fonradar

SGK Hizmet Bilgisi 4a

merhaba arkadaslar..
turkıyde unlu bi gıyım magazasının ızmır subesınde calısıorum bu magazaya full tıme olarak 31 mart 2011 de işe sıgortalı olarak basladım .. 2013 bu ayına kdr tam zamanlı calısdım
yanlız 2011 nısan 2011 mayıs ayı gene tam zamanlı ızın harıcınde eksıksız ve raporsuz calısmama ragmen neden 2 ay boyunca sadece 8 er gun sgk gorunuo kı ? bu bı deneme suresı olabılır mı ole bı sozlu yazılı acıklama yapılmadı ..dıger tum aylar 30 gun yatırılmıs ve sadece 2011 yılının nısan ve mayıs ayı 8 8 toplamda 16 gun gosderılmıs ? bunun bana yan etkılerı zararları eksıklerı nelerdır ..ne yapmam gerekıo ..?

Son düzenleme:
Öncelikle yazı boyutunu küçültüp yazarsanız sevinirim.Görüntü kirliliği olmasın.

Sorunuza gelirsek firma ilk 2 ayı deneme süresi olarak düşünüp 8'er gün göstermiş olabilir.Ancak bunu yapabilmesi için size evrak imzalatması lazım.Bu evrak bir puantaj ya da sözleşme olabilir.Ancak bunları imzalatsa bile siz 30 gün devamlı çalıştıysanız sizi hiçbir şekilde 8 gün gösteremez.30 gün olarak göstermesi gerekirdi.Önce işvereniniz ile görüşüp neden böyle yapıldığını sorabilirsiniz ve düzeltilmesini isteyebilirsiniz.Eğer olumsuz cevap gelirse yakındaki bir sosyal güvenlik kurumuna gidip şikayet edebilirsiniz.Tabii belirttiğiniz aylarda 30 gün çalıştığınızı bir şekilde resmi olarak kanıtlamanız gerekiyor.Daha sonra SGK inceleme yapıp düzeltme yapılması konusunda işverene tebliğ gönderecektir ve işverende belirttiğiniz aylarda prim gününüzü 30 olarak düzeltmek zorunda kalacaktır.Birazda ceza ödeyecek tabi.

Eğer düzeltilmezse size olarak tek zararı o kadar gün eksik prim gösterilmesi olur.Normalde o dönemde toplam 60 gün prim gösterilmesi gerekiyorken 16 gün gösterilmiş.Emekli olacağınız zaman arada kalan 44 günü tamamlamak için o kadar daha çalışmanız gerekir.Bunun dışında bir zararı olmaz.

tskr ederım bılgınız ııcın acık ve net yazmanız daha doyurucu bı bılgı olmusdur tskrlerımı sunarım

merhaba arkadaslar..
turkıyde unlu bi gıyım magazasının ızmır subesınde calısıorum bu magazaya full tıme olarak 31 mart 2011 de işe sıgortalı olarak basladım .. 2013 bu ayına kdr tam zamanlı calısdım
yanlız 2011 nısan 2011 mayıs ayı gene tam zamanlı ızın harıcınde eksıksız ve raporsuz calısmama ragmen neden 2 ay boyunca sadece 8 er gun sgk gorunuo kı ? bu bı deneme suresı olabılır mı ole bı sozlu yazılı acıklama yapılmadı ..dıger tum aylar 30 gun yatırılmıs ve sadece 2011 yılının nısan ve mayıs ayı 8 8 toplamda 16 gun gosderılmıs ? bunun bana yan etkılerı zararları eksıklerı nelerdır ..ne yapmam gerekıo ..?

Renkli yazı yasaktır. Lütfen düzeltiniz