fonradar

Sermaye Yüksekliği Sebebiyle Kasa Fazlası

Ertann

Tanınmış Üye
Firma SPK mevzuatına göre an az 500.000,00 TL sermaye ile kurulmuş ancak hizmet firması olduğundan normalde neredeyse hiç paraya ihtiyacı yoktur Bu sebeple SPK nın zorunlu kılması nedeniyle kasasında 500.000,00 TL gibi bir tutar gözüküyor ancak tabiki ortaklar sermayayi yatırdıkları gibi firmaya gerekmediğinden tekrar geri almışlar ancak tabi g.resmi olarak geri aldıklarından kasada 500.000,00 TL halen gözüküyor
Bu durumda;
- Görünürdeki kasa fazlası nasıl eritilebilinir?
- Eğer yasal olarak yani gerçek olan kasadaki parayı ortaklara çeksek yani 131 ortaklardan alacaklar hesabına aktarsak ve yılsonunda faiz hesaplasak firma için vergisel bir sorun teşkil edermi?
Kısaca bu durumda ne yapılmalıdır?
Saygılar

Firmanın kasasında duran parayı ortaklara vermiş olması halinde, vergi mevzuatı yönünden bakıldığında 131 ortaklardan alacaklar hesabının çalışması ve adat hesaplanması gerekmektedir.
SPK mevzuatı sermaye şartını sadece kuruluş aşamasında arıyorsa bu sermayeyi ortaklara geri dağıtabilirsiniz.
Ortakların koymuş olduğu söz konusu sermaye, ticari kazancın bir unsuru olmadığından kar dağıtım tevkifatı da yapılmayacaktır.

Üstadım geri nasıl dağıtabiliriz yani tekrar ortaklardan alacaklar hesabı mı çalışmalı ve adat hesaplanmalıdır? Teşekkürler

Ortaklardan alacaklar hesabında izlediğiniz paraları ortaklardan geri alıp Ortaklardan alacaklar hesabını kapattığınızda artık adat hesaplanmasına gerek yoktur.
Bundan sonra da ortaklara koydukları sermayeyi geri verme aşamasına geliyorsunuz. Ortaklara koydukları sermayeyi geri verebilmeniz için de sermayeyi azaltmanız gerekiyor.

Ortakların koymuş olduğu söz konusu sermaye, ticari kazancın bir unsuru olmadığından kar dağıtım tevkifatı da yapılmayacaktır

Sermaye şirketlerinde sermaye azaltılması kolay bir işlem değildir. Ayrıca SPK minimum 500.000 TL.sermaye olmasını istiyorsa azaltma işlemini nasıl yapacaksınız. Para ortakların üzerinde olduğuna göre adatlandırıp faiz uygulanması en mantıklı yol gibi... Bu şirketin faaliyet konusu nedir?

G.menkul değerleme firması
Benim aklıma bir g.menkul satışı yapmak geldi ancak hiçbir ortak g.menkulunü devretmek istemiyor çünkü aile şirketi değil

Sermaye şirketlerinde sermaye azaltılması kolay bir işlem değildir. Ayrıca SPK minimum 500.000 TL.sermaye olmasını istiyorsa azaltma işlemini nasıl yapacaksınız. Para ortakların üzerinde olduğuna göre adatlandırıp faiz uygulanması en mantıklı yol gibi... Bu şirketin faaliyet konusu nedir?
SPK şirket kaynaklarını ortakların kullanmasına sıcak bakmamaktadır. Herhangi bir inceleme esnasında bu durumun farkına varır ise keskin yaptırımları olabilir. Bu parayı şirket kendisi değerlendirebilecekken, ortaklara hangi amaçla verildiğini sorgulayabilir. Adatlandırıp ticari teamüllere uygun faiz faturası kesilmesi ve ortaklardan faiz tahsilatının bankadan yapılması tam çözüm olmasa da en mantıklı yoldur. Ancak tabiki, bundan önce Yeni TTK'nın ortakların şirketlere borçlanmasıyla ilgili son değişen hükümleri de dikkatlice incelemek gerekir.