekiyor.

Anladım teşekkür ederim. Fakat şu da var; 30 saatin tamamını ücret olarak isteyen personele de ücreti bu süre, yani 30 saat üzerinden ödeniyor. Neden aynı şekilde burada da kalan 13,4 baz alınmıyor da kalan 20 saat üzerinden ödeniyor? Bilgi sahibi olmak adına soruyorum??

-malum ücretini ödediğimizde % 50 yükseltiyoruz,
-serbest zaman olduğunda yine her saat karşılığında 1 saat 30dk yükseltiyoruz,
Buna göre f.çalışmaya esas süre, 30 saat ise işlem 30 saat üzerinden yapılacak.
-şimdi 25 saat s.zaman olarak kullanılmışsa,bunun esası yaklaşık 17 saat(yani bu 17 saatin karşılığı tamamlandı)
-kalan yaklaşık 13 saat olduğunda, saat ücreti % 50 yükseltilerek karşılığı ödenecek.(buda s.zaman olarak verilseydi,doğrusu sizin hesabınıza göre 13.4 karşılığı yaklaşık 20 saat olacaktı)kalan f.çalışma 20 saat dersek, bu defa 20 saatin karşılığını f.çalışma olarak(% 50 artırarak) ödemek yanlış olmazmı?Çünkü taoplam f.çalışma 45 saat değil,45 saate tekabül eden temel/esas f.çalışma süresi 30 saatdir..

-malum ücretini ödediğimizde % 50 yükseltiyoruz,
-serbest zaman olduğunda yine her saat karşılığında 1 saat 30dk yükseltiyoruz,
Buna göre f.çalışmaya esas süre, 30 saat ise işlem 30 saat üzerinden yapılacak.
-şimdi 25 saat s.zaman olarak kullanılmışsa,bunun esası yaklaşık 17 saat(yani bu 17 saatin karşılığı tamamlandı)
-kalan yaklaşık 13 saat olduğunda, saat ücreti % 50 yükseltilerek karşılığı ödenecek.(buda s.zaman olarak verilseydi,doğrusu sizin hesabınıza göre 13.4 karşılığı yaklaşık 20 saat olacaktı)kalan f.çalışma 20 saat dersek, bu defa 20 saatin karşılığını f.çalışma olarak(% 50 artırarak) ödemek yanlış olmazmı?Çünkü taoplam f.çalışma 45 saat değil,45 saate tekabül eden temel/esas f.çalışma süresi 30 saatdir..

Doğrusunu isterseniz ben de kalan 20 saate tekabül eden 13 saatin fazla mesai ödemesi olarak yapılması taraftarıyım. Diğer türlü işverenin de hakkına girmiş oluyoruz. Her iki tarafın da hakkını yemeyip doğru iş yapmak adına ödeme 13 saat üzerinden yapılacak.

İlgilenen, okuyup cevap yazan-yazmayan herkese saygılarımı sunuyorum. :)

Doğrusunu isterseniz ben de kalan 20 saate tekabül eden 13 saatin fazla mesai ödemesi olarak yapılması taraftarıyım. Diğer türlü işverenin de hakkına girmiş oluyoruz. Her iki tarafın da hakkını yemeyip doğru iş yapmak adına ödeme 13 saat üzerinden yapılacak.

İlgilenen, okuyup cevap yazan-yazmayan herkese saygılarımı sunuyorum. :)
Kalan net fazla çalışma süresi 13,4 saat fazla çalışma karşılığı ücret zaten 20 saatlik normal çalışma süresi ücretine denk gelmiyor mu? Arada ne fark var anlayamadım, kime nasıl bir hak geçiyor?

(ödemeyi 13 saat üzerinden yaptığınızda işçinin hakkı işveren geçmiş olur, normalde o ödemeyi 13,5 saat olarak yapmanız gerekir.)

Kalan net fazla çalışma süresi 13,4 saat fazla çalışma karşılığı ücret zaten 20 saatlik normal çalışma süresi ücretine denk gelmiyor mu? Arada ne fark var anlayamadım, kime nasıl bir hak geçiyor?

(ödemeyi 13 saat üzerinden yaptığınızda işçinin hakkı işveren geçmiş olur, normalde o ödemeyi 13,5 saat olarak yapmanız gerekir.)

Kişinin günlük ücretini 7,5 saate bölüp çıkan tutarı 1,5 katı ile çarpıp sonra 13,4 ile çarptığımız zaman çıkan tutar farklılaşıyor 20 saat ile çarptığımız zaman farklılaşıyor. Bu durumda fazla ödemiş olmuyor musunuz? Yani fazla mesaili saat ücretini 13,4 ile çarpmak farklı 20 ile çarpmak farklı. Bu anlamda hak geçmesinden bahsediyorum. Yanılıyor muyum?

Kişinin günlük ücretini 7,5 saate bölüp çıkan tutarı 1,5 katı ile çarpıp sonra 13,4 ile çarptığımız zaman çıkan tutar farklılaşıyor 20 saat ile çarptığımız zaman farklılaşıyor. Bu durumda fazla ödemiş olmuyor musunuz? Yani fazla mesaili saat ücretini 13,4 ile çarpmak farklı 20 ile çarpmak farklı. Bu anlamda hak geçmesinden bahsediyorum. Yanılıyor muyum?

Yaptığınız hesap açıkçası kafamı karıştırdı. Örneğin 1.500 TL maaşlı bir çalışan olsun.
1.500/30= 50 TL günlük ücret/7,5=6,66 saatlik ücret
yada
1.500/225= 6,66 saatlik ücret

İşçi 30 saat f.mesai yapmış. Yani 45 saati hak etmiş.
45 saat*6,66666= 300 TLsi var bu arkadaşın. // Diğer bir ifadeyle 30 saat * 1,5 * 6,6666 = 300 TL
Bunun 25 saatini süre olarak kullanmış. Yani 25 saat* 6,6666 tl= 166,67 TLsini izin olarak kullanmış. Kalmış 133,34 TL parası yada 20 saatlik süresi.

133,34 TLlik parası istiyorsa verirsiniz yada gider 133,34/6,666=20 saat izin kullanır.

Son düzenleme:
Sorun yok,kalan fazla çalışma hesabına ilişkin esas süresi 13.4/13.5 üzerinden hesaplama yapacaksınız.

Kişinin günlük ücretini 7,5 saate bölüp çıkan tutarı 1,5 katı ile çarpıp
Bu şekilde yaparak fazla çalışma saat ücretini bulmuş oluyorsunuz zaten.
sonra 13,4 ile çarptığımız zaman çıkan tutar farklılaşıyor 20 saat ile çarptığımız zaman farklılaşıyor.
20 saatlik süre zaten %50 arttırılmış hali fazla çalışma süresinin.
Bu durumda fazla ödemiş olmuyor musunuz?
Evet böyle bir hatalı hesap yaparsanız fazla ödemiş olursunuz, 1,5 ile çarptıktan sonra çıkan sonucu tekrar 1,5 la çarpmış oluyorsunuz.
Yanılıyor muyum?

:)

Bu şekilde yaparak fazla çalışma saat ücretini bulmuş oluyorsunuz zaten.
20 saatlik süre zaten %50 arttırılmış hali fazla çalışma süresinin.
Evet böyle bir hatalı hesap yaparsanız fazla ödemiş olursunuz, 1,5 ile çarptıktan sonra çıkan sonucu tekrar 1,5 la çarpmış oluyorsunuz.

:)

Teşekkürler :)