fonradar

Sgk %5 indirim hakkında.?

iyi çalışmalar kolay gelsin. geriye dönük aylık prim ve hizmet belgesini düzelttik ve bunun için ek tahakkuk ve ipc kesildi. ek tahakkuku geçikmeleriyle ödedik fakat ipc daha elimize ulaşmadı hatta dosyaya bakan memura bile gelmemiş. sunuç olarak vadesi gelmediği halde ve sigorta ekranında genel toplamda borc gözükmediği halde %5 indirimden yararlanamıyoruz bilgisi olan 1 zahmet

Ynt: sgk %5 indirim hakkında

2009-139 Genelge
...................

- Çalıştırdığı sigortalıları Kuruma bildirmeyen işyerleri hakkında yapılacak işlemler

Kurumun denetim ve kontrol ile görevlendirilmiş memurlarınca yapılan tespitler veya diğer kamu idarelerinin denetim elemanlarınca kendi mevzuatları gereğince yapacakları soruşturma, denetim ve incelemeler neticesinde ya da bankalar, döner sermayeli kuruluşlar, kamu idareleri ile kanunla kurulan kurum ve kuruluşlardan alınan bilgi ve belgelere veya mahkeme ilamına istinaden, çalıştırdıktan sigortalıları Kuruma bildirmediği veya prim ödeme gün sayısını ya da prime esas kazanç tutarını eksik bildirdiği tespit edilen işyerlerinden dolayı, beş puanlık prim indiriminden, bir yıl süreyle yararlanılması mümkün bulunmamaktadır.

Buna göre, çalıştırılan sigortalıların Kuruma bildirilmediği ya da prim ödeme gün sayısının veya prime esas kazanç tutarının eksik bildirildiği hususunun,

- Yapılan kontrol ve denetimler sonucunda tespit edilmesi halinde, tutanak tarihini,

- Bankalar, döner sermayeli kuruluşlar, kamu idareleri ile kanunla kurulan kurum ve kuruluşlardan alınan bilgi ve belgelerden anlaşılması halinde, sözkonusu yazıların Kuruma intikal tarihini,

- Mahkeme ilamı ile karar verilmesi halinde, mahkemenin kesinleşmiş karar tarihini,

izleyen ay başından itibaren bir yıl süreyle sözkonusu indirimden yararlanılamayacaktır

Ek hizmet belgesini verme sebebiniz nedir.
Durumunuz 2009-139 SGK genelgesiyle alakalı ise 1 yıl boyunca %5'lik indirimden faydalanamazsınız.

geşmişe dönük ek bildirge bizde düzenledik hemde çok ama sgdp dışındakilere %5 ind aldık ipclerde de erken ödediğin zaman ind alıyorsun sizde neden ind yapmadılar sormadınız mı?

cvp lar için saolun.

bizim ek bildirgeler kabul edilmedi zaten primleri tahakkuk ettirdin ve geçikme faizleriyle birlikte ödedik.
arkadaşın yazdığı genelgeye göre 1 sene yararlanamıyoruz o zaman. zaten 10 bin lira ceza yedik ipc olarak bıktım bu devletten