Sgk Eksik Prim Ve Yanlışlıkla Tavandan Yatırma Hakkında Yardım

Merhabalar. Konunun açılacağı başlık doğru mu bilmiyorum tam olarak ancak bir konuda yardım almak için yazıyorum buraya.
İnternet Cafe işletmecisiyim. 2015 şubat ve Mart ayında yanımda çalışan eşim için primleri sadece 1 gün olarak göstermek istemiş ve sgkdan e bildirgeden bu doğrultuda işlemleri gerçekleştirmiştim. 2 hafta önce kadar tarafıma sgk dan Eksik gün bildirimi amaçlı belge geldi. SGK vermem gereken eksik gün bildirimini vermemiş ve Tavandan göstermişim yanlışlıkla primi. yani 1 Gün için yaklaşık 260 tl civarı birşey. Toplam aylık prim olarak göstermem gereken de 7500 civarı bir meblag görünüyor. SGK gittiğimde asgari ücretten göstermek istediğimi ancak yanlışlıkla bu şekilde giriş yaptığımı söyledim. Bana SGKdan primleri 30 güne tamamlayıp tavan olarak aylık gösterilmiş olan 7500 TL olarak düzenlemeyi yapıp gelmem gerektiği söylendi. Düzeltmek istediğimi söylediğimde EK-3 düzenleyip vermem gerektiğini ve dilekçeyle bunu yazmam gerektiğini ancak asgari ücretin 4 katı ceza yiyebileceğim söylendi. Müfettişler teftişe gelirler dendi.
Yapmam gerekenler nelerdir yardımcı olabilecek biri varmı? nasıl bir dilekçe yazmam lazım.
Ayrıca Prim ödemelerini yapmamıştım. Yani İşveren borçlu olarak görünüyorum.

Bu kadar çok hatayı bir kişi yapmayı beceremez cafenin muhasebecisi bu işleri halledecektir dosyayı açan işyeri bildirgesini dolduran 1 günlük sözleşmeyi yapan ücretsiz çalışan eşler sigortalı olamaz para verdiğinizi nasıl ispat edeceksiniz bunlara rağmen yanlış yol için akıl veren veya verenler yardımcı olsunlar sorunan cevabı çok uzun ve cevabı algılayacak işlem yapacak işi bilen kişi lazım işi bilmeyene ne kadar anlatsak zor olur bilgi kullanılamaz işe yaramaz.Kolay gelsin.

Bu kadar çok hatayı bir kişi yapmayı beceremez cafenin muhasebecisi bu işleri halledecektir dosyayı açan işyeri bildirgesini dolduran 1 günlük sözleşmeyi yapan ücretsiz çalışan eşler sigortalı olamaz para verdiğinizi nasıl ispat edeceksiniz bunlara rağmen yanlış yol için akıl veren veya verenler yardımcı olsunlar sorunan cevabı çok uzun ve cevabı algılayacak işlem yapacak işi bilen kişi lazım işi bilmeyene ne kadar anlatsak zor olur bilgi kullanılamaz işe yaramaz.Kolay gelsin.

şöyle söylim öncelikle ücretsiz çalışan eş değil. ben dükkanı açtım. Dükkan benim üstüme ancak işleten eşim. Ben farklı bir işle uğraşıyorum.
Belli bir süre maddi problemler olduğundan ötürü dükkanı işletemedik ancak sağlıktan yararlanabilmesi için sigortayı 1 gün dahi olsa gösterdik. diğer günler saten çalışır durumda değildi. Basit usulde işletiliyor cafe. Muhasebe ile ilgili herhangi bir işimiz olmadığından dolayı muhasebecimiz yok. Sadece sigorta olayından var onu da yatırıyorduk. ama işte sıkıntılı durumdan dolayı eksik gün yatırmak gerekti onda da hata yapıldı nasıl düzeltebiliriz diye uğraşıyoruz. Vergimizi veriyoruz sigortasız işlem yapmıyoruz.

Son düzenleme:
SGK'dan söyleneni yapmaktan başka şansınız yok. Defterlerinizle ilgilenen illa biri vardır. Sigorta işlemleri içinde oradan destek almalısınız.

Basit usulde defter tutma zorunlulugu yok. İlgilenen biri olsaydı zaten buradan destek istemezdim. Bilgi için Teşekkürler. Yardım edebilecek olanlara teşekkürler

işe girişler ve aylık prim hizmet belgeleri e-beyandan işveren adına alınan şifre ile yapılıyor bunu bir bilen yapmıştır.
Basit usulde defter yok ama sigorta işlerini bir bilen yapıyordur bilgisayar kullanıyorum diye bilmeyen biri yaparsa işverene çok dert açar konumunu en iyi bu insan bildiği için uzaktan size yardım zor çünkü çok farklı beyan ediyorsunuz.Yani 3 -5 kuruş bilene verilecek diye bilmeyen karıştırırsa işvereni masrafa sokar iş çıkarır bir yudum unun varsa fırıncıya ver ekmek yapsın derler.Son mesajınız bile anlaşılır değil konu dışında olan olayı bile anlatamaz geçmiş olsun.Yakın çevrenizden bir meslek mensubundan daha kolay ve kalıcı hizmet alabilirsiniz.İşveren hanginiz ben hala anlayamadım.Ücretsiz çalışan eşler sigortalı sayılmıyor bunu yapmadan önce sordunuzmu iptal olabilir.Bu nedenle bir bilenle çalışmanızda fayda var.

Son düzenleme:
Hasan ER
işyeri benim adıma Bağkurdan yararlanabilmek için üstüme aldım. Dükkanı işleten eşim. Dükkanda duran da kendisi.
işe giriş ve aylık primleri ben kendim başlatmıştım bilgisayar ve bu tarz işlerden az buçuk araştırmam ile anlamaya başladım yani. Sadece ilk defa yapmış olduğum bir işlemdi eksik gün yatırma bunu da hatlı yapmışım bu hatayı düzeltmek için yardım istedim sadece. Sigorta işlerini ben yapıyorum yani primi gidip bankay yatırmak e bildirgeden aylık primini yatırmak gibi.
3-5 kuruş bilene verilecek diye demişsiniz. sadece bu işlem için çoğu muhasebeci aylık 100 TL üstü istiyordu. Kimi de bize tebliğ edilen en az 150 TL muhasebe ücreti almak dedi. gerçi size bu para hiç birşey gelebilir ama benim için büyük para.
teşekkürler

Son düzenleme:
iki ay için 200 TL mi büyük yoksa gecikme ve ipc beraber 6-7 bin TL mi? Yeri geliyor ülkemizde sık sık değişen kanunları takip etmek için bizler bile zorlanırken ...
Eksik gün ile alakalı forumda bolca bilgi var okuyabilirsiniz.