Sermaye Ne Olmalı ?

gokmen

Katkı Sunan Üye
Kayıtlarını tuttuğumuz bir şirket sermaye artırımı istemektedir. Ancak sermaye artırımı bizim ülkede çoğu firmada kağıt üstünde gerçeği yansıtmayan değerlerde gözükmekte biz kayıtlarda gerçeği yansıtmak istersek hesaplamayı nasıl yapıcaz? Okullarda öğretilen gibi Varlık+alacak-borç=sermaye mi olmalı?
Örnek :hazır değer : 50.000 ytl
alacak : 75.000 ytl
stoklar : 50.000 ytl
d.başlar : 5.000 ytl

borçlar : 200.000
kayıtlık sermaye : 5.000
bu durumda ne kadarlık sermaye artırımı yapmak uygun olur?

Biraz problem gibi oldu ama okuyan arkadaşlar için de açıklayıcı olabileceğini düşündüm.:)
Paylaşanlara şimdiden teşekkürler

Sayın Gökmen

Öncelikler Bilanço Temel Eşitiğinin olması gerekir yani;

Varlıklar-Borçlar: Sermaye veya Varlıklar:Sermaye+Borçlar

Dolayısıyla verdiğiniz bilanço kalemlerine göre denklik yoktur.
Aktif:pasif olması gerekir

Aktif: 180 000 YTL. Pasif : 205 000 YTL.

Öncelikle bilanço denkliği sağlanmalı .Ortaklar cari hesabı ile bu işlemi dengeleyebilirsin .Yani ortakları borçlandırarak (205 000-180 000:25 000 ytl 131 ortaklardan alacaklar hes.ile düzeltme yapabilirsin.

selamlar.

Merhaba,

Sermaye; kayıtlı sermaye dendiğine göre;
Aradaki 25.000 YTL ... :arrow: Pasifte (-) değerle Geçmiş Yıllar Zararı(-) olmalı....

Aktif 180.000=Pasif 180.000

Firmanız özsermayeyi de tüketmiş.....

Sn NUR hanım ve HALUK bey verdiğiniz cevaplar için teşekkürler.
Ancak derdimi ben yeterince anlatamadım sanırım.
Ben sadece işletmenin gerçek sermayesini nasıl ortaya çıkarırız bunu bulmak istiyorum.
Yani şirketin 180.000 ytl aktifi varsa sermayesi ne olmalı
saygılar :)

Sn. Gökmen;

Şu formüllerden hareketle sermayeyi artıracağınız rakam hakkında fikir edinebilirsiniz.

- Özkaynaklar / Aktif toplamı (ideal rakam : 0,50 = veya < dir.)

- Finansman Oranı=Özkaynaklar/K.V.Y.K.+U.V.Y.K. (ideal rakam 1 = veya < dür.)

- U.V.Y.K. / U.V.Y.K.+Özkaynak (Devamlı Sermaye) : (ideal rakam : 0,30 - 0,50 dir.)

- Özkaynaklar / Maddi D.V. (ideal rakam : 1 ve < dür.)

- Özkaynak Devir Hızı=Net Satışlar/Özkaynaklar (ideal rakam 4 veya 5 dir.)

- Özkaynakların Karlılığı=Net Dönem Karı/Özkaynak (enflasyon oranından büyük olmalıdır.)

- İşletme Sermayesi Devir Hızı=Net Satışlar/Döv.Varlıklar

Bu oranlamalar öz sermayenin ne kadar olması gerektiği konusunda fikir verebilir.

Daha ayrıntılı bilgi için Likidite analizi, finansal yapı analizi, faaliyet analizi ve karlılık analizlerinin öz sermaye ile etkileşimini analiz etmelisiniz. Bu epey uzun bir iştir. Kafa yormak istiyorsanız bununla ilgili kitaplardan yararlanmalısınız.

Sayın gökmen
dediğiniz gibi problem gibi borçlar kısmı nın açılımı nedir.?Ortaklara borç mu? Ticari Borç mu? vs

Sayın gökmen,

Daha açıklayıcı bilgi vermeniz gerekir. Bu kadar bilgiyle yorum yapılabileceğine inanmıyorum.
Mali Tablo Analizi yapabilmek için birçok veri eksik...

3.11. Sermayenin Kısmen Kaybında Müdürler Tarafından Yapılacak İşler
Esas sermayenin yarısı kaybedilmiş, veya şirketin borçları mevcudundan fazla olmuşsa veya şirketin acz halinde bulunduğu şüphesini uyandıran işaretler mevcutsa Anonim Şirketler faslında bulunan 324. maddenin Anonim Şirket, yönetim kuruluna vermiş olduğu görevler Limited Şirkette müdürler tarafından kullanılır (TTY. Md: 546)

İyi çalışmalar,

sermaye

en kolay yolu akti ve pasifteki fiktif rakamları(yani adı olup kendi olmayan ) temizlemektir. bundan sonra mevcutlar ve müstakbel yatırımlar için olası gelirleri de hesaba katarak artırılmalıdır.
kolay gelsin