fonradar

SGDP hakkında

SSK dan emekli maaşı alan bir kişi bir işyerinde asgari ücretle çalışırsa işveren ne kadar SGDP öder ?

emeklinin maaşından bir kesinti söz konusu olur mu ve bu ödenen sgdp primleri ilerde işten ayrıldığında emekli maaşının artmasına yardımcı olur mu ?

bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.

Ynt: SGDP hakkında

İlk defa 5510 sayılı Kanuna göre sigortalı olup da kendisine yaşlılık aylığı bağlanan sigortalı tekrar çalışmak isterse yaşlılık aylığı kesilecek,

ayrıca artık SGDP ile çalışmak avantaj değil, %22,5 ssk işveren primi, %7,5 ssk işçi primi ve %1,%6,5 arasında kısa vadeli sigortaya tabiler.

zaten emekli oldukları için SGDP leri emekli maaşlarının artmasına yardımcı olamaz.

Normal ssklı çalışan ile sgdp arasında maliyet olarak pek fark yok.
SSK lı da 14 işçi primi +20/23 işveren pirimi+3 işsizlik primi ödemiyormu?

Selam arkadaşlar
Bordroda tam olarak nasıl göstericez acaba yardımcı olursanız çok sevinirim.

benim anlamadığım emekliye sskdan SGDP girişi yapıldığında emekli maaşı toptan mı kesiliyor yoksa belli bir tuttar mı kesiliyor ?

Arkadaşım böyle birşey yok. SGDP ödeyen emekli maaaşı da alır.
Yada maaşı kestirip normal ssk öder emekli maaşına katkıda bulunur.

emekli maaşı alan bir kişi çalışmaya başlarsa
işe giriş bildirgesi ile birlikte emekli tercih formu doldurulur ve SGK verilir.emekli tercih formunda çalışmaya başlayan emekli, emekli maaşının devam etmesi yönünde tercih ederse işe giriş bildirgesinde SGDP seçilir. SGDP işçi payı %7,5 işveren payı %22,5 dir işsizlik ödeneği kesilmez.5510 sayılı yasa ile işyerinin tehlike oranına göre işkazaları ve meslek hastalıkları (kısa vadeli sigorta kolları) oranıda eklendi. ayrıca emekli maaşının SGDP ödemelerinden dolayı artması ya da düşmesi söz konusu değildir.
emekli kişi, emekli maaşının ödenmesine devam edilmesi değilde emekli maaşının kesilmesini tercih ederse bu sefer emekli olmayan bir kişiye yapılan işlemin aynısı yapılır. işe giriş bildirgesinde de tüm sigorta kolları seçilir.

cemalmeral ' Alıntı:
emekli maaşı alan bir kişi çalışmaya başlarsa
işe giriş bildirgesi ile birlikte emekli tercih formu doldurulur ve SGK verilir.emekli tercih formunda çalışmaya başlayan emekli, emekli maaşının devam etmesi yönünde tercih ederse işe giriş bildirgesinde SGDP seçilir. SGDP işçi payı %7,5 işveren payı %22,5 dir işsizlik ödeneği kesilmez.5510 sayılı yasa ile işyerinin tehlike oranına göre işkazaları ve meslek hastalıkları (kısa vadeli sigorta kolları) oranıda eklendi. ayrıca emekli maaşının SGDP ödemelerinden dolayı artması ya da düşmesi söz konusu değildir.
emekli kişi, emekli maaşının ödenmesine devam edilmesi değilde emekli maaşının kesilmesini tercih ederse bu sefer emekli olmayan bir kişiye yapılan işlemin aynısı yapılır. işe giriş bildirgesinde de tüm sigorta kolları seçilir.
işe girşler internetten olunca benim bildiğim sgk tercih formu istemiyor

İnternet ortamında Belge türü olarak (8) Sosyal güvenlik destek primine bağlı olarak çalışan girildiğinde ayrıca Sigortalı tercih bildirimine gerek yoktur.

rıza özbek ' Alıntı:
İnternet ortamında Belge türü olarak (8) Sosyal güvenlik destek primine bağlı olarak çalışan girildiğinde ayrıca Sigortalı tercih bildirimine gerek yoktur.

gerek olmadığı ile ilgili bir madde varmı? varsa bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.bizde eksik biliyoruz olabilir

En son 1 ay kadar önce yaptığım uygulama. Sigortalı tercih formu gönderdim ssk ya almadılar. İşçinin maaşında da kesinti olmadı. Zaten yapılan girişte SGDP (8 kodlu olsa gerek) girişi yapılabiliyor.

SPDP emekli maaşlarından otomatik kesilmektedir.Form doldurmaya gerek yok.Maaştan kesinti yapılmıyorsa SGK emeklilik servisi ile görüşün.

Ayrıca 01.10.2008 tarihi milat olduğu için bu tarihten önce ödenmeyen SGDP'den sorumluluk kalkmıştır.

Emekli sandığından emekli bir kimse, şirket ortağı olunca bağkura sgdp primi ödemesi gerkirken, yanlışlıkla ssk ya prim ödemiş ise,
sonradan bağkur sgdp borcu çıkardığı zaman, bu çıkan bağkur borcundan ssk ya ödemiş olduğu rakamlar mahsup edilir mi?

İyi günler
11/12/2003 tarihi aylık talep tarihim olarak gözüküyor,emekli olurken ticaret odası ve vergi dairesinden matbu kağıdı onaylattırdım,o tarihte limited şirket ortağı idim halense tasfiye halinde olan şirketin ortağıyım,yani
şirket ortağı olduğum emekli olurken açıkca onaylattığım evrakta gözüküyordu,bağkurun sayfasında tesadüfen emekli aylığı bilgime bakarken
benden şimdiye kadar hiç sgdp kesilmediğini ve borcum olmadığını gördüm,ama bendende kesilmesi konusunda bilgileri internet sayfalarında görüyorum,ne yapmam konusunda şaşırmış vaziyetteyim,bunu konuda bilgi vermeniz mümkün olurmu?teşekkürler