SGK E-Tebligat Hakkında

Değerli Meslek Mensubumuz,

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından 24.09.2021 tarih 31608 sayı İle Sosyal Güvenlik Kurumunca Elektronik Ortamda Yapılacak Tebligata İlişkin Yönetmelik Resmi gazete de yayınlanmıştır.

Yapılan düzenlemeyle işverenlerin 01.10.2021 tarihinden itibaren 3 ay içinde Kurumca belirlenen adresten başvuru yaparak E-tebligat adreslerini alma zorunluluğu getirilmiştir.

E-tebligat ile birlikte SGK, idari para cezası, icra takibine tabi sigorta primi, işsizlik primi vb. alacaklarını bu yolla tebliğ edeceklerdir. İşverenin beyan etmiş olduğu adrese ulaşan tebliğ bu tarihi izleyen 5. günün sonunda tebliğ edilmiş sayılacaktır.

Bilgilerinize sunar, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Biz sigorta kurumuna online ortamda bir dilekçe v.b. verebiliyor muyuz ? Yoksa elden mi vermemiz lazım ?

Tahsin abi, Barış bey merhaba

Hiç girdiğiniz mükellef oldu mu nereden gireceğiz ben bulamadım da

Saygılarımla

Şahsen ben sakarya il sgk tescili biraz önce aradım,henüz uygulama hakkında işlem yapmıyorlarmış,onlarada tebliğ gitmedi sanırım.

Yalnız cep telefonuyle, gerek e-devlet uygulaması üzerinden gerekse web sayfası üzerinden girildiğinden başvuru linkini göremedim. Şimdilik sadece pc'den mi girilebiliyor acaba.
pc üzerinden edevlet'te "sgk e-tebliğat başvurusu" araması ile, linkten başvuru yapılmaktadır. Cep telefonu ile denemedim.

İşveren ve şahsi olarak iki satır çıkıyor. Ben işveren kısmını bildiriyorum. Her ikisini de bildirmek mi gerekir acaba?

önceden işçi çalıştırıp, dosyası iz olan veya 01.10.2021 den önce işçisi olmayan dosyalar için başvuru yapılacak mı acaba ?

önceden işçi çalıştırıp, dosyası iz olan veya 01.10.2021 den önce işçisi olmayan dosyalar için başvuru yapılacak mı acaba ?
İz olan/kapanan işyeri dosyaları için yapılmayacak. 01.10.2021 tarihinden önce, açılmış faal dosyalar ile işçi çalıştırmaya ara vermiş çalışan sigortalısı olmayan açık işyeri dosyaları için başvuru yapılacak.