fonradar

SGK Bildirge %5 indirim düzeltmesi

trmersin

Katkı Sunan Üye
Firmamızda geçmiş dönem borcumuzu ayın 22'si itibarıyla bankadan ödediğimiz halde, bankanın SGK sistemine geç girmesi sebebiyle bildirgemizi borcumuz göründüğünden ayın 23'ünde %5 indirimsiz verebildik.
Sonuçta bildirgenin verilme son tarihinden önce borcumuzu yatırdığımız için hakkımızın kaybolmadığını düşünüyorum. Yalnız düzeltme beyannamesi mi vermemiz, yoksa dilekçe verip dilekçe ile mi düzeltme istememiz lazım. Bu konuda yapacağımız şeyler nelerdir? Bu konuda yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Ynt: SGK Bildirge %5 indirim düzeltmesi

Yapılacak bişey yok. Ödemeleri daha erken yapmalısınız.

Ama bankanın sisteme geç aktarmasının ceremesini firmamız niye çekiyor. Sonuçta ben borcumu 1 gün önce ödemişim ve ertesi gün bildirgeyi sistem indirimli olarak kabul etmemiş. SGK'nın sistemi gerçekte borcum olmadığı halde bana indirim uygulamıyor. Bence dediğiniz şekilde basit olmamalı.

Daha önce böyle birşey ile hiç karşılaşmadım ancak tahmin üzerine konuşuyorum.

Öncelikle durumu anlatan bir dilekçe yazın işte borcumu 22'sinde ödedim ancak banka parayı zamanında aktarmadığı için indirimden yararlanamadım diye ve ekine borcu 22'sinde ödediğinizi gösteren dekontları ekleyin bağlı bulunduğunuz SGK'na gidin durumu anlatın güzelce.SGK size bu indirim tutarını para olarak geri ödemez belki ama bu ayın veya önümüzdeki ayın prim borcundan falan düşebilir veya düzeltme yapmanızı isteyebilir.Artık gelecek cevaba göre hareket edersiniz.

Ancak bence şöylede olabilir elden bir iptal olarak aylık prim ve hizmet belgesi düzenlersiniz yolladığınız indirimsiz haliyle.Daha sonra ek bildirge olarak bir tane daha düzenlersiniz indirimli olarak ve bunları elden verirsiniz kuruma.Onlarda prim belgenizi indirimli olarak düzenler.Tahakkuku size yollar.

Bu şekilde bir çözmeye çalışın belki bir sonuç alabilirsiniz.Ama önce mutlaka SGK'na gidip bir görüşün.

Eğer sorun çözülürse nasıl çözdüğünüzü ve nasıl bir yol izlediğinizi burada da paylaşırsanız sevinirim.Bu sorun ile karşılaşan diğer arkadaşlar içinde çözüm yolu teşkil eder.