SGK 1 Eylül Değişikliği Hakkında

prof67

Katkı Sunan Üye
Merhabalar.
Bilindiği üzere " 01.09.2013 tarihinde itibaren geçerli olmak üzere 5510 sayılı kanunun 81.maddesi “Kısa vadeli sigorta kolları prim oranı, sigortalının prime esas kazancının %2’sidir. Bu primin tamamını işveren öder. Bu oranı %1,5 oranına düşürmeye ya da %2,5 oranına artırmaya Bakanlar Kurulu yetkilidir.” şeklinde değiştirilmiştir.

01.09.2013 den itibaren geçerli ise 8.ayın primlerini onaylarken bu oranın değişmemesi gerekmez mi? 9. ay primlerinden itibaren geçerli olması gerekmez mi? Şu an 8.aya ait bir büro primi onaylamak istiyorum bu oran %2 olarak çıkıyor.

Merhabalar, bende aynı tereddüt içindeyim. Bordro yapıyorum bugün ama kararsız kaldım. Bana kalırsa kanun 1 eylül itibariyle geçerli olacak ise Ağustos ayı bordrolarında oranların sabitlenmemesi gerekir, ancak mali müşavir olan arkadaşım ağustos ayında geçerli olacağını savunuyor.

alo 170 den bilgi almak yada bi iki daha beklemek gerekir. 1 eylülden geçerli olacak deniyorsa ağustosa ait bir prime uygulanması mantıksız. tehlike derecesi yüksek olanlara avantaj sağlıyor gibi görünsede bi o kadarda diğerlerine dezavantaj sağlıyor.

170 i aradım. bize iletilen bilgi ağustos ayı primlerinden itibaren geçerli olacak şeklinde dediler. uzun lafın kısası SAÇ-MA-LIK. madem tebliğde neden belirtmiyorsunuz ağustos primlerinden itibaren geçerli olacak diye.

Sayın Arkadaşlar,

Prim oranları Ağustos ayını da etkilemek üzere birçok mükellefin SGK hesabında değişti. Yasanın 1.9.2013 tarihinden itibaren geçerlidir şartı 1.9.2013 tarihinden itibaren ödenecek ücretler için değil, 1.9.2013 tarihinden itibaren tahsil edilecek primler için olarak uygulandığı anlaşılıyor. Bu yüzden çok fazla tereddüt yaşamayın.

Kaldıki işveren hissesine ait olan bu düzenleme ücret bordrolarınızı etkilemez. İşveren hissesi tahakkukunu etkiler, aldığınız SGK tahakkuk fişi kayıtlarınızdan farklıysa aradaki fark kadar "Ters Kayıt" ile düzeltme yapabilirsiniz, açıklamasını ise 5510 sayılı yasa uygulaması nedeniyle yazarsınız.

Saygılar,
Kevork

Sayın Arkadaşlar,

Prim oranları Ağustos ayını da etkilemek üzere birçok mükellefin SGK hesabında değişti. Yasanın 1.9.2013 tarihinden itibaren geçerlidir şartı 1.9.2013 tarihinden itibaren ödenecek ücretler için değil, 1.9.2013 tarihinden itibaren tahsil edilecek primler için olarak uygulandığı anlaşılıyor. Bu yüzden çok fazla tereddüt yaşamayın.

Kaldıki işveren hissesine ait olan bu düzenleme ücret bordrolarınızı etkilemez. İşveren hissesi tahakkukunu etkiler, aldığınız SGK tahakkuk fişi kayıtlarınızdan farklıysa aradaki fark kadar "Ters Kayıt" ile düzeltme yapabilirsiniz, açıklamasını ise 5510 sayılı yasa uygulaması nedeniyle yazarsınız.

Saygılar,
Kevork

Sayın ksimkesyan;
Burada mesele kayıt sıkıntısı veya bordroya etkisi değil. eğer bir yasada açık şekilde dönem belirtmiyorsa ve ben ağustosa ait işlem yapıyorsam ağustos şartlarına göre yapmam gerekir.

Asgari ücret 01.01.2014 den itibaren geçerli olmak üzere arttırıldığında, ben 2013/Aralık bordromu 2014 /Ocak'ta buna göre mi düzenliyorum? Buda aynı mantık ozaman.

Bu arada çok ince bir not daha
bağkur prim borcu sorgularken şu an sistemde bu ay sonu ödenmesi gereken ağustos primi 342 görünürken ekim sonu ödenmesi gereken eylül primi 352 görünmekte. ortada büyük bir yanlış olduğu bariz şekilde görünmektedir.

Sayın prof67,

Sizi biraz kızgın gördüm galiba. Uygulamada 1.9.2013 ile ilgili söylemek istediklerini tam anlatamamışlar görünen. Başka yazılarımda üzerinde en çok durduğum şey. Yasa didaktiğinin çok bozuk olması. Bu yüzden bu tür ayrıntılara çok takılmayın derim.

Saygılar,
Kevork

Sayın prof67,

Sizi biraz kızgın gördüm galiba. Uygulamada 1.9.2013 ile ilgili söylemek istediklerini tam anlatamamışlar görünen. Başka yazılarımda üzerinde en çok durduğum şey. Yasa didaktiğinin çok bozuk olması. Bu yüzden bu tür ayrıntılara çok takılmayın derim.

Saygılar,
Kevork

Kızgınlık var tabi çünkü bu yasa yazıcılar bu devirde bile hala tereddüt bırakacak şekilde yazmaya devam ediyolar o yüzden kızmamak elde değil.
Bağkur primlerinin ağustos zamsız eylül zamlı olması hakkında bir görüşünüz varmı acaba?

Sayın prof67

Gerçekten yok. Açıkçası son dönemlerde içinde olduğum bir konu da değil. Ezelden beridir de hiç sevmemişimdir. Ne zaman birini de bağkurdan emekli etmeye yeltenmişsem olmadık dertler açmışlardır.

Saygılar,
Kevork

Bende dün (03.09.2013) saat 11:01'de değişiklikten önceki kısa vadeli sigorta kolları prim oranı %1 olan ve yine dün saat 13:37'de değişiklikten önceki kısa vadeli sigorta kolları prim oranı % 3 olan iki adet bildirge tahakkuk ettirdim tahakkuk fişlerinde eski oranlar çıktı. Fakat dün saat 16:00 civarında tahakkuk ettirmeye çalıştığım bildirgelerin tamamında % 2 oranı çıktığından tahakkuk yapmayıp bu güne bıraktım. Bu sabah 170 aradığımda sisteme müdahale şansınız yok nasıl çıkıyorsa öyle tahakkuk ettireceksiniz dediler. 170 deki yetkiliye devlet işleri ciddiyet gerektirir madem böyle olacaktı SGK bu değişikliği 31.08.2013 günü saat 24:00'den sonra yapsaydı bu konuşmalar kayıt altına alınıyor ya inşallah yetkililer dinliyordur hatta lütfen konuyu yukarıdakilere iletin dediğimde bana takip numarası verdiler 3 iş günü sonra verilen takip numarası ile arayacağım bakalım ne cevap verecekler.

Arkadaşlar ilk hatayı ben yaptım galiba sgk bildirgesini 2 eylülde tahakkuk ettirdim fakat ağustos bildirgelerinde kvyk 2 olması gerekiyormuş haliyle düzeltme yapılacak
Düzeltmenin nasıl yapılacağı ve ceza uygulanıp uygulanmayacağı hakkında yardımlarınızı bekliyorum...İyi Çalışmalar

Arkadaşlar bu konu ile ilgili ALomaliye.com da makale yazan Sayın M.Bahadır Altaş ile mailleştik. cevabını aynen aktarıyorum.
Sayın ...
Sizinde bildiği gibi
6385 sayılı kanunun 9. maddesiyle yapılan düzenleme ile 01.09.2013 tarihinde itibaren geçerli olmak üzere Kısa Vadeli Sigorta Kolları Prim Oranı % 2 olarak uygulanacaktır.
Kurum ağustos 2013 bildirgesini 1 eylülden sonra gönderildi diye oranı %2 uygulamış,Bu konuda yazmış olduğum makale üzerine sizin gibi beni arayanlar oldubende konu ile ilgili Sigorta primleri daire başkanına konu ilettim Kendisi evet sistemden kaynaklanan bir hata oldu biz gerekli bilgiyi verdikdüzeltmek için çalışmlar yapıyoruz dedi.bilginiz olsun M.Bahadır Altaş

Arkadaşlar ilk hatayı ben yaptım galiba sgk bildirgesini 2 eylülde tahakkuk ettirdim fakat ağustos bildirgelerinde kvyk 2 olması gerekiyormuş haliyle düzeltme yapılacak
Düzeltmenin nasıl yapılacağı ve ceza uygulanıp uygulanmayacağı hakkında yardımlarınızı bekliyorum...İyi Çalışmalar

Şimdilik hiç birşey yapmayın bekleyin derim. eğer %1 den tahakkuk ettirdiyseniz asıl doğru olan budur. Ama yinede bekleyin.

Ssp 1 eylül değişikliği

Sizinde bildiği gibi
6385 sayılı kanunun 9. maddesiyle yapılan düzenleme ile 01.09.2013 tarihinde itibaren geçerli olmak üzere Kısa Vadeli Sigorta Kolları Prim Oranı % 2 olarak uygulanacaktır. Kurum ağustos 2013 bildirgesini 1 Eylülden sonra gönderildi diye oranı %2 uygulamış. Bu konuda yazmış olduğum makale üzerine beni arayanlar oldu
Bende konu ile ilgili Sigorta primleri daire başkanlığına konu ilettim, cevap olarak evet sistemden kaynaklanan bir hata oldu biz gerekli bilgiyi verdik, konuyu değerlendirmek ve düzeltmek üzere çalışmalar devam etmektedir dediler acil durumu bulunmayan arkadaşlar Ağustos 2013 dönemi aylık prim bildirgelerini göndermeyip bir kaç gün beklemelerini öneririm.
Mustafa Bahadır Altaş
SMMM-Malatya

evet arkadaşlar sistemi düzeltmişler. böylece alo 170 de çalışanların ne kadar bilgisiz oldukları ya da alo 170 in genel olarak hiç güvenirliliği olmayan bir birim olduğu kendilerince bizzat ispatlanmıştır.

evet arkadaşlar sistemi düzeltmişler. böylece alo 170 de çalışanların ne kadar bilgisiz oldukları ya da alo 170 in genel olarak hiç güvenirliliği olmayan bir birim olduğu kendilerince bizzat ispatlanmıştır.

düzeltilmiş derken Ağustos 2013 un oranı 2 mi olacak?

üstatlar ben 2 adet beyannamemi girdim ancak hala onaylamadım hala birincisinde %1 ve diğerinde %1,50 gözüküyor
acaba %2 olması için iptal edip baştanmı gireyim.?yardımlarınızı bekliyorum.