SGK, 18 yaş altı kısmı çalışanlardan GSS Primi alıyor

Üyelik
2 Ocak 2008
Mesajlar
1,508
Konum
ADANA
SGK,18 yaş altı kısmi çalışanlardan GSS (Anne veya Babası GSS'li) Primi almaya başladı.
Diğer tarafdan bu durumda bulunanlara Gelir Testi yaptırmadığı gerekçesiyle asgari ücretin iki katı tutarı üzerinden GSS primi hesaplamaktadır.
SGK'nın yaptığı bu uygulama 5510 sayılı kanunun 61.maddesine göre uygunmudur. Bu maddeye göre 18 yaş altı kişiler zaten gelir testine tabi değil. Ayrıca aynı maddeye göre bu kişiler, bakmakla yükümlü olunan kişi kategorisine giriyor. Buna göre zaten GSS'li sayılıyor.

SGK Yaptığı yeni uygulama hakkında bilgi sahibi olan varmıdır.
 
Üyelik
2 Ocak 2008
Mesajlar
1,508
Konum
ADANA
Ynt: SGK, 18 yaş altı kısmı çalışanlardan GSS Primi alıyor

Acaba bu konu hakkında bilgi paylaşımı yapabilecek varmı ?
 
Üyelik
26 Kas 2009
Mesajlar
353
Konum
Malatya
Ynt: SGK, 18 yaş altı kısmı çalışanlardan GSS Primi alıyor

Sayın MOHICANS;

Konunun uzmanı değilim, fakat 6111 sayılı kanunun 24. maddesi ile değiştirlen 5510 sayılı kanunun 5. maddesine göre çırakların stajı durumunda, bu stajer bakmakla yükümlü olunmayan biri ise yani Türkiye çapında genel saglık sigortası uygulaması ile hergangi birinin sigortasından yararlanmıyor ise diğer sigortalılıklarının yanında genel saglık sigortası primlerininde ödenmesi gerekmektedir.

Belki konu ile alakalı değil ama böyle bir bilgim var, umarım işinize yarar.
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: SGK, 18 yaş altı kısmı çalışanlardan GSS Primi alıyor

Valla yeni bir uygulama bende hiç bilmiyom. :) zamanla anlaşılır tabi
 
Üst