fonradar

SGK Ceza

sofist

Katkı Sunan Üye
iyi günler;
Hizmet faaliyetinde bulunan bir ltd şirketimize sgk dan idari para cezası geldi. Gelen ihbarnamede (1/b) maddede belirtilen yükümlülüğü yerine getirmediğiniz anlaşıldığından tarafınıza 5510 sayılı ssvegss kanununun 102.maddesine istinaden 1916,00 tl tutarında idari para cezası uygulanmıştır denilmektedir.
5510 sayılı kanunun 102.maddesine baktım ancak 1/b maddesini bir türlü göremedim. Bu konuda bana yardım edebilirseniz sevinirim...

Ynt: SGK Ceza

4.2- İdari para cezaları;

İşyeri bildirgesinin, belirlenen şekle ve bu Tebliğde belirtilen usule uygun verilmemesi veya bu Tebliğde belirtilen sürelerde Kuruma verilmemesi hallerinde Kanunun 102 nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendine göre,

1) Kamu idareleri ile bilanço esasına göre defter tutmak zorunda olanlar için aylık asgarî ücretin üç katı tutarında,

2) Diğer defterleri tutmak zorunda olanlar için aylık asgarî ücretin iki katı tutarında,

3) Defter tutmakla yükümlü olmayanlar için aylık asgarî ücret tutarında,

idarî para cezası uygulanacaktır.

Mahkeme kararına, Kurumun denetim ve kontrol ile görevlendirilmiş memurlarınca yapılan tespitler veya diğer kamu idarelerinin denetim elemanlarınca kendi mevzuatları gereğince yapacakları soruşturma, denetim ve incelemelere ya da kamu idarelerinden alınan belgelere istinaden düzenlenenler hariç olmak üzere, söz konusu bildirgenin yasal süresi geçtikten sonra işverenlerce kendiliklerinden verilmesi halinde, birinci maddede belirtilen cezalar üçte ikisi oranında uygulanacaktır

Tebliğ olunur.

sanırım bu nedenle..

iyi günler; arkadaşlar vermiş olduğunuz cevaplar için tşk ederim. Ancak şu hem göndermiş olduğunuz link adresinden kontrol ettim hem de taner beyin yazmış olduğu bilgiler bana gelen ceza ile uyuşmamaktadır. Kanunda belirtiler ceza tutarları asgari ücretin 2 katı yada asgari ücret tutarında denilmektedir. Ancak bana gelen ceza ihbarnamesinde 1916,00 tl denmekte olup ceza tutarları da uyuşmamaktadır.
Linkte gönderilen kanun metnini dikkatlice okumaya çalıştım ancak 1/b diye bir madde ile karşılaşmadım
sayın pascal kuruma işe giriş bildirgesini kağıt ortamda elden ya da posta ile de vermemiş bulunmaktayım.
verceğiniz cevaplar için şimdiden tşk ederim...

İşteri bildirgesini 2008 yılında geç mi verdiniz? 01/07-31/12-2008 arası için aü 638,70 ve size kesilen 3 kat ceza 1916,10 TL.

"İşyeri bildirgesinin, belirlenen şekle ve bu Tebliğde belirtilen usule uygun verilmemesi veya bu Tebliğde belirtilen sürelerde Kuruma verilmemesi hallerinde Kanunun 102 nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendine göre,"

sofist ' Alıntı:
iyi günler;
Hizmet faaliyetinde bulunan bir ltd şirketimize sgk dan idari para cezası geldi. Gelen ihbarnamede (1/b) maddede belirtilen yükümlülüğü yerine getirmediğiniz anlaşıldığından tarafınıza 5510 sayılı ssvegss kanununun 102.maddesine istinaden 1916,00 tl tutarında idari para cezası uygulanmıştır denilmektedir.
5510 sayılı kanunun 102.maddesine baktım ancak 1/b maddesini bir türlü göremedim. Bu konuda bana yardım edebilirseniz sevinirim...
sayın sofist;
gelen yazıdaki (1/b) maddesinin kanundaki bir madde olmadığını düşünüyorum. size gelen ceza yazısının alt yada arka kısmında, İdari para cezalarının dayandığı fiilleri belirten(örneğin ; "2-a Aylık Prim hizmet belgesinin süresi içerisinde kuruma verilmemiş olması" gibi) maddeler olması lazım. bu maddelerdeki 1/b yi inceleyiniz.
İyi Çalışmalar...