fonradar

Sgk 4447 Geçici 15. Md Destek Duyurusu

Kanunda bu teşvikten yararlanacak kişileri 06645 kanun numarası ile bildirgelerinin yollanması ve e-bildirge sayfasındaki işbaşı eğitimi teşvik yönetimi bölümünden kayıt yapılması gerektiği yazıyor. Biz 2 kişi almıştık bu şekilde ve ekim ayından beri çalışıyorlar. Bu işlemleri yapmamıştık hiç. Şimdi mi yapıcaz bunları yeni mi çıktı bu ?

6111 sayılı kanun ile gönderiyordum onların bildirgesini ben ve sisteme de kayıt etmemiştim yoktu galiba bu bölüm önceden.

İşbaşı eğitim programına başvurarak işe aldığınız işçilerde bu teşvik vardı, önceden beri. Ancak hangi kanun maddesi seçiliyordu, hangi kanundan yapılıyordu bunu bende bilmiyorum. Önümüzdeki ay bende bir işçi alacağım işe bu şekilde, eğitimini tamamlamış biri var, daha doğrusu eğitimin yarısında biz bunu işe aldık, sigortalı olarak, yine de bu teşvikten yararlanabilir miyiz? Bir de hangi kanun numarası ile verilecek.?

Benim bildiğim kadarıyla işbaşı eğitimi tamamlandıktan sonra işe almak gerekiyor. Eğitim yarıda kesildiğinde olmaz herhalde çünkü işbaşı eğitimini tamamlamış kişiyi almak gerekiyor bir sorun işkura bence.

Biz ekim ayından beri 6111 olarak gönderiyoruz bildirgeyi. Acaba geriye dönük düzeltme isterlermi 6645 olarak değiştirin diye ?

İşkur'a sorduk, yarıda kalıp işe alınan kişiler içinde teşvikten yararlanılabildiğini söylediler.
İşbaşı eğitim belgesini aldıktan sonra Sgk'ya müracaat ediliyormuş sanırım? Ona göre teşvikten yararlanılabiliyormuş. Teşvik şartlarından biri 6111.madde teşviğine göre son altı ay değil son bir yılın ortalamasına ilave alınması gerekiyor. 36-42 aya kadar yararlandırılabiliyor.

Evet işe alındığı tarihten bir önceki takvim yılına bakarak 12 aylık ortalamaya bakılıyor.

Biz LUCA kullanıyoruz ancak lucada 06645 sayılı teşvik kanunu yok. Ebildirgeye girip baktım orada var ancak lucada gözükmüyor. Eklememişler sanırım her ay manuel göndermek gerekecek bildirgeyi.

Luca'da 6111 i seçmeniz gerekicek ve orda kutucuk çıkıyor ordan da teşvik süresinin başlangıç ve bitişini girdiğinizde kendisi otomatik hesaplıyor dün sordum ben bu konuyu luca'ya

Bende mail attım bugün en kısa zamanda eklenecektir diye dönüş yaptılar.

İçeriğine baktığımızda her 2 kanun numarasında da yararlanılan teşvik aynı. İşveren payını devlet karşılıyor. Sadece kanun numarası olarak farklı. İleride belki değiştirin diyebilirler. O yüzden 06645 olarak göndermek daha sağlıklı olacak diye düşünüyorum.

bu uygulamaları yapan arkadaşlar son durumda nasıl yapıyorsunuz.

işbaşı eğitimi bitti şimdi sgk girişini yapacağım ama sgk 6645 , işkur ise 4447 sayılı kanundan yapın işe girişini diye söyledi.

bunun yanında işe giriş formunda sgk gurup kodunu 26 işkur eğitimlerine katılan kursiyer
ve
sigorta kodunu da 16 işkur kursiyerleri şeklindemi yapılacak ?