fonradar

Seyahat Yemek Parası

Burak Tanyeri

Katkı Sunan Üye
merhaba, harcırah ödemediğiniz personel, seyahat sonrasında günlük veya bir kaç günlük bir iş için yaptığı seyahatten getirdiği perakende fişleri her bir öğün için 40-50 lirası arasında değişmektedir.

Yapılan harcamalar 195 hesaba girdikten sonra finans departmanı ödemeleri yapmaktadır.

bu durumda 12 tl olan haddi aşıyoruz.

bu konuda nasıl bir uygulama yaptığınızı sormak istiyorum.

iyi çalışmalar.

Nizam Bey, aslında kötüye kullanma olmadığını düşünüyorum.

Kendi yaptığım çeşitli ziyaretlerde, sabah 5 gibi yola çıkıyorum mecburen yolda kahvaltı yapıyoruz, basit bir yerde dahi 20 lira ödüyorum.
Öğle ve akşam Yemekleri yine aynı şekilde 40-50 liranın altına düşmüyor.

bir günlük seyahatte suyu, tuvaleti, iki bardak çayı derken 100-150 harcama oluyor.

Uğur bey, teknik ekipler, pazarlama, satış, finans departmanı hatta muhasebe ekibi seyahat etmemiz gerekiyor.
5 ayrı şehirde fabrikamız ve başka yerlerde depolar var, bu yüzden sık sık seyahat icap ediyor.

Ben 50 tl ye hem balık yiyorum hem de rakı içiyorum. Bu nasıl öğlen yemeği anlamadım.

:D:D Nizam bey 20'lik açtıryosunuz galiba ?

Tek kişimi bir öğünde yemek yiyor. Personel yemek gideri değilde Pazarlama satış gideri olarak giderleştirin(gittiği yerde müşteri ile yedi gibisinden). 2-3 kişinin hesabı ise normal zaten şehirdışı harcırah tutarı biraz daha farklı diyebiliyorum.

Nizam bey afiyet olsun.

Bugün bir lokantaya girdiğinizde en küçük hesap 30-40 lira geliyor.
2 öğün olduğunu düşünürsek 60-70 lira yapıyor, bu meblağlar hali hazırda hadleri aşıyor.

ücrete eklemek dışında bir çözüm var mı merak ediyorum.

Sayın Merkür, isabet ettiniz bu konu GVK 40 çerçevesinde iş ile ilgili bir gider bu sebeple işin genişliği ve ticari faaliyet ile ilgisi doğrultusunda sınırlama olmaksızın gider yazılabilmesi gerekir.şu noktayı da açığa çıkartalım, 12 lira üstü harcamalar seyahat olsa dahi eleştiri konusu edilebilir, bir takım benzer harcamalar ediliyor...

İş yerinde 12 lirayı aşan yemek kartı yüklemelerinde sgk ve damga vergisini brüte giderken eklenilecek mi ? Benim görüşüm sadece gelir vergisi uygulanması konusunda fakat bordroyu hazırlayan ekip ne var ne yok brüte giderken ekliyor ki bu doğru gelmiyor.

Sayın Merkür, isabet ettiniz bu konu GVK 40 çerçevesinde iş ile ilgili bir gider bu sebeple işin genişliği ve ticari faaliyet ile ilgisi doğrultusunda sınırlama olmaksızın gider yazılabilmesi gerekir.şu noktayı da açığa çıkartalım, 12 lira üstü harcamalar seyahat olsa dahi eleştiri konusu edilebilir, bir takım benzer harcamalar ediliyor...

İş yerinde 12 lirayı aşan yemek kartı yüklemelerinde sgk ve damga vergisini brüte giderken eklenilecek mi ? Benim görüşüm sadece gelir vergisi uygulanması konusunda fakat bordroyu hazırlayan ekip ne var ne yok brüte giderken ekliyor ki bu doğru gelmiyor.

Bir konuya açıkılık getirelim. Bir harcamanın gider yazılabilmesi için;
1-mutlaka ticari faaliyetin sürdürülmesi için yapılmış olması,
2-vuk belge düzenine uygun olması,
3-yerleşmiş örf ve adetlere teamüllere uygun olması,
3-Mutlaka ve mutlaka yapılan harcamanın elde edilen ticari menfaatle orantılı olması gerekmektedir

Yani siz iş seyahatinde örneğin 2000 tl harcadınız ama satttığınız malden elde ettiğiniz kar 1500 tl olursa maliye idaresi bunu asla hoş görmez.