SGK E-Tebligat Tanımlama

24/09/2021 tarih ve 31608 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Sosyal Güvenlik Kurumunca Elektronik Ortamda Yapılacak Tebligatlara İlişkin Yönetmelik gereğince e-devlet şifresi ile giriş yapıp e-tebligat tanımlaması yapılması gerekiyor. Ancak işveren şifresi ile veya e-bildirge kullanıcısının e-devlet şifresi ile defalarca deneme rağmen tüzel kişilipği olan iş yerlerinin kayıtları görüntülenmiyor. SGK Müdürlüğüne yazı da gönderdim konuyu bildiren ancak onlar da anlamadı. Sorunun neden kaynaklandığı hakkında fikri olan varsa paylaşabilirse sevinirim. İyi çalışmalar.

İşverenin e-devlet şifresi ile denediniz mi? Şirket ise mersiste yetkili olan kişinin e-devlet şifresi ile giriş yapılması gerekiyor.

Sn. Aquatim sözüm size değil yanlış anlamayın. Genel olarak yeri gelmişken değinmek istedim. Bu tarz işlemlerden ötürü işverenlerin (e-Tebligat, mersis v.s.) E-devlet şifrelerini almaya çalışıyoruz. Halbuki cezai müeyyide olmaması adına aldığımız ve kişisel olan bu şifrelerin kullanmak ne kadar doğru...!
Farklı bir sistem getirilmesi gerekiyor diye düşünüyorum.

Haklısınız Sayın Urum79.

Belki de en doğrusu, işveren ile birlikte yapmak. Onlar girecekler, biz yönlendirip işlemi tamamlatacağız. Şifresini de öğrenmemize gerek kalmayacak.

Artık herşeyin e-devlet üzerinden yapılması hedefleniyor. Nihayetin de kontrolün de bu örnekte olduğu gibi işverenin üzerinden yapılması en makul olanı. Nihayetinde konunun vakıfı olması gereken işveren, sorumluluk alan işveren.

Veya yine siz kendi e-devlet şifreniz üzerinden gerçekleştirirsiniz, işlemi işverenin onayına gönderirsiniz yine bu kanal üzerinden. İşveren de e-devlet üzerinden sadece onay verir. Bu tarz bir yaklaşım da olabilir.

24/09/2021 tarih ve 31608 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Sosyal Güvenlik Kurumunca Elektronik Ortamda Yapılacak Tebligatlara İlişkin Yönetmelik gereğince e-devlet şifresi ile giriş yapıp e-tebligat tanımlaması yapılması gerekiyor. Ancak işveren şifresi ile veya e-bildirge kullanıcısının e-devlet şifresi ile defalarca deneme rağmen tüzel kişilipği olan iş yerlerinin kayıtları görüntülenmiyor. SGK Müdürlüğüne yazı da gönderdim konuyu bildiren ancak onlar da anlamadı. Sorunun neden kaynaklandığı hakkında fikri olan varsa paylaşabilirse sevinirim. İyi çalışmalar.
Sgk kayıtlarındaki tescil ekranlarında yönetici kaydı kimin üzerine acilmis öncelikle bunun güncellemesi gerekiyor bunu güncelleştirme sgk dan ve kim ise yönetici onun e devletinden giris yaptığınızda sorun çözülecek net.

SGK dan yazılı bilgi geldimi tarafınıza..

bir firmada e-bildirge yetkilisi benim ama benim e-devletim de çıkmıyor. Firma sahibinden yaptık. Burda bir sıkıntı olur mu ? İllaki e-bildirge yetkilisinin e-devletinden mi olması gerekli ?

Merhaba,
İşletme kooperatifimizin yönetim kurulu değişti, sistemdeki e-bildirge yetkili kişi eski başkan adına kayıtlıydı, eski başkan olduğu için o e-devletini vermiyor, onay yapamadık,
yeni başkan adına e-bildirge sözleşme formları hazırladık, kuruma verip, yetkili kişi güncellemesini yapmak istiyoruz ama idari para cezası olduğu yönünde bilgiler duyduk.. eski başkan yetkisinin yeni başkana yetki devri tescil tarihinden itibaren 10 gün içinde yapılmalıymış.
Temmuz 2021 de tescil oldu biz yaptırmayı unuttuk.
Şuan yaptırıyoruz, asgari ücretin 4 katı cezası var dediler ben cezalarda bulamadım.