fonradar

Sgk Hizmet Süreleri Başka Bir Kişide Gözüküyor.

URUM79

Fenomen Üye
Merhaba bir yakınıma ait bir sorunum var.
Kendisinde 1997 ait Sigorta kimlik kartı bulunmaktadır. Babasına ait işyerinde de 1 yıl bir zaman zarfında sigortalı çalışmış. Fakat bu günleri sistemde adına gözükmüyor. Sigorta kurumundan tesadüfen hizmet süreleri aynı ad-soyad-baba adı-doğum yeri ile başka bir kişiye intikal etmiş. İşyeri sicil numarası ile de babasına ait işyeri kayıtları çıkarak bu durumu doğrulamakta. SGK yetkilisi ile bizzat görüştüm.
O dönemlerde 4 aylık bordro olduğunu kendileri bu düzeltmeyi ellerinde işe giriş bildirgesi olmadığından yapamadıklarını yapsalar da komisyondan geri döneceğini iletdi.
Bana işe giriş bildirgesini bulmamı, bulamaz ise (17 sene geçmiş) dava açmamı söyledi.
Büyük ihtimal dava açılacak. Yorum ve görüşleriniz nedir.?
Konu benim için çok önemli paylaşımlarınız için şimdiden teşekkürler. Kısa yazmaya çalıştım. Konu ile ilgili detaylı sorularınız olursa hemen cevaplayacağım.

Dört aylık bordolarını işyeri dosyasından bulursan onların fotokopileri ile yapması lazım işe girişide aynı dosyadadır.Eski dönemlerde 1998 öncesi 4 aylık bordroları veriyorduk bunda adı soyadı sicil nosu vardı vatandaşlık nosu olmadığından numara yazmadan verilenler
numarası yanlış olanlar açıkta kalıyor arşivde saklanıyordu.İşçinin müracaatı ile düzeltiliyordu.Zaten aynı isimde başkasına yazılması muhasebede yapılan hatanın memur tarafından kolaycılık yapılarak sistemde ilk çıkan aynı isimli kişiye yazılarak devam ettirilmesidir dört aylıkta baba adı doğum tarih olsa düzgün olacak ama o belgede bunları yazacak yer yoktu.Dört aylıkları götürüp tasdik ettiriyorduk.Ancak muhasebecisi İstanbulda işyeri Balıkesirde olan işveren İstanbuldan belgeyi getirip tasdik ettirmediğinden ptt ile gönderiyor kurum mecburen evrak kayda geçiyordu elden verse eksik belgeyi kurum almıyor işçi tescile git numarasını buldur diyordu.İşçi sicil noları çabuk gelmiyordu muamelede yazılıp veriliyordu bunlar hep açıktadır uyanan dört aylıkları vererek düzeltiriyor.Yanlış yazılan günler o kişiyede verilmiyor asıl hak sahibinin uyanıp müracaatı bekleniyordu.İlerde yeterince memur olmadığından dörtalıklar Ankaraya gönderiliyor orada işleniyordu.Yazışma ile düzelir.Dava konusu olacak kadar uyuşmazlık yokki şveren sağ ise veya işyeri hala açıksa işveren onayı eski belgelerle olması lazım mahkeme uzun ve son yoldur.Kolay gelsin.

Sayın Hasan ER öncelikle cevabınız için çok teşekkürler. Detaylı yazınızdan eski SGK prosüdürüne hakimsiniz. İşyeri kapanmış ve işveren yani babası 6-7 yıl önce vefat etti. Tescil servisi şefi işyeri dosyasında dediğiniz üzere dört aylık bordro da sadece isim soyismin olduğunu, işe girişin tekrar giriş olduğunu ya işe giriş bildirgesini getirmeniz gerektiğini (mümkün değil) ya da dava açılması gerektiğini söyledi. Hatta ben farklı kişide gözüken günlerin sahibini çağırsak muvafakatini alsak diye öneride bulundum fakat bununda kabul olmayacağını zaten dava sürecinde o kişininde görüşmeye çağırılacağını söyledi. Dava sürecine girmeden halletmenin bir yolu yokmudur. Zira yakınım kabul olursa 97-98 yılında sigortalılığı tescil olacağından emeklilik durumu çok farklı olacaktır.

Bence elde bulunan bilgi ve belgelerle müracaat edin incelesinler cevap versinler.İşçilerin işe girişleri ve çalışma belgeleri konulan dosyaları emekli olana kadar muhafaza edilir emekli olunca Ankara ya arşive kaldırılır yani onun dosyası arşivdedir oradan işe girişi vardır çıkarsınlar. O arşive bakan arkadaşım görülürse tozlanacak biraz o dosya çıkar.
Şahıs hesaplarına işlenmeyen dört aylıklarda arşivde ayrı klasörde saklanır sonradan müracaatlarda faydalanmak için.Sorulan arkadaşımız başka bölümde çalışıyor olabilir işçi tescil ve bordro kontrol servisinde çalışmamıştır bilmeyebilir.Kurumda eski işi bilen memurlar var müracaatçının yazdıklarını doğrulayan belgeler bulundukça hizmeti sayacaktır.İşe girişleri 2 şer nüsha veririz 1 adedide Ankara arşive gider sgk çok sağlam arşiv tutar onların arşiv sağlamlığı hiç bir kurumda yoktur.Daha önce bu tip işleri numarasız giden dört aylıkları sonradan işyerinden bularak hesabına işlettik. Eski dosyalar babasınını evrakları içinde çıkabilir muhasebesini yapan arkadaşım faaliyette ise veya bilinen kişi ise emekli olsada bıulunur o da arşiv alışkanlığına göre bildirir. Benim bürom 40 ncı yılında 1976 eksik ama 1978 den sonraki defterlerim bile duruyor atmaya kıyamadım bazı müşterilerimin 20 yıllık dosyalarıda arşivde duruyor dosyaları verirken en az 1o yıl saklayınız diye yazı yazarak veririz .Beraber çalıştıkları kişiler varsa ayna anda işe girenlerin numaraları art ardadır buradanda çok eksik numarayı bulduk.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Dediğiniz gibi yaklaşık 5-6 aydır birden fazla SGM Müdürlüklerine ekleri ile birlikte dilekçeler verildi. Dilekçeye istinaden ilgiliye cevaben olumsuz bir yazı gönderilecekmiş onu bekleyeceğiz. Siz Arşivin Ankarada olduğunu söylediniz. Ankaraya giderek bu işi halledebilirmiyim? Eski muhasebecisi ayağınıda pas geçmedim. Ama maalesef bir evrak bulacağım gibi durmuyor. Eski muhasebeciside akrabası hak getire. Keşke arşivleme konusunda diğer meslek mensuplarıda hassas olsa.

Son düzenleme:
Sgk genel müdürlüğü arşivi illerdeki müdürlüklerle yazışır eksiklerini tamamlarlar vatandaşın Ankara genel merkeze müracaatına gerek yoktur.Çözmeden bırakmazlar yok demezler arayıp bulurlar biraz zaman alır.Mahkemeye hizmet tesbit davası açılsada Hakimin lehinize karar vermesi için aynı belgeler lazımdır kazara bir red çıkarsa artık kurumda uğraşmaz takibi bırakır.Bu tip kararlar çok zor veriliyor hakkaniyet korunması lazım çünkü sahte hizmet talepleride oluyor bu nedenle Hakimler çok seçici davranıyor.Kolay gelsin.

Merhaba muhatap olduğumuz sosyal güvenlik kurumu Küçükçekmece SGK. Biliyorum mesele Avukatlık bir durum fakat kurumun hatasından dolayı yakınım masraf yapmak istemediğinden bende kendisine yardımcı olaraktan dava açacağız. Sormak istediğim dava İş Mahkemesinde Bakırköy Adliyesinde açacağımızı düşünüyorum. Zira yanlış yerde açarsak mahkeme görevsizlik verebilir. Fikri olan varmıdır.? İnternetde herhangi bir net bilgi bulamadım. Bilgisi yada yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Davacının ikamet adresinin bulunduğu , bağlı olduğu adliyede açılabilir.
Ancak şimdi buna da gerek yok UYAP var her adliyede olur. Dilekçeyi alıp tevzi eder. (dağıtır)