SGK 5510 Sayılı Kanun 5 Puanlık İndirim Hakkında

merhaba arkadaşlar, Mart 2009 dönemi aylık bildirgemizi indirimli olarak tahakkuk ettirdik ama
ödemesini yapamadık. Nisan 2009 dönemi aylık bildirgesini yine indirimli olarak yaptım ve gönderdim sistem
bildirgeyi indirmli olarak kabul etti ödemesinide yaptım.
Mayıs 2009 dönemi aylık bildirgesini yaparken 5510 sayılı 5 puanlık indirimi seçip
bildirgeyi gönderdiğimde karşıma mart ayına ait borcumun olduğu çıktı ve indirimli olarak gönderemezsin dedi.
Mart ayının primini gecikmeli olarak haziran ayında yatırdım daha sonra mayıs 2009 dönemi bildirgesini indirmli olarak gönderdim.
1- Nisan 2009 dönemi için benim birşey yapmam gerekiyormu? çünkü indirim hakkım olmadığı halde indirimden faydalanmış oldum. ve primi o şekilde ödemiştim.
2- ben birşey yapmasam ilerde kurum farkına varsa bana ne gibi yaptırımı olur ne ceza yerim benden tekrar ek bildirge istermi. İVEDİ cevap bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Ynt: SGK 5510 sayılı kanun 5 puanlık indirim hakkında

G E N E L G E
2008 - 93

10. ....Diğer taraftan,bir döneme ilişkin aylık prim ve hizmet belgesinden kaynaklanan sigorta primi
ve işsizlik sigortası primlerinin yasal ödeme süresi sona ermeden, takip eden aya ilişkin aylık prim
ve hizmet belgesinin Kuruma gönderilmesi mümkün bulunmaktadır. 5510 sayılı Kanun türü
seçilmek suretiyle düzenlenmiş olan aylık prim ve hizmet belgesinden kaynaklanan sigorta primi ve
işsizlik sigortası primlerinin yasal ödeme süresi sona ermeden takip eden aya ilişkin aylık prim ve
hizmet belgesinin Kuruma 5510 sayılı Kanun türü seçilerek gönderilmesi ve bir önceki aya ilişkin
aylık prim ve hizmet belgesinden kaynaklanan borçlar ödenmeden takip eden aya ilişkin aylık prim
ve hizmet belgesinden kaynaklanan borçların ödenerek beş puanlık prim indiriminden yersiz olarak
yararlanılmış olup olmadığının tespiti için, bu nitelikteki işyerlerinin her ay düzenli olarak listesi
alınacak, gerekli kontroller yapıldıktan sonra Hazinece yersiz olarak karşılanmış olan sigorta
primleri, ödeme vadesinin bittiği tarihten tahsil tarihine kadar gecikme cezası ve gecikme zammı ile
birlikte işverenlerden/alt işverenlerden tahsil edilecektir.

Dolayısıyla, aylık prim ve hizmet belgesinin 5510 sayılı Kanun türü seçilmek suretiyle
gönderilebilmesi amacıyla muaccel sigorta primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezası ile
bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borcunun bulunup bulunmadığı konusunda
bilgisayar programlarınca yapılacak borç sorgulaması sırasında, bir önceki aya ilişkin düzenlenmiş
olan aylık prim ve hizmet belgesinden kaynaklanan borçlar sorgulanmadığından, bir önceki aya
ilişkin aylık prim ve hizmet belgesinden kaynaklanan borçlarını ödemeyen işverenlerin, e-Bildirge
programları vasıtasıyla aylık prim ve hizmet belgesinin gönderilmesi sırasında 5510 sayılı Kanun
türü açılsa da, sözkonusu Kanun türünü seçmemeleri gerekmektedir.

Ynt: SGK 5510 Sayılı Kanun 5 Puanlık İndirim Hakkında

Nisan ayı için iptal ve asıl olarak yeniden bildirge vermeniz gerekebilir. Gecikme zammı ile birlikte farkı ödemek durumundasınız.

Ynt: SGK 5510 Sayılı Kanun 5 Puanlık İndirim Hakkında

T U R K O ' Alıntı:
Nisan ayı için iptal ve asıl olarak yeniden bildirge vermeniz gerekebilir. Gecikme zammı ile birlikte farkı ödemek durumundasınız.

Aynı şekilde Mart ayı için de.