fonradar

Sezonluk '' Askı ''

İyi gunler iyi calismalar bugun calistigim otelde ask'ım verildi ise baslama tarihim ise 2015 04 6 aylik bir surecin ardından gecen senede ask'ım verildi bu sene askı donus tarihim ise 2016 03 bugun tarihi 11 2016 gecen sene ile bu yilin toplami 15 aylik bir calisma dönemim var bugun sabah bana soylenen ki bu mudur bile degil personel askımın verildigi soylendi insan kaynaklarina gittim ve bana askı ile ilgili islemleri onume serdi ben imza atmayacagımı cıkıs islemlerimin yapilmasini soyledim soylenilen tek cevap Askı vermiyoruz issizlik alacagimi ve borcum oldugunu soyledigim halde bile terslendim avukat zoruyla faks gondeririz dendi simdi merak ettigim 15 aylik bir calisma gecmisim var otelde 8 ay boyunca gece calistirildim mesaiye kaldigim gunlerde oldu geceden gunduz 12 bazen gece 00:00 aksam 16:00 yani 16 saat bir isci olarak haklarim nelerdir imza atmadigim icin ne olabilir yardımcı olabilirmisiniz ve ayriyetten kesinlikle askı tarihleri veyagi bir konusma gecmedi 2 sezondur git askı gel askı

imzaladim heralde ama kac aylik olduguna dair birsey imzalamadim sadece toplam olarak 2 sezonda 15 ay calismisligim var oyle bir duzenki hersey ayak ustu yapiliyor

İmzaladığınız sözleşme mevsimlik iş sözleşmesi muhtemelen.
O nedenle askıyı kabul etmiyorum , çıkışımı verin tazminatımı ödeyin deme lüksünüz yok eğer mevsimlik iş sözleşmesi imzaladıysanız.
Askıyı kabul etmemek gibi bir hakkınız yok, ama dilerseniz askı süresi sonunda işe devam etmeme hakkınız var. Bu durumda da sözleşmeyi siz feshetmiş olacağınızdan herhangi bir tazminat hakkınız olmaz.

peki ya nasil sikayet edebilirim 8 ay boyunca gece calisip gunduz 12 lere 4 lere kadar mesai yaptirildigini bastigim parmaklarda cıkıyor neticede ayriyetten henuz askıyı imzalamadan rapor alabilirmiyim?

a-İmzaladığınız sözleşme mevsimlik iş sözleşmesi muhtemelen.
b-O nedenle askıyı kabul etmiyorum , çıkışımı verin tazminatımı ödeyin deme lüksünüz yok eğer mevsimlik iş sözleşmesi imzaladıysanız.
c-Askıyı kabul etmemek gibi bir hakkınız yok, ama dilerseniz askı süresi sonunda işe devam etmeme hakkınız var. Bu durumda da sözleşmeyi siz feshetmiş olacağınızdan herhangi bir tazminat hakkınız olmaz.
evet.
bu şikayetten lehinize sonuç çıkmaz,
haftalık çalışma süresi(45 saat) aşılmasa da,gece dönemi 7.5,günlük 11 saat den fazla çalışmışsanız sadece bu sürelerin karşılığı olan ücretleri talep edebilirsiniz,bu çalışmaların karşılığı da fazla çalışma ücreti gibi ödenir,öderler mi(bilemem)ödemezler ise yargı yoluna başvurmanız ve böylesi çalışmaları yaptığınızı orada ispat etmeniz gerekir ki,bunun yanında mahkemece başka durumlarda(bordrolar,şahitler,işin niteliği,mevsimsel durum vs) irdelenir,incelenir,neticede karar verilir,verilecek bu kararın da şimdiden lehinize veya aleyhinize mi olacağı,mevcut bu bilgilere göre kesin değil.

bir degeri yok 5 ay issiz kaldıktan sonra suan rapor alsam peki henuz otelin verdigi cıkısa yani askıya imza atmadım rapor is gorurmu

hayır,
sadece bir süreliğine askıyı ertelemiş olursunuz,rapor bitimi tekrar askı süresi başlar,askı durumunu engelleyici hukuki bir gerekçenizde olamaz,çünkü işin kuralı böyle

Sözleşmedeki ikamet adresinize yapılan ve imza karşılığı alınan tebligat geçerlidir,dolayısıyla artık sözleşmeniz askıya alınmıştır,raporlu olmanız askı süresi başlangıcını erteleyebilir ama artık bununda bir anlamı yok.

sigorta 10 gunluk ucretimi karsilayacak degilmi sonucta sözlü bir konusma gecti karsilikli imza atilmadi 10 gunun sonunda geri donecegim ve insanlari somurdukleri belgeye imza atip issiz kalacagim

Sigorta, 10 günlük raporunuz için 8 günlük ödeme yapacak. ( mantığını anlayamamakla birlikte uygulama bu şekilde )
8 günlük tam ücret ödemeyecek, son 3 aylık kazancınız ortalaması alınarak günlük kazancınız hesaplanacak, o günlük kazancın 2/3 ü kadarı raporlu olduğunuz her gün için ödenecek rakam olacak.
Örneğin günlük kazancınız 60Tl ise, 40 tl *8 gün = 320 tl ödenecek.

anladim cok tesekkur ederim forumun hakkını veriyorsunuz bu paylastiklarim turizmde calisan yuzlerce insanin basina geliyor caresizlik tesekkur ederim sizlere