fonradar

Servis - Hizmet Bedeli Faturası Gelir Vergisi Hak

Merhaba.
Bu ay içinde şahıs firması açacağım. Yaptığım iş yazılım geliştirmek ve satmak, bilgisayar onarım, bakım vb gibi işler yapıyorum. Şöyle bir sorum olacaktı.
Bizim bakım anlaşmalarımız oluyor veya müşteriye arıza onarımı için gidiliyor ve bunu "servis - hizmet bedeli" olarak faturalandırıyorum. Örneğin 100 tl + KDV olarak faturalandırdığım zaman 18 TL kdv ödüyorum ancak ben bu 100 TL den, 20 TL gelir vergisi ödemeside yapmam gerekiyor mu ?

Merhaba;

yavuzçetin34 bey;

20 TL gelir vergisi ödemesi derken sanırım gelir vergisi stopajından bahsediyorsunuz. eğer bahsettiğiniz buysa böyle bir şey yapmanıza yani gelir vergisi stopajı yapılmasına gerek yok. ancak burada yapılması gereken asıl şey KDV tevkifatıdır. kısaca özetlersek; KDV mükelleflerine, kamu kurumlarına, Bankalara, meslek kuruluşlarına bakım ve onarım hizmetleri için düzenleyeceğiniz faturalarda (5/10) oranında KDV tevkifatı yapılması gerekmektedir. KDV uygulama Genel Tebliğinde verilen örnek tam sizin faaliyetinizi açıklıyor.

A) kamu kurumu otomasyon sisteminin oluşturulması amacıyla (X) Yazılım ve Otomasyon Şirketi ile anlaşmıştır. Sözleşme kapsamında otomasyon sistemlerine ilişkin yazılım temini, satış sonrası güncelleme, bakım vb. hizmetler de verilmektedir. Otomasyon sisteminin ve bilgisayarların kullanımında gerekli olan işletim sistemi yazılımlarına ilişkin olarak verilen değişiklik, sorun giderme, yenileme, bakım, güncelleme ve benzeri hizmetlere ilişkin bedel üzerinden hesaplanan KDV’nin 5/10’u (A) tarafından tevkifata tabi tutulacaktır.

Bu konuda muhasebecinize de en kısa sürede bilgi vermeniz yararınıza olacaktır. Kolay gelsin....

Sayın yavuzçetin34,

Yukardaki bilgiye ilaveten. KDV dahil fatura tutar1 1.000,-- TL'yi aşmıyorsa ve tebliğde belirtilen "b" gurubu kurumlardan değilse tevkifat yapmanıza gerek yoktur.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
Bir soru daha sormak istiyorum siz değerli bilgili kişilere;
Faturayı başka biri üzerinden kestiğim için her ay sonunda kdv farkı ve net kardan %20 gelir vergisini peşin ödemekteyim yıl sonunda ödeme yapmamak için. Ancak şuanda % 20 yi ödedikten sonra kalan tutarında % 20 si yıllık gelir vergisi adı altında tekrar ücret talep ediliyor. Yani;
Ay sonunda KDV farkını çıkınca kalan 1000 TL ben bunun gelir vergisini veriyorum 200 TL bana kalan 800 TL. Şuanda benden 800 TL nin de yıl sonu gelir vergisi olarak %20 si isteniyor yani 160 TL. Böyle birşey var mı ? Zaten her ay sene sonunda ödememek için ödediğim gelir vergisi var bir daha kalan paranın %20 sini vermek açıkçası bana çok fazlasıyla saçma geldi. Ben 1000 TL kazandım derken 640 TL para kalıyor. Birde sizlere danışmak istiyorum bu konuyu.