fonradar

SGK İdari Para Cezaları / Torba Yasa

Merhabalar, iyi çalışmalar.

Limited şirket olan mükellefimize Şubat/2014 ve Nisan/2014 tarihlerinde 4284,00 TL tutanakla idari para cezası kesilmiştir.
Şuan sistemden baktığımda şubat ve nisan aylarında idari para cezası olarak bu rakam görünmektedir.
Yeni çıkan torba yasa ile ilgili açıklamaları okuduğumda, 30 Nisan 2014 tarihine kadar ödenmemiş olan idari para cezalarının %50 oranında indirime tabi olacağı, kalan kısmın ise Faizle taksitlendirilebileceği yönünde.
Sormak istiyorum acaba bizim mükellefimizde bu yasadan faydalanabilir mi ?
Sgk daki memurlar size vurmaz tarzında konuşunca ikilemde kaldım açıkçası...

Şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim...

Tabi ki yararlanabilirsiniz.Kanun 30 Nisan 2014 öncesi cezaları kapsıyor.Ekim ayında kuruma giderek başvuru yapın ceza yapılandırması için.

"İdaripara cezaları ile ilgili yeni düzenlemeye göre, 30 Nisan 2014 tarihine kadarödenmemiş olan idari para cezasının yüzde 50'si Yİ-ÜFE aylık değişim oranlarıesas alınarak ödenmesi halinde, cezanın kalan yüzde 50'si ile idari paracezasına uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammının tahsilinden vazgeçilecek."
[FONT=&quot][/FONT]

Hiç bir zaman memurlara güvenmeyin çünkü onlar yasaları epey geriden (iç genelge/yazı vs gelmedikçe hiçbir zaman) takip ediyorlar.

kolay gelsin üstadlarım,
şirketimize 2009-2010-2011-2012 yılları ssk incelemesi kapsamın da yaklaşık 50.000 TL. idari para cezası tebliğ edildi (17.09.2014), bu cezalar için yeni çıkan torba kanun da yararlanabilir miyiz.
nisan /2014 öncesi olduğu için yararlanırız diye düşünüyorum.
değerli yorumlarınızı paylaşabilir misiniz.

Tebliğ tarihi sgk primlerinde geçerliymiş.İdari para cezalarında yok.30 Nisan 2014 ve öncesi aylara ilişkin cezaları yapılandırabilirsiniz.

sayın rietveld, idari para cezaları 2009-10-11 ve 2012 yılları ile ilgili (incelemeye alınmıştık tespit ettikleri usulsüzlükler ile ilgili), tebliğ tarihi 17.09.2014

merhaba,

E_bildirgede bir çalışanımız normal çalışan olduğu halde yanlışlıkla bu ay emekli çalışan statüsünde gösterildi. Herhangi bir idari para cezası gelir mi? Ne yapmam gerekir?